EÚ: Bösch chce vedieť, že s eurofondmi je v SR všetko v poriadku
BRUSEL 4. októbra (SITA) - Podpredseda výboru Európskeho parlamentu (EP) pre kontrolu rozpočtu Herbert Bösch povedal, že EP uvoľní peniaze pre Slovensko, akonáhle sa tam zlepší ochrana peňazí európskych daňových poplatníkov, s ktorou nebol doteraz spokojn
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ý. Rozhodnutie rozpočtového výboru EP pozastaviť určitú časť predvstupovej pomoci pre SR nepovažuje za trest a ani za ohrozenie rozširovania Únie. "Máme dojem, že kontrola peňazí európskych daňových poplatníkov nefunguje na Slovensku tak, ako by mala,“ konštatoval Bösch, ktorý v čele delegácie výboru EP na kontrolu rozpočtu navštívili v júli SR. Peniaze však nie sú podľa neho pre Slovensko stratené. "Ak do decembra získame dojem, že dochádza k zlepšeniu, a nielen k sľubom, nemyslím si, že by EP s uvoľnením pozastavených peňazí váhal," povedal Bösch.
Rozpočtový výbor EP navrhol zmraziť zo spoločného rozpočtu Európskej únie sumu 15 miliónov eur, ktoré Slovensku patria v rámci predvstupovej pomoci. Rakúšan Bösch pôvodne žiadal zablokovať až 106 miliónov eur. Zablokované peniaze sa uvoľnia potom, ako Európsky parlament získa od slovenského Najvyššieho kontrolného úradu a Antidefraudačného úradu EÚ (OLAF) správy o výsledkoch vyšetrovania podozrenia zo zneužitia eurofondov na Slovensku. Je tiež nutné, aby Európska komisia (EK) vo svojej správe poukázala na pokrok Slovenska v boji proti korupcii a vo finančnej kontrole.
Bösch odmietol odpovedať na priamu otázku, čo sa stane, ak OLAF túto správu do novembra nepredloží. Zdôraznil, že chce, aby zlepšenie situácie v SR dosvedčil aj nejaký nezávislý orgán. Zároveň tiež uviedol, že ak Európsky parlament rozhodne o zablokovaní predvstupovej pomoci Slovensku, bude to prvý raz v histórii. Nejde však podľa neho o potrestanie Slovenska, ale o signál, aby sa veci dali do poriadku. "Musíme získať dojem, že veci sa zmenili. Mnohí v EK si myslia, že náš krok môže ohroziť proces rozšírenia, čo je zlý vtip," povedal Bösch. Rakúsky poslanec si naopak myslí, že rozšírenie ohrozuje fakt, že peniaze EÚ nie sú v kandidátskych krajinách dostatočne chránené. „Pre proces rozšírenia je veľkým nebezpečenstvom, ak EK nedokáže zariadiť, aby európske peniaze boli v kandidátskej krajine chránené," povedal Bösch, podľa ktorého je možné, že k podobným aféram mohlo alebo môže dôjsť aj v iných kandidátskych krajinách.