Katolícke náboženstvo sa teda bude ako jeden z povinne voliteľných predmetov vyučovať už od prvého ročníka základnej školy až po koniec strednej.
Ak žiak odmietne výučbu náboženstva, bude si musieť vybrať etickú výchovu. Poslanci súhlasili aj s podobnou zmluvou medzi štátom a ostatnými registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami.
Odporcovia zmluvy hovorili o istej forme tlaku, ktorý sa môže prejaviť najmä na dedinách, kde sa väčšina žiakov (či skôr rodičov) rozhodne pre náboženstvo a etickú výchovu si zvolia len jednotlivci.
Poslanec KDH František Mikloško povedal, že „obidve zmluvy nespadli z neba, založila ich tradícia prvej Československej republiky" a Slovensko ich prijatím vytvára tolerantné vzťahy medzi cirkvami.
Liberálna ANO vyhlásila, že otázky viery majú byť vecou rodiny a cirkevnej diecézy, nie školy. Dohoda s Vatikánom v skutočnosti „vynútila" i dohody s ostatnými cirkvami. Nepáči sa jej ani to, že štát stratí kontrolu nad kvalitou výučby v cirkevnom školstve a že zmluva si vynúti ďalších až 100 miliónov korún výdavkov.
Poslanec Smeru Boris Zala hovoril, že už len chýba zmluva medzi štátom a „neveriacimi, či zelenými". Predseda Smeru Robert Fico namietal, že zmluvami sa mení charakter štátu. „V štátnych školách musí dominovať občiansky princíp." Podľa neho treba urýchliť diskusiu o postupnom oddeľovaní štátu a cirkví.
Poslanec KDH Július Brocka nesúhlasil s tým, že sa mení charakter štátu. Tvrdil, že je aj vo Ficovom záujme, že štát stanoví povinnosť formovať deti už od útleho veku pre etické princípy.
Karol Ondriáš z KSS navrhoval uzavretie podobnej zmluvy medzi Slovenskom a ateistickými organizáciami.
Minister školstva Martin Fronc z KDH zmluvu o katolíckej výchove obhajoval tvrdením, že mnohé veci z nej obsahuje už platná základná zmluva s Vatikánom a že mnohé pripomienky poslancov je ochotný im osobne vysvetliť.
Zo 143 hlasujúcich bolo proti zmluve 30 a zdržalo sa 18. Podporili ju poslanci KDH, HZDS, SDKÚ, SMK, SF i ĽÚ. Poslanci KSS, Smeru, ANO a Pál Farkas z SMK boli proti alebo sa zdržali. Farkas neskôr povedal, že bol za, ale pomýlil sa.
Zmluvu medzi Slovenskom a registrovanými cirkvami podporilo zo 144 poslancov 96, proti bolo 29 a zdržalo sa 19 poslancov.
Čo je v zmluve s Vatikánom o katolíckej výchove a vzdelávaní
* Katolíckou školou je len školské zariadenie zriadené alebo uznané miestnym diecéznym biskupom, jeho generálnym vikárom alebo predstaveným náboženskej spoločnosti.
* Zriaďovateľ katolíckej školy má právo vymenovať a odvolať jej riaditeľa, schvaľovať kritériá na prijímanie žiakov.
* Slovenská republika nebude požadovať, aby katolícke školy uskutočňovali také vzdelávacie a výchovné programy, ktoré nezodpovedajú katolíckej výchove a vzdelávaniu.
* Slovenská republika umožní v zhode s vôľou rodičov vyučovanie katolíckeho náboženstva aj v predškolských zariadeniach.
* Slovenská republika zabezpečuje finančné prostriedky pre katolícke bohoslovecké fakulty a pre kňazské semináre.
* Slovenská republika nebude vytvárať prekážky pre vznik a činnosť vysokoškolských pastoračných centier. Môžu pôsobiť na základe dohody medzi príslušnou vrchnosťou katolíckej cirkvi a príslušnou vysokou školou.
Autor: IGOR STUPŇAN

Beata
Balogová
