Podľa dnešnej informácie z justičných zdrojov oslobodzovací rozsudok Okresného súdu v Michalovciach z vlaňajšieho októbra potvrdil na stredajšom pojednávaní odvolací senát Krajského súdu v Košiciach, čím odvolanie vojenskej prokuratúry voči rozsudku zamietol.
Bývalí policajti Peter B., Peter Š . a Marián Š. boli obžalovaní pre trestný čin marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti. Malo sa tak stať v súvislosti s rodinnou tragédiou, ktorá sa odohrala v Tušiciach na Silvestra roku 2002.
Otec Miloslav Kontra vtedy na dvore rodinného domu svokrovcov zavraždil výstrelmi z pištole päťročnú dcéru a ročného syna a spáchal po čine samovraždu. Policajti podľa obžaloby po oznámeniach Dany Kontrovej o tom, že manžel má zbraň a vyhráža sa jej i deťom zabitím, údajne nekonali ako mali, čím nezabránili tragédii.
Súd však dospel k záveru, že konanie policajtov nemalo priamy vzťah k následkom tragédie. O nedbanlivosti obžalovaných by podľa súdu bolo možné hovoriť vtedy, ak by sa tragédia stala 26. novembra 2002, teda v čase, keď prišla na tiesňovú linku informácia, že Kontra má zbraň a policajti by tam nevyslali hliadku. Ako totiž vyplynulo z pojednávania, poškodená oznámila prvý raz polícii, že manžel má zbraň a vyhráža sa jej zo žiarlivosti zabitím, v novembri 2002. Policajti vtedy prišli na obhliadku, ale manžel už doma nebol.
Manželka kvôli dlhodobým nezhodám a psychickému týraniu zo strany manžela podala návrh na rozvod, neskôr ho však stiahla s tým, že spolužitie obnovili. Súd na jej žiadosť zastavil aj predbežné opatrenie, ktorým jej zveril deti do opatery a zaviazal otca platiť výživné. Aj po opakovaných konfliktoch s manželom, vrátane dňa, keď sa jej vyhrážal zbraňou, trestné oznámenie poškodená na neho nepodala.
Šokujúca tušická tragédia vyvolala veľký rozruch vo verejnosti a polemiku, či zákony a polícia dostatočne chránia týrané ženy. Na sprísnenie legislatívy bola zameraná aj občianska petícia na Zemplíne. Prípad figuroval aj ako ústavná sťažnosť na Ústavnom súde SR, tam ju však neprijali s tým, že kauza patrí všeobecným súdom.