
Na snímke Rudolf Schuster /vľavo/ so starostom obce Jánom Repiským počas pietnej spomienky v Ostrom Grúni. FOTO TASR
Kľak/Ostrý Grúň 25. januára (TASR) - Za účasti prezidenta SR Rudolfa Schustera sa dnes v obciach Kľak a Ostrý Grúň v okrese Žarnovica konali pietne zhromaždenia pri príležitosti 59. výročia ich vypálenia a vyvraždenia obyvateľov.
Ide o najväčšiu z tragických udalostí z fašististických represálií na Slovensku v tom čase, známej ako tzv. krvavá nedeľa 21. januára 1945, keď v oboch obciach bolo spolu zavraždených 148 dospelých a detí, pričom najmladšia obeť mala tri mesiace.
Pietne zhromaždenia sa dnes niesli v znamení nedávneho zadržania veliteľa slovenského oddielu Ladislava Nižňanského, ktorý sa podieľal na masakri. Prezident Schuster pre médiá povedal, že jeho zadržaním spravodlivosť ešte nebola naplnená. Stane sa tak až vtedy, keď Nižňanského odsúdia. Prezident podotkol, že je škoda, že to tak dlho trvalo, kým ho odhalili. Podľa Schustera by Nižňanského nemecké úrady mali vydať na Slovensko, aby bol súdený tam, kde sa narodil a kde spáchal zločiny.
Vence vďaky k pamätníkom obetí položili okrem prezidenta Schustera poslanec Národnej rady SR a predseda Komunistickej strany Slovenska Jozef Ševc, predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Koloman Vido, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Marčok, prednosta Krajského úradu Milan Kepeňa, správca Matice slovenskej Miroslav Bielik, podpredseda Strany demokratickej ľavice a primátor Zvolena Vladimír Maňka. Prítomní boli predstavitelia štátnej správy a samosprávy regiónu, politických strán, družobných obcí a ďalší hostia.
Výpravu, ktorá mala zastrašiť obyvateľov a zabrániť podpore partizánskych skupín, podnikla vtedy trestná jednotka SS, jednotka Heimatschutzu a protipartizánska jednotka Edelweiss. V Ostrom Grúni do domu Izidora Debnára nahnali a zastrelili 64 mužov, žien a detí. Šťastnou náhodou sa zachránil František Debnár, ktorý mal vtedy trinásť rokov. Okrem neho masaker prežilo ďalších osem ľudí. Z nich ešte žije F. Debnár, Anna Nováková a Anna Boháčová.
V Kľaku, kde zavraždili 84 ľudí, z toho 38 detí, tragédiu prežil iba vtedy 47-ročný Jozef Adamov. Fašisti potom obe obce vypálili.
V Kľakovskej doline bolo po potlačení Slovenského národného povstania do hôr operačné územie partizánskej brigády kapitána Jána Nálepku a Hornonitrianskej brigády.