ámok, píše dnes český denník Právo.
Priamy prenos Slovenskej televízie z parlamentu využívajú hlavne poslanci Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) na predvolebnú kampaň, ktorá ich tak nič nestojí. Na city slovenských voličov útočia hlavne maďarskou kartou, čomu pomohla aj samotná Strana maďarskej koalície (SMK), keď v priebehu rozpravy navrhla zmenu preambuly ústavy. Ich návrh vyvolal vlnu tvrdých protimaďarských útokov z opozičného tábora, ale nesúhlasia s ním ani strany vládneho tábora.
Podľa Práva sa opozičné útoky počas rozpravy dali čakať, ale prekvapivý je postup niektorých poslancov z vládnych strán, ktorí na vlastnú päsť rozširujú zmeny v navrhovanej novele. Kresťanskí demokrati prišli so zákazom interrupcií a Ján Langoš navrhuje výrazné obmedzenie imunity zákonodarcov.
Ďalší zvolili ignorovanie dohôd ako svojráznu formu pomsty. Jozef Tuchyňa zo Strany demokratickej ľavice (SDĽ), ktorý neprešiel ako minister obrany, teraz odmieta podporiť ústavu. Pavol Kanis z SDĽ, ktorý musel post šéfa rezortu obrany opustiť, ústavu tvrdo kritizuje, za čo ho opozícia odmenila potleskom.
Denník pripomína, že na schválenie novely treba 90 hlasov v 150-člennom parlamente. Vládna koalícia mala pred hlasovaním 91 hlasov, teraz je však ústavná väčšina ohrozená - vládne strany sa preto snažia čo najviac urýchliť hlasovanie.