lík a podpredseda SDKÚ a minister financií Ivan Mikloš. Podľa Mikloša by sa preto Slovensko malo usilovať o prijatie eura v najskoršom možnom termíne. Za taký minister považuje horizont rokov 2008 až 2009. V prípade, že budeme pripravení prijať euro skôr než naši partneri z V4, by sme na nich nemali čakať, povedal Mikloš.
Minister je presvedčený, že výhody zo zavedenia eura vysoko prevyšujú nad nevýhodami. Len samotný fakt nášho členstva v Európskej menovej únii (EMÚ) podľa neho zvýši rast hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska o jedno percento. Najväčšou výhodou však podľa neho bude stabilné ekonomické prostredie, ktoré je podmienkou udržateľného ekonomického rastu krajiny.
Sergej Kozlík považuje zavedenie euromeny za odbornú tému, ktorá by sa nemala stať predmetom "politických prestreliek". Zdôraznil pri tom, že ĽS-HZDS nespochybňuje potrebu štrukturálnych reforiem, má však odlišný pohľad na spôsob ich realizácie. Podľa Kozlíka je potrebné reformy rozložiť na dlhšie časové obdobie, aby neúmerne neznižovali životnú úroveň obyvateľstva.
Optimizmus zo zavedenia eura pri pohľade na vývoj najväčších európskych ekonomík (Francúzsko a Nemecko) nie je namieste, tvrdí prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Oravec. Podľa neho nie je dôležité, či euro prijmeme, ale či bude kvalitnou menou. Podľa Oravca môže nastať situácia, že v čase zavádzania eura nevýhody z tohto kroku prevýšia nad výhodami. Pre takúto situáciu by podľa neho vláda a Národná banka Slovenska (NBS) mali mať pripravený alternatívny scenár nášho pristúpenia k EMÚ.
Prognostik zo Slovenskej akadémie vied (SAV) Karol Kárasz upozornil, že prijatie eura nemusí byť pre malé krajiny ako Slovensko výhodné. Vstup do EMÚ v čase ekonomickej stagnácie by podľa neho mohol ohroziť hospodársky rast, vývoj zamestnanosti a produktivity práce.
kn;md;fa