BRATISLAVA - Vzťahy prezidenta a premiéra neboli v doterajšej histórii Slovenska pokojné. Dnešní kandidáti na prezidenta sa zhodujú v tom, že určujúcimi pre ich vzťah s predsedom vlády sú oprávnenia, ktoré im zveruje ústava.
Politológ László Öllös nevidí problém v tom, keď medzi prezidentom a vládou dochádza k sporom, ale musia byť v medziach ústavy. V strednej Európe mali podľa neho autoritu tí prezidenti, ktorí si uvedomili dôležitosť svojej kontrolnej funkcie v období transformačných zmien.
V špecifickej situácii by sa ako prezident mohol ocitnúť Eduard Kukan. Je členom súčasnej vlády a jeho prezidentskú kandidatúru viackrát verejne podporoval premiér Dzurinda. Politológ Öllös hovorí, že v okolitých krajinách dokázali prezidenti vystupovať ako nezávislé osobnosti aj vtedy, keď ich zvolil parlament. Kukan by mal podľa neho o to ľahšiu úlohu, že by bol zvolený priamo občanmi a bolo by len na ňom, ako sa rozhodne vykonávať svoj úrad.
Kukan tvrdí, že by nemal problém kritizovať svojho doterajšieho straníckeho šéfa Dzurindu. „Mám nadhľad," povedal. Podľa neho by „už bolo načase, aby boli na Slovensku medzi prezidentom a premiérom normálne harmonické vzťahy". Myslí si, že keď sa bude prezident a aj premiér držať svojho ústavného postavenia, tak ich vzájomné vzťahy nebudú vzbudzovať špeciálnu pozornosť.
Súčasnému prezidentovi Rudolfovi Schusterovi je ľúto, keď sa do politiky miešajú aj osobné vzťahy. „Aj z výborných kamarátov sa stávajú úhlavní nepriatelia. Bolo by preto dobré, keby určujúcim pre vzťahy bolo rešpektovanie ústavných kompetencií a ochota načúvať aj iným názorom ako len vlastným," povedal prezident.
Ďalší prezidentský kandidát Ivan Gašparovič hovorí, že je veľmi dôležité, kto bude hlavou štátu: „Politické strany v koalícii i opozícii dnes medzi sebou bojujú, prezidentom by preto mal byť človek, ktorý dokáže komunikovať s celým politickým spektrom."
Kandidát KDH František Mikloško hovorí, že akékoľvek povahové animozity medzi prezidentom a premiérom sa dajú prekonať, ak je prvoradý záujem štátu. Mikloško si vie predstaviť celkom prirodzený vzťah s premiérom Dzurindom alebo aj iným premiérom, ak budú vzájomne rešpektovať svoje ústavné právomoci.
(sp)
Aké môžu byť vzťahy prezidenta a premiéra
Premiér Dzurinda - prezident Kukan
Pre Dzurindu je Kukan ideálnym prezidentom. Ich výborné vzťahy by nepochybne mali vplyv aj na vzájomnú súhru dvoch najvyšších ústavných činiteľov. Keďže sú z rovnakej strany, Kukanova kritika vlády by asi bola problematická.
Premiér Dzurinda - prezident Mečiar
Azda najvyhrotenejšie boli ich vzťahy v čase, keď mal Mečiar vysvetľovať pôvod peňazí, ktoré získal na rekonštrukciu svojho „puebla", ako Dzurinda označoval Mečiarovu vilu Elektra. Obaja si v minulosti adresovali ostré slová, ale zdá sa, že teraz by ich vzťah mohol byť pragmatický.
Premiér Dzurinda - prezident Schuster
Ich spolupráca činiteľov dlhodobo viazne. Pre Dzurindu by bolo zvolenie Schustera úderom, pre staronového prezidenta veľkým povzbudením. Svoje zvolenie by mohol chápať ako také malé referendum, že jeho kritické postoje voči vláde sú oprávnené.
Premiér Dzurinda - prezident Gašparovič
Premiér by sa vydal do neprebádaného priestoru. Budoval by sa úplne nový vzťah medzi premiérom a prezidentom. Dá sa očakávať, že Gašparovič by mal prinajmenšom odlišné názory na ekonomickú politiku vlády a svojou kritickosťou by sa asi neodlišoval od súčasného prezidenta Schustera.
Premiér Dzurinda - prezident Mikloško
Kedysi ich spájala stranícka príslušnosť ku KDH. Poznajú sa dlho a vedeli by zrejme odhadnúť, ako budú reagovať. Najzložitejšie obdobie obaja politici už asi prekonali v čase, keď KDH zápasilo s SDK o svoju politickú existenciu. Zdá sa, že by išlo o vzájomne rešpektovaný vzťah.
Premier Fico - prezident Kukan
Miera zhody s Ficom by bola nepochybne menšia. Ťažšie hľadali spoločnú reč v zahraničnej politike i domácom dianí. Stačí spomenúť, že názory Fica a Kukana sa rozchádzali pri zásahoch USA vo svete.
Premier Fico - prezident Mečiar
Predstava, že Fico je premiérom a Mečiar prezidentom, môže vzbudzovať obavy. Zvlášť preto, ako sa k sebe správajú odvtedy, čo Fico založil Smer. Otázkou je, či vo vláde, ktorú by mohol po voľbách viesť Fico, by bolo aj HZDS. Vzťahy medzi nimi sú zložité a Mečiar by sa k Ficovi zrejme správal ako otec.
Premier Fico - prezident Schuster
Obaja si padli do oka už dávnejšie. Vyhovovali by si aj politicky, sú ľavicovo založení. Bolo by zaujímavé sledovať prvú Schusterovu správu o stave republiky za Ficovej vlády.
Premier Fico - prezident Gašparovič
Zdá sa, že pred Gašparovičom by mal Fico rešpekt. Spoločnú reč by našli bez väčších problémov.
Premier Fico - prezident Mikloško
Ľavičiar Fico a konzervatívec Mikloško by na seba narážali, lebo ich pohľad na Slovensko je prirodzene odlišný. Zvlášť, ak by išlo o kultúrno-etické otázky. Témy ako vzťah štátu a cirkvi, registrované partnerstvá dvoch osôb rovnakého pohlavia, interrupcie by ich neprekonateľne rozdelili. (sp)