SME

Hádky o konflikte záujmov a majetku pokračujú

BRATISLAVA - Aj keď návrh zákona o konflikte záujmov minister spravodlivosti stiahol z rokovania parlamentu, ...

BRATISLAVA - Aj keď návrh zákona o konflikte záujmov minister spravodlivosti stiahol z rokovania parlamentu, hádky o ňom pokračujú.

Poslanecký klub ANO včera prostredníctvom Ľubomíra Lintnera a Jirka Malchárka vyjadril rozhorčenie nad tým, že minister sa návrh zákona „svojvoľne rozhodol stiahnuť", čím podľa nich dehonestoval viac ako polročnú prácu poslancov. „Zo strany ministra nebol najmenší dôvod na takýto krok."

Lipšic návrh zákona stiahol, lebo parlament schválil pozmeňujúce návrhy, s ktorými nesúhlasí. Ide najmä o návrhy, aby na rozhodnutie, ktorým sa ukladá pokuta za porušenie zákona, bola potrebná najmenej trojpätinová väčšina členov výboru pre nezlučiteľnosť funkcií a na rozhodnutie parlamentu o strate funkcie 90 hlasov. Lipšic hovorí, že takúto väčšinu prakticky nie je možné dosiahnuť.

SkryťVypnúť reklamu

„Jeho argumentácia o nevymožiteľnosti zákona je založená na hypotetickom a absurdnom predpoklade, že v Národnej rade je 150 potenciálnych zločincov, ktorí sa budú vzájomné kryť," píše sa v stanovisku ANO. Aliancia preto bude iniciovať, aby bol vypracovaný nový návrh zákona o konflikte záujmov.

Ministerstvo na vyhlásenie ANO vzápätí reagovalo zverejnením zápisnice z rokovania Koaličnej rady z 1. decembra, kde sa návrh zákona preberal. V zápisnici sa píše, že „štyri vládne strany sú schopné akceptovať dohodu o výške kvóra - vo výbore jednoduchá väčšina všetkých prítomných". Za ANO na rokovaní popri Ruskovi boli aj Lintner a Malchárek.

Hlasovanie však svedčí o opaku. Poslanci ANO - okrem Jána Drgonca - totiž hlasovali za zvýšenie kvóra na prijatie rozhodnutia vo výbore na tri pätiny hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

„Ústavný zákon sa neprijíma v koalícii," povedal Malchárek, autenticitu zápisnice ale nevyvrátil. „Sme parlamentná demokracia, alebo nám tu bude minister Lipšic diktovať, čo je dobré a čo je zlé?" (joč)

Odkladá sa aj pôvod majetku

BRATISLAVA - Minister Lipšic stiahol z parlamentu ďalší návrh protikorupčného zákona. Tentoraz neuspel s normou, ktorá by umožnila prepadnutie majetku tých, ktorí nevedia dokázať, že pochádza z legálnych príjmov.

Zopakovala sa tak situácia zo stredy, keď rovnako postupoval v prípade návrhu zákona o konflikte záujmov. Dôvod bol ten istý. Poslanci podľa Lipšica pozmeňujúcimi návrhmi predkladaný zákon pokazili. „Pozmeňovacie návrhy, ktoré prešli, znamenali úplnú nefunkčnosť a zablokovanie zákona," vyhlásil.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodné znenie nepodporila ani väčšina koaličných poslancov. Zásadný pozmeňovací návrh, proti ktorému Lipšic protestoval, predložil poslanec SMK Gábor Gál. Ten navrhol, aby povinnosť dokazovať nelegálny pôvod majetku v plnej miere zostala na pleciach prokuratúry a nie preverovanej osoby. Preto minister zákon stiahol, je však odhodlaný vrátiť sa k nemu po rokovaniach vo vládnej koalícii vo forme, aby bol dostatočne tvrdý. „Mám plán sa o to znova pokúšať a získať preň podporu v parlamente, dokonca mal podporu aj časti opozície," hovorí Lipšic. Za jeho návrhy sa postavil Smer a KSS. Koaličným partnerom vytkol porušenie koaličných dohôd.

Za kľúčové, pre ministerstvo neprijateľné, zmeny hlasovali všetci poslanci koalície okrem klubu KDH, poslanca SDKÚ Petra Miššíka, Jána Drgonca z ANO a predsedu SMK Béla Bugára. Lipšic kritizoval najmä postup ANO: „Sústavne nerešpektuje dohody, ktoré sa týkajú boja proti korupcii."

SkryťVypnúť reklamu

Odporcovia zákona mu vyčítali jeho protiústavnosť. V stredu počas diskusie k zákonu jeden z nich vyzval ministra, aby sa prestal stavať do pozície jediného človeka, ktorému záleží na boji proti korupcii. Údajne to nie je pravda. Takéto ambície majú aj ostatní politici, ale nechcú tak robiť za cenu porušovania ústavy. „Návrh zákona je v rozpore s viacerými ustanoveniami ústavy," tvrdil nezávislý poslanec Ladislav Polka. (rp)

Čo v návrhu zákona o konflikte záujmov je a čo poslanci chceli zmeniť

Okruh verejných funkcionárov

Pôvodný návrh

Zákon sa týka

prezidenta, poslancov parlamentu, členov vlády i vedúcich ústredných orgánov štátnej správy, ktorí členmi vlády nie sú, sudcov Ústavného súdu, predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu, členov Súdnej rady, generálneho prokurátora, ombudsmana, predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu, štátnych tajomníkov, náčelníka Generálneho štábu, riaditeľa SIS, členov Bankovej rady NBS, starostov, poslancov mestských zastupiteľstiev a poslancov zastupiteľstiev v Bratislave a Košiciach, županov, poslancov krajských zastupiteľstiev, rektora verejnej vysokej školy, predsedu a podpredsedu Úradu na ochranu osobných údajov.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh na zmenu

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií navrhol, aby sa zákon týkal aj:

- štatutárneho orgánu alebo členov štatutárneho orgánu STV a SRo, členov Rady STV a členov Rady SRo, štatutárneho orgánu alebo členov štatutárneho orgánu Sociálnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne, generálneho riaditeľa TASR, členov Rady pre vysielanie a retransmisiu a riaditeľa jej kancelárie, členov regulačnej rady, predsedu Telekomunikačného úradu, predsedu Poštového úradu, zástupcov štátu v štatutárnych orgánoch obchodných spoločností so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu, riaditeľa štátneho podniku a členov dozornej rady štátneho podniku, ktorých do funkcie ustanovuje štát.

Poslancom rozšírenie okruhu verejných funkcionárov nerobilo problém. Za návrh hlasovalo 146 zo 147 prítomných poslancov.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh na zmenu

Vladimír Horák (SDKÚ) navrhol vypustiť: poslancov mestských zastupiteľstiev a poslancov zastupiteľstiev v Bratislave a Košiciach, poslancov krajských zastupiteľstiev.

Pod návrh sa popri Horákovi, primátorovi Holíča, podpísali aj iní terajší či niekdajší funkcionári miestnej samosprávy - z koalície i opozície. Návrh neprešiel.

Nezlučiteľnosť niektorých zamestnaní

Pôvodný návrh

Verejný funkcionár nesmie podnikať. Zákaz sa netýka starostov a slobodných povolaní (napríklad advokátov, lekárov, architektov).

Návrh na zmenu

Stanislav Husár z HZDS navrhol, aby sa zákaz okrem starostov týkal všetkých čiže aj slobodných povolaní. Návrh neprešiel.

Dôsledok zmeny

Lipšicovi by zmena neprekážala, no myslí si, že „nie je dobré, keď máme len 'profesionálnych' politikov".

SkryťVypnúť reklamu

Oznamovanie funkcií, zamestnaní, činností a majetkových pomerov

Pôvodný návrh

Oznámiť zamestnanie či majetkové pomery za uplynulý kalendárny rok je povinný aj ten, komu sa funkcia pred rokom skončila.

Návrh na zmenu

Ústavnoprávny výbor navrhol túto povinnosť vypustiť zo zákona. Za návrh hlasovalo 137 poslancov.

Dôsledok zmeny

Keďže funkcionári podávajú oznámenie (za uplynulý kalendárny rok) do konca marca, ten, čo funkciu „opustí" napríklad v polovici roka, už nemusí podať žiadne oznámenie.

Pôvodný návrh

Verejný funkcionár je povinný oznámiť (aj) majetkové pomery blízkych osôb, ktoré s ním žijú v domácnosti.

Návrh na zmenu

Výbory navrhli túto povinnosť vypustiť zo zákona. Návrh rozdielom 3 hlasov neprešiel.

Dôsledok zmeny

Majetkové pomery najbližších funkcionára by boli tabu. Pôvodným ustanovením sa podľa Lipšica „výrazne zužuje priestor na tzv. presúvanie majetku na manželov alebo blízke osoby".

SkryťVypnúť reklamu

Návrh na zmenu

Skupina poslancov na čele s Pavlom Minárikom z KDH navrhla, aby funkcionár oznamoval majetkové pomery manžela a neplnoletých detí, ktorí s ním žijú v domácnosti. Návrh prešiel.

Dôsledok zmeny

Okruh osôb, ktorých majetkové pomery by funkcionár oznamoval, by sa o čosi zúžil.

Pôvodný návrh

Oznámenia sa zverejňujú na internetovej stránke Národnej rady.

Návrh na zmenu

Výbory navrhli, aby sa oznámenia funkcionárov územnej samosprávy na internete nezverejňovali. Za návrh hlasovalo 142 poslancov.

Tzv. postzamestnanecké obmedzenia

Pôvodný návrh

Ten, kto dva roky pred tým, ako funkciu opustil, rozhodol napríklad o poskytnutí štátnej pomoci, sa rok od odchodu z funkcie nesmie zamestnať vo firme, ktorá pomoc získala, za plat vyšší ako 10-násobok minimálnej mzdy (dnes 60 800 korún).

SkryťVypnúť reklamu

Návrh na zmenu

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií navrhol zvýšiť túto hranicu na 15-násobok minimálnej mzdy (dnes 91 200 korún). Návrh neprešiel.

Dôsledok zmeny

Postzamestnanecké obmedzenie by sa zmiernilo.

Pokuty za porušenie alebo nesplnenie si povinností

Pôvodný návrh

Ak funkcionár poruší alebo si nesplní niektorú z povinností, dostane pokutu - vo výške 1-, 3-, 6- alebo 12-násobku mesačného platu, najmenej však 50-, 150-, 300- alebo 600-tisíc korún.

Návrh na zmenu

Výbory navrhli vypustiť zo zákona najnižšie možné hranice pokuty. Za návrh hlasovalo všetkých 147 prítomných poslancov.

Dôsledok zmeny

Lipšic tvrdí, že mnohí verejní funkcionári poberajú len minimálnu, tretinovú či polovičnú mzdu a po úprave by teda mohli dostať len symbolickú pokutu.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutie

Pôvodný návrh

Rozhodnutie, ktorým sa pokuta ukladá, musí byť prijaté najmenej jednou tretinou prítomných členov výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.

Návrh na zmenu

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií navrhol, aby na to bola potrebná najmenej trojpätinová väčšina hlasov. Návrh prešiel.

Dôsledok zmeny

Výbor by rozhodnutie o pokute asi nikdy neprijal alebo len vo výnimočných prípadoch.

Návrh na zmenu

Skupina poslancov na čele s Pavlom Minárikom z KDH navrhla, aby na rozhodnutie o pokute bola potrebná nadpolovičná väčšina všetkých členov výboru. O návrhu sa nehlasovalo.

Dôsledok zmeny

Pravdepodobnosť, že výbor takéto rozhodnutie prijme, je oproti pôvodnému návrhu nižšia, no oproti návrhu výboru, ktorý prešiel, vyššia.

Pôvodný návrh

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutie výboru o strate funkcie musí parlament schváliť najmenej nadpolovičnou väčšinou všetkých poslancov, t. j. 76 hlasmi.

Návrh na zmenu

Výbory navrhli, aby na to bola potrebná najmenej trojpätinová väčšina hlasov, teda 90. Návrh bez problémov prešiel.

Dôsledok zmeny

Parlament by rozhodnutie o strate funkcie pravdepodobne nikdy neprijal alebo len vo výnimočných prípadoch.

Na kom má byť dôkazné bremeno na preukázanie pôvodu majetku

Pôvodný návrh

Dôkazné bremeno by malo čiastočne prejsť na navrhovanú osobu.

Zmena

To, že bol majetok nadobudnutý z nelegálnych príjmov, musí dokázať prokuratúra.

Argumenty

Ministerstvo spravodlivosti tvrdilo, že ak by mala prokuratúra samotná dostatok dôkazov proti, mohla by sama podať trestné oznámenie. Odporcovia namietali, že by bol zákon v pôvodnom znení protiústavný, lebo nie je prípustné, aby musel niekto dokazovať svoju nevinu. Lipšic namietal, že táto zásada platí v trestnom práve a nie v občianskom, pod ktoré by spadal aj tento zákon.

SkryťVypnúť reklamu

Aká má byť minimálna výška preverovaného majetku

Pôvodný návrh

200-násobok minimálnej mzdy, čo je o trochu viac ako 1,2 milióna korún.

Zmena

Ústavnoprávny výbor navrhoval 600-násobok, predseda Smeru Robert Fico až 1000-násobok.

Argumenty

Tí, čo navrhovali zvýšenie hranice tvrdili, že takýto zákon má byť namierený iba proti „veľkým rybám" a nie bežným občanom, ktorí často vlastnia majetok v hodnote okolo milióna korún a neboli by schopní preukázať jeho pôvod. Ako príklad používali rôzne chaty a rodinné domy, ktoré si ľudia často stavali svojpomocne. Minister Lipšic bol prístupný na kompromis a zmenám sa nebránil.

Preukazovanie identity oznamovateľa podozrenia o tom, že má niekto majetok z nelegálnych zdrojov

Pôvodný návrh

Z oznámenia malo byť zrejmé, kto návrh podáva.

SkryťVypnúť reklamu

Zmena

Z oznámenia musí byť zrejmé, kto ho podáva. V prípade fyzickej osoby na ňom musí byť podpis, právnická osoba naň musí dať svoju pečiatku.

Argumenty

Poslanci takouto zmenou chceli zabrániť tomu, aby na seba občania posielali udania a nedalo sa overiť, či ich posiela skutočne osoba, ktorej meno sa v návrhu uvádza. Údajne by stačilo, aby si ktokoľvek zobral telefónny zoznam, vybral si z neho ľubovoľné meno, pod ktorým by udanie poslal. Táto zmena nepatrila medzi kľúčové.

Pôsobnosť prokuratúry

Pôvodný návrh

Ktorýkoľvek prokurátor.

Zmena

Iba generálny prokurátor.

Argumenty

Šéf Smeru namietal, že ide o takú závažnú právomoc, že by mala byť iba v rukách generálneho prokurátora. Ministerstvo namietalo, že ak môže radový prokurátor rozhodovať o takých skutkoch, ako je vražda, neexistuje dôvod na to, aby nemohol rozhodovať aj v tomto prípade.

SkryťVypnúť reklamu

Možnosť preverovanej osoby odmietnuť vypovedať

Pôvodný návrh

Má byť zachovaná.

Návrh na zmenu

Má byť zrušená.

Argumenty

Zachovanie takejto možnosti podľa Fica znížilo efektivitu zákona. Lipšic tvrdil, že by to bolo v rozpore s ústavou. Poslanci túto zmenu neschválili.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 705
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 530
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 477
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 788
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 008
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 928
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 611
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 901
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


MŠK Považská Bystrica - FK Humenné: ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy: MŠK Považská Bystrica - FK Humenné.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu