SME

Postavme sa proti partokracii

Voliť a byť volený je základné občianske právo. Vo formálne demokratických krajinách sú voľby jediným legitímnym spôsobom, ako sa občania môžu priamo podieľať na rozhodovaní o tom, kto bude v krajine určovať pravidlá hry - zákony - a rozhodovať o tom ...

Voliť a byť volený je základné občianske právo. Vo formálne demokratických krajinách sú voľby jediným legitímnym spôsobom, ako sa občania môžu priamo podieľať na rozhodovaní o tom, kto bude v krajine určovať pravidlá hry - zákony - a rozhodovať o tom kam, na čo a cez koho pôjdu verejné financie.

Presne o vplyv na pravidlá hry a verejné financie ide napokon aj množstvu mimovládnych organizácií. Napriek tomu každé voľby na Slovensku v poslednom čase vyvolávajú u niektorých ich lídrov otázky, či majú ľudia z „mimovládok" kandidovať, alebo nie. Na komunálnej a regionálnej úrovni táto otázka zatiaľ nezaznieva preto, že obrovská centralizácia moci a bohatstva krajiny v rukách bratislavských politických elít robí z miestnych a regionálnych volieb zatiaľ len malé folklórne slávnosti. A tiež preto, že zákony tu umožňujú kandidovať nezávislým. Zato pri voľbách parlamentných a prezidentských sa táto otázka vynára znova a znova. Zákon o voľbách do NR SR umožňuje kandidovať len stranám, nie nezávislým občanom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Volebný zákon v reálnej aplikácii urobil na Slovensku z demokracie systém vlády strán a ich sekretariátov. Partokratické status quo umocňuje aj tým, že (po pôvodných porevolučných 3 percentách) zaviedol 5-percentné kvórum ako minimum na vstup strany do NR SR. Keďže ho možno dosiahnuť len za silnej prítomnosti strany a jej lídrov v médiách, je mediokracia druhou základnou črtou slovenskej degenerácie demokracie. A hranica by už určite bola dávno zvýšená na 10 alebo viac percent - našťastie sa na vláde vždy podieľali strany ako SNS, ZRS, SOP, SDĽ, alebo dnes i SDKÚ, KDH či ANO. Tieto strany si boli (sú) dobre vedomé, ako málo stačí, aby sa prepadli aj pod 5 percent.

Paradoxne práve bez kontroly médií ťažko dosiahnuteľná hranica 5 percent vytvára pre známych aktivistov mimovládnych organizácií aspoň minimálny priestor kandidovať „ako hostia" strán, ktoré dúfajú, že verejne známa osobnosť na kandidátke im môže pomôcť prekročiť vysnívaných 5 percent. Nádej, že sa to raz môže podariť, narastá s tým, ako klesá polarizujúci strach z moci HZDS a narastá dezilúzia z „good guys", ktorých sme v rokoch 1998, 1999 a 2002 museli voliť, aby sme sa zbavili rizika, že krajina vypadne z európskeho civilizačného rámca.

SkryťVypnúť reklamu

Domnievam sa, že mimovládni aktivisti majú nielen právo, ale aj mravnú povinnosť uchádzať sa o priazeň voličov. Ak necháme o zákonoch a verejných rozpočtoch rozhodovať ľudí, ktorí do politiky vstúpili len preto, aby boli pri privatizácii a verejných zákazkách, nemôžeme očakávať nič iné, než to, čoho sme denne svedkami. Stáť akoby bokom a kritizovať situáciu bez účinnej snahy zmeniť ju je to isté, ako byť súčasťou problému. A hlavne: nevystavuje to naše mimovládne organizácie a ich lídrov testu nezávislosti - nezávislosti od prianí donorov, vládnucich strán a vlastníkov médií.

Netvrdím, že každý aktivista, ktorý to myslí so spoločenskou zmenou vážne, sa má zajtra zaregistrovať ako kandidát na verejnú funkciu. Nečakám to od otcov a matiek malých detí, nečakám to od ľudí, ktorí vedia, že vidieť rozkrádanie verejných statkov a nemať efektívnu možnosť zabrániť mu (hoci aj sedím v zastupiteľstve či parlamente) je na ich žalúdok priveľa. Očakávam však úprimnú analýzu vlastného postoja k otázke kandidovania - a na jej základe maximálnu podporu pre tých, čo na svoje plecia berú bremeno vzdoru proti partokracii.

SkryťVypnúť reklamu

Nevidím inú cestu k slušnejším stranám a k slušnejšej politike, než tento často donkichotský vzdor. V tejto chvíli sú hlavným bojiskom tohto zápasu prezidentské voľby a hlavným aktérom Martin Bútora.

Ak by v nich aj nezvíťazil, jeho kandidovanie má význam ako morálne gesto, ako výzva zhnitému systému a ako reálny príspevok k vyššej kvalite spoločenskej diskusie v krajine.

Autor: JURAJ MESÍK(Autor je konzultantom vo Washingtone, pôsobil v treťom sektore)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 921
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 569
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 722
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 571
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 279
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 076
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 726
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 082
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu