Bratislava 24. januára (TASR) - Slobodné fórum (SF) by malo ustúpiť od požiadavky personálnej zmeny na poste premiéra a premiér Mikuláša Dzurindu by mal podniknúť kroky k zreálneniu pomerov síl vo vládnej koalícii, napríklad aj ponukou postu v kabinete Slobodnému fóru.
Navrhuje to Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) ako jednu z ciest smerujúcu k riešeniu krízy vo vládnej koalícii.
Krízu v koalícii možno vyriešiť len tak, že obaja - premiér Dzurinda aj zakladateľ SF Ivan Šimko - v záujme stabilizovania pomerov v koalícii zľavia zo svojich kategorických požiadaviek, povedal dnes v diskusnej relácii Rádia Expres Bez rešpektu líder kresťanských demokratov Pavol Hrušovský. "Treba chytiť ceruzu a narátať počty poslancov jednotlivých poslaneckých klubov," zdôraznil a podotkol, že KDH by súhlasilo aj s tým, aby šimkovci prípadne obsadili post vo vláde. Na poznámku, že Slobodné fórum neprejavuje o ministerské kreslo záujem, Hrušovský poznamenal, že to je jeden z kategorických postojov, z ktorého by mohol v záujme prekonania krízy ustúpiť. Šimkovci by sa mali podľa neho okrem toho zaviazať k plneniu vládneho programu v parlamente a zúčastňovať sa na kontrole vlády.
KDH sa bude podľa slov svojho šéfa usilovať získať pre svoj návrh riešenia koaličnej krízy aj ďalších koaličných partnerov, "ktorí nie sú predmetom sporu". Verí, že prvým krokom k prekonávaniu krízy bude stretnutie zástupcov KDH s predstaviteľmi SF, ktoré by sa malo konať na žiadosť Ivana Šimka na budúci týždeň a na ktoré by mali nadviazať ďalšie bilaterálne rokovania.
Hrušovský sa obáva, že ak Šimko a Dzurinda nebudú ochotní pristúpiť na tento variant, bude pokračovať kríza a na Slovensku bude pôsobiť menšinová vláda. Rovnako má obavy, že bez dohody so šimkovcami bude na pôde parlamentu dochádzať ku kupovaniu hlasov nezávislých poslancov. Predseda KDH nechcel odhadovať, či vládna koalícia prekoná krízu a dovládne do konca volebného obdobia, zdôraznil však, že KDH pre to urobí všetko.
V utorok na rokovaní Koaličnej rady by mali kresťanskí demokrati oznámiť svojim partnerom definitívne stanovisko vo veci nového šéfa Národného bezpečnostného úradu. Na nástupcovi Jána Mojžiša, ktorý bol vlani na návrh premiéra Dzurindu pre "totálnu stratu dôvery " odvolaný, sa už dohodli na základe predošlých dohôd SMK a ANO, jeho meno však zatiaľ nebolo zverejnené. Hrušovský sa nechcel vyjadriť, či je kandidátom na tento post Aurel Ugor z Vojenského obranného spravodajstva, o ktorom sa hovorí v kuloároch. Podľa jeho slov však KDH nemá voči nominantovi ANO zásadné výhrady.