Bratislava 21. januára (TASR) Minister spravodlivosti Daniel Lipšic dnes stiahol pred záverečným hlasovaním z rokovania parlamentu návrh ústavného zákona o konflikte záujmov.
Slovensko podľa jeho slov potrebuje férový a spravodlivý zákon. Minister vyjadril nádej, že v budúcnosti, keď bude NR SR opätovne schvaľovať túto normu, bude vôľa prijať ju v kvalitnej podobe.
Na hlasovanie o uvedenom zákone sa čakalo mesiace. Na poslednej schôdzi v minulom roku poslanci odložili rokovanie o ňom s tým, že sa pokúsia dospieť k dohode. Na prijatie normy bolo totiž potrebných 90 hlasov.
Medzi najspornejšie ustanovenia zákona patrili majetkové priznania osôb žijúcich v spoločnej domácnosti s ústavným činiteľom. Poslanec KDH Pavol Minárik navrhol, aby sa deklarovanie majetkových pomerov vzťahovalo nielen na verejného funkcionára, ale aj na jeho manžela alebo manželku a neplnoleté deti, ktoré s ním žijú v spoločnej domácnosti. Pri hlasovaní podporilo tento návrh 96 poslancov.
Problematická sa ukázala aj výška kvóra v parlamentnom výbore na začatie sankčných opatrení voči poslancom. V tomto smere sa zákonodarcovia priklonili k návrhu, aby o sankciách rozhodovala trojpätinová, čiže ústavnú väčšina. Dohodu sa podarilo dosiahnuť tiež v tom, aby sa okruh osôb, na ktoré sa zákon vzťahuje, rozšíril aj o osoby vykonávajúce dôležité funkcie v štátnych podnikoch. Poslancom SDKÚ sa však nepodarilo vylúčiť z účinnosti zákona poslancov samosprávy.
Všetky tieto zásahy, ktoré poslanci do zákona urobili, však napokon nemali žiadne opodstatnenie, keďže minister Lipšic zákon pred tretím čítaním z rokovania pléna stiahol.
Prijať nový ústavný zákon o konflikte záujmov sa pokúšali poslanci parlamentu už v minulom volebnom období, v máji 2002 ho však Národná rada neprijala. Proti návrhu vtedy hlasovali aj koaliční poslanci, napríklad aj František Mikloško a Vladimír Palko z KDH, viacerí poslanci z radov koalície sa zdržali hlasovania. Zo 121 prítomných zdvihlo za prijatie zákona ruku 75.
V tom istom roku mali poslanci dostať na stôl ďalší - vládny návrh ústavného zákona o konflikte záujmov. Ústavnoprávny výbor NR SR však vtedy skonštatoval, že tento návrh môže byť predmetom rokovania až s polročným odstupom. Zákon o konflikte záujmov sa nakoniec predošlému parlamentu nepodarilo prijať pred ukončením jeho funkčného obdobia.
V treťom funkčnom období sa prípravou tejto právnej normy začal zaoberať minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Rokovanie o zákone bolo na začiatku leta 2003 opäť preložené na neskorší termín s tým, že politici budú hľadať konsenzus pri precizovaní jeho textu. Poslanci sa mali zákonom zaoberať v septembri. Z obavy, že by zákon opäť nenašiel podporu 90 poslancov nakoniec poslanecké grémium rozhodlo o presunutí rokovania na túto tému na január 2004.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský prerušil rokovanie 21. schôdze do štvrtka do 9.00 hodiny. ad ms som