Jednotky SS, Heimatschutzu a Edelweiss, ktorým velil aj Ladislav Nižňanský, vtedy zavraždili v Ostrom Grúni a Kľaku takmer 150 občanov, z toho 48 detí.
V súvislosti so zadržaním vojnového zločinca Ladislava Nižňanského v Nemecku Debnár dnes pre TASR uviedol, že možno nebyť jeho a jeho priateľky, nemala by nemecká justícia toľko dôkazov. Debnárovi sa ráta, že Nižňanského chytili, i keď po takmer šesťdesiatich rokoch. Vyhlásil, že "i keď doma má problémy zarezať sliepku, ak by pred neho teraz postavili Nižňanského, dokázal by ho zastreliť". Debnár si myslí, že nezáleží, kde Nižňanského budú súdiť, viac ako doživotie dostať nemôže a štát ho bude živiť vo väznici. Do Mníchova na prípadný proces Debnár svedčiť zo zdravotných dôvodov nepôjde.
Anna Nováková prežila útok so zranením a doteraz má následky. Fašisti jej zavraždili rodičov, dve sestry a brata. Pre TASR s plačom povedala, že nech sa Nižňanský zamyslí, koľko utrpenia narobil. V tú krvavú nedeľu zostali po útoku vdovci, vdovy a veľa malých detí -sirôt. Ona ako sirota sa ťažko prebíjala životom, hladovala, nemala sa o koho oprieť, s kým sa poradiť. Podľa nej Nižňanského nech odsúdia, jej zdravie nik už nevráti, ani nenahradí to, čo pretrpela. Neskôr sa vydala, ale podotkla, že je "odsúdená na samotu", pretože manžel jej pred 23 rokmi zomrel.
Príslušníci protipartizánskeho komanda v januári 1945 v Ostrom Grúni do domu otca Františka Debnára nahnali a zastrelili 64 mužov, žien a detí. Šťastnou náhodou sa zachránil malý František. Okrem neho masaker prežilo ďalších osem ľudí. Z nich okrem Debnára a Novákovej žije ešte Anna Boháčová.
V Kľaku, kde zavraždili 84 ľudí, z toho 38 detí, tragédiu prežil iba vtedy 47-ročný Jozef Adamov. Fašisti potom obe obce vypálili. V Kľakovskej doline bolo po potlačení Slovenského národného povstania do hôr operačné územie partizánskej brigády kapitána Jána Nálepku a Hornonitrianskej brigády.
UPOZORNENIE: Obrazová redakcia TASR vydáva k správe fotomateriál. TASR ponúka k správe zvukový záznam.