Hopta dnes v rámci parlamentnej Hodiny otázok obvinil vládu SR, že spolupracuje so Spojenými štátmi americkými, ktoré sú najväčším porušovateľom ľudských práv vo svete. Podľa jeho názoru má táto veľmoc na svedomí milióny mŕtvych nevinných civilných obetí a aj občanov SR ponižuje pri udeľovaní víz.
Poslanec KSS sa spýtal premiéra, či sa neobáva, že ako podporovateľ politiky, podľa jeho názoru, vojnového zločinca prezidenta USA Georgea Busha, môže raz skončiť pred trestným tribunálom v Haagu. Urazili ste USA veľmi neserióznym až hanebným spôsobom. Bolo to veľmi neľudské, nepravdivé, škaredé a najmä Slovensko poškodzujúce, vytkol mu Dzurinda.
Výroky na adresu USA zazneli počas diskusie na tému, prečo Slovensko vynakladá milióny korún na posilnenie ženijnej jednotky v Iraku, keď treba financie do oblasti zdravotníctva či školstva. Hopta si myslí, že vláda vynakladá milióny korún na vojnové dobrodružstvo, ktoré občanom SR neprinesie nič pozitívneho v čase, keď milióny z nich živoria vďaka jej sociálnej politike.
Dzurinda mu vysvetlil, že slovenský kontingent, ktorého aktivity sú vysoko hodnotené, pomáha predovšetkým civilnému obyvateľstvu. Jeho posilnenie je nevyhnutné z dôvodu množiacich sa teroristických útokoch proti koaličným silám. V tejto súvislosti vzrástla aj pravdepodobnosť ohrozenia slovenskej jednotky počas presunov a plnenia odborných úloh. Preto vláda súhlasila a rozšírením počtu o 25 príslušníkov, ktorých pobyt v Iraku bude stáť ročne okolo 40 miliónov korún.
Premiér tvrdil, že náklady na mierové misie sú omnoho nižšie, ako keby Slovensko nebolo súčasťou kolektívnej bezpečnosti. Terorizmus, proti ktorému dnes USA bojuje, vyprovokovali práve oni, poznamenal komunistický poslanec. Dzurinda mu však pripomenul mu, že komunistický režim desaťročia podporoval zločinecké diktátorské režimy, napríklad v Afrike. Vyzbrojili sme ich zbraňami, za ktoré štát nikdy nedostal zaplatené, čo zruinovalo zbrojovky. ad rč