e celkom neodráža potrebu zvýšiť sociálnu a ekonomickú úroveň zaostávajúcich regiónov nových členských štátov. "Cieľom je znížiť regionálne rozdiely v krajine ako aj celkové zaostávanie Slovenska za vyspelými členskými štátmi EÚ," konštatuje sa v stanovisku. Podľa SR by únia mala na rozvoj zaostávajúcich častí EÚ sústrediť aspoň 75 percent prostriedkov zo štrukturálnych fondov.
Návrh pozície k finančnej perspektíve vláda nezverejnila. Minister zahraničných vecí Eduard Kukan nevie, prečo je materiál tajný. Predkladá ho rezort financií. Kukan očakáva v únii ťažké rokovania. Nevylučuje, že najväčšie štáty EÚ použijú výšku prerozdelenia pre nových členov ako argument aj na medzivládnej konferencii o ústavnej zmluve. Slovensko bude podľa jeho slov zdôrazňovať najmä potrebu kohézie, to znamená vyrovnávania ekonomických rozdielov medzi budúcimi členmi únie.
Kabinet posúdi aj možnosť zmeny štátnych sviatkov. Deň vzniku prvého samostatného štátu Čechov a Slovákov by sa mal zmeniť z pamätného dňa na štátny sviatok. Ministerstvo kultúry v analýze pre vládu neodporúča rozširovať počet štátnych sviatkov, preto navrhuje, aby 28. október nahradil Deň vyhlásenia ústavy Slovenskej republiky. 1. september by sa tak stal pamätným a tým aj bežným pracovným dňom. Naďalej by sme mali 5 štátnych sviatkov, 10 sviatkov pracovného pokoja a 16 pamätných dní.
Vláda sa bude zaoberať aj informatizáciou spoločnosti. Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií v návrhu stratégie pripomína, že informatizácia hrá významnú úlohu pri hospodárskom raste. Na Slovensku je zatiaľ nedostatočná. Ďalším bodom programu je schválenie grantu japonskej vlády. Cez 48 mil. jenov poskytne na nákup zariadení na analýzu predmetov kultúrneho dedičstva.