Brusel 22. januára (TASR) Ideálnym kandidátom na člena Európskej komisie je človek s politickými i manažérskymi skúsenosťami, bez politickej minulosti je však veľmi ťažké byť komisárom. Myslí si to poslanec Európskeho parlamentu a jeho spravodajca pre SR Jan Marinus Wiersma.
"Kombinácia politických a manažérskych skúseností je dokonalá. Samozrejme potrebujeme tu manažérov, ale myslím, že je veľmi ťažké konať ako komisár, ak nemáte tiež istú politickú minulosť," povedal holandský socialista novinárom.
"Skúšam si spomenúť na komisára, ktorý nebol predtým politikom, a nenapadá mi žiadne meno. Pozrite sa na súčasných komisárov: všetci sú to politici," doplnil Wiersma s tým, že občas sa nájdu výnimky, ale "v mojej krajine je to vždy politik".
Výnimkou v súčasnej komisii je francúzsky komisár pre obchod Pascal Lamy, ktorý bol ale kedysi šéfom kabinetu predsedu EK Jacqua Delorsa.
Podľa Wiersmu je však najdôležitejšie poslať do komisie schopného a skúseného človeka, ktorý bude pripravený okamžite začať fungovať v zložitom bruselskom prostredí. Nových komisárov totiž čaká náročné obdobie, v ktorom počet krajín EÚ narastie z 15 na 25, vyvíjajú sa nové politiky únie, čakajú sa zložité rokovania o budúcom financovaní, prebieha reforma poľnohospodárstva.
Wiersma pripomenul, že kandidátov na komisárov čaká vypočúvanie v EP, ktorý sa bude zaujímať o ich schopnosti pracovať v komisii.
Nové členské krajiny musia svoje nominácie na komisárov oznámiť predsedovi EK Romanovi Prodimu do konca januára. Oficiálne tak už urobili Estónsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Poľsko a Slovinsko. Vo všetkých prípadoch ide o súčasných či bývalých ministrov alebo hlavných vyjednávačov s EÚ, v prípade Estónska dokonca o bývalého premiéra.
Aj Cyprus uvažuje o nominácii ministra zahraničných vecí, dohodnúť na kandidátovi sa zatiaľ nepodarilo na Slovensku, v Českej republike a Maďarsku.
V ČR navrhla vládna ČSSD bývalého ministra životného prostredia Miloša Kužvarta, ostatné vládne strany ho však odmietajú. V Maďarsku sa rozhoduje medzi bývalým vyjednávačom s úniou a ministrom Endrem Juhászom a veľvyslancom pri EÚ Péterom Balászom. Na Slovensku sú v hre bývalý hlavný vyjednávač Ján Figeľ a manažér Coca-Coly Ivan Štefanec.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh