dnom pohybe osôb a kapitálu. "Je nevyhnutné, aby EÚ čo najskôr sformulovala svoje spoločné pozície v prístupe voči kandidátskym krajinám v týchto oblastiach." Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ to uviedol po návrate z dvojdňovej konferencie hlavných vyjednávačov na tému rozširovania EÚ, ktorá sa dnes skončila v Maastrichte. Podľa neho len tak môžu dostať počas súčasného švédskeho a nasledujúcich dvoch predsedníctiev rokovania dostať k podstatným otázkam v týchto kapitolách.
Ako ďalej uviedol pre TASR, konferencia v Maastrichte priniesla otvorenú analýzu pohľadov kandidátskych krajín na obojstranne citlivé záležitosti v procese negociácií a následného rozšírenia únie. To sa týka 12 štátov, ktorých populácia prevyšuje 100 miliónov obyvateľov. Spoločný vnútorný trh však spojí veľmi rozdielne ekonomiky. Objem HDP v EÚ vzrastie po rozšírení iba o 9 percent voči súčasnému stavu, čo bude znamenať zníženie priemernej úrovne HDP na obyvateľa únie. Prijatie nových krajín zo strednej a východnej Európy si vyžiada aj zmeny v spoločnej poľnohospodárskej politike a v štrukturálnych fondoch. V súvislosti s rozšírením EÚ prejavujú členské štáty podľa jeho slov obavy hlavne z vyššej migrácie a z nárastu kriminality.
Z pohľadu Slovenska vyznel na konferencii ako veľmi dobrý príklad spolupráce formát Visegrádskej štvorky. "Pôsobí ako dynamický model regionálnej spolupráce, a to aj v záujme úspešnej európskej integrácie jednotlivých krajín", konštatoval Figeľ.