žné, že sa to nepodarí do vstupu SR do Európskej únie," domnieva sa právny poradca delegácie EK v Bratislave Radoslav Procházka. Problémom sú dve zmluvy, ktoré sú v rozpore - dohoda vlády s Bruselom a s U.S.Steel. Ak sa nepodarí vyriešiť tento problém do 1. mája, hrozia nám sankcie EK (tzv. ochranné opatrenie), ktoré môžu trvať tri roky. Na slovenských producentov by sa v tomto období nemusela vzťahovať ochrana únie. Komisia by nás tiež mohla zažalovať na Európskom súde.
Rezervovaný k možnosti rýchlej dohody je aj vicepremiér Pál Csáky. "Nedá sa vylúčiť, že zostane táto téma červená, dúfam však, že komisia nepristúpi k ochranným opatreniam" konštatoval pre agentúru SITA. Dodal, že vláda prijme stanovisko k rokovaniam s EK o U. S. Steel v marci. Už na budúci mesiac ale bude v Bruseli spolu s ostatnými pristupujúcimi štátmi informovať ako odstraňujeme najväčšie nedostatky (tzv. červené body). V apríli by mala SR s EK hovoriť o tom, kde mu hrozia zo strany únie sankcie za neplnenie dohôd.
Csáky predpokladá, že komisia zaregistrovala neprijatie zákona o konflikte záujmov a na rokovaniach túto tému otvorí. Nevyhnutnosť prijatia efektívneho zákona o konflikte záujmov zdôraznil dnes aj Procházka na stretnutí, ktoré v Bratislave zorganizovalo Centrum pre európsku politiku. V boji s korupciou je tiež potrebná úprava financovania politických strán, lobingu a rozšírenie právomoci Najvyššieho kontrolného úradu na samosprávy.
Poradca delegácie EK upozornil, že v oblastiach, kde nám komisia v novembri vytkla najväčšie nedostatky, stále nie je reálna náprava. Platobná agentúra pre poľnohospodárstvo vznikla nedávno a nevie sa, ako bude fungovať v praxi. Podobne je to aj s počítačovým systémom integrovanej kontroly a správy využívania peňazí z EÚ, kde spustili len pilotný projekt. Zásadné výhrady má komisia k zákonu o obchodných reťazcoch. Procházka ale nepredpokladá, že by sa ho podarilo zmeniť do vstupu do EÚ. Pokrok je nevyhnutný tiež v preberaní hygienických noriem v potravinárstve a v mäsopriemysle.
jj;zp;bl