Bratislava 21. januára (TASR) - Financovanie cirkví na Slovensku, nielen ECAV, sa dostalo do veľkých problémov, konštatoval dnes na stretnutí s novinármi generálny dozorca Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) Ján Holčík.
Cirkvi nie sú ani rozpočtové ani príspevkové organizácie, stoja niekde mimo a dostávajú zo štátneho rozpočtu prostriedky, ktoré v roku 2003 predstavovali sumu 676 miliónov 500 tisíc Sk. Pri súčasnom stave nárastu duchovných v cirkvách sú to prostriedky absolútne nepostačujúce na pokrytie základných miezd. A práve u menších cirkví, ku ktorým patrí aj ECAV, dochádza k veľkým disproporciám, keď napríklad nástupný plat duchovného dosahuje 5080 Sk, čo je hlboko pod hranicou minimálnej mzdy, garantovanej štátom. Pritom priemerná mzda v národnom hospodárstve v minulom roku dosiahla 13 100 Sk.
Od roku 1997 nedošlo na Slovensku k valorizácii platov duchovných, pričom inflácia už prekročila hodnotu viac ako 50 percent. Čiže reálna mzda duchovných hlboko poklesla a je tu navyše aktuálna otázka, z akých prostriedkov si majú duchovní, najmä stredné a staršie ročníky, zabezpečiť svoje budúce penzie, konštatoval Holčík.
Ako ďalej uviedol, v Českej republike, kde sa ku kresťanským konfesiám hlási menej ako 40 percent obyvateľov, upravili platy duchovných a zabezpečili ich pravidelnú valorizáciu.
Pred parlamentnými voľbami na Slovensku v roku 2002 cirkvi podporovali návrh týkajúci sa platov a financovania, ktorý pripravilo vtedajšie Ministerstvo kultúry SR, ale žiaľ v tom čase, nebola politická vôľa zaoberať sa touto otázkou v parlamente, pripomenul Holčík. Mrzí ho, že v roku 2003 vláda nereagovala na iniciatívy cirkvi rokovať o tomto probléme.
Holčík zdôraznil, že cirkev supluje úlohy štátu vo viacerých sférach ako je starostlivosť o starých a chorých, o bezdomovcov, venuje sa mládeži, uskutočňuje mnohé vzdelávacie a duchovné aktivity. Pripomenul takisto, že cirkvi na Slovensku majú vo svojej správe 93 percent hnuteľných kultúrnych pamiatok a cca 20 percent nehnuteľných, na ktoré štát neprispieva. Upozornil, že kultúrne dedičstvo cirkví na Slovensku je veľké a cenné historické chrámy a mnohé iné pamiatky treba zachovať. Zabezpečením financovania cirkví sa bude ECAV venovať aj na tohtoročnej synode, dodal Holčík.