SME

Fašizmus v Európe zostal, len jeho tvár sa mení

Zdá sa, že krajne pravicové a postfašistické strany, ktorých popularita vyvolala pred niekoľkými rokmi v západnej Európe zdesenie, ustupujú z volebnej scény. Znamená to, že krajne pravicové sentimenty a fašizmus v Európe vymierajú?

Sotva. Východná Európa je totiž svedkom oživenia týchto strán - najzlovestnejším príznakom sa stali úspechy nacionalistických radikálov v nedávnych voľbách v Rusku a Srbsku.

Navyše oslabenie krajnej pravice v západnej a strednej Európe si vyžiadalo vysokú cenu: tradičné politické sily boli nútené prevziať časť jej slovníka a agendy. Veľa umiernených politikov a strán teraz obhajuje protiprisťahovaleckú politiku, je skeptickejších proti európskej integrácii, prípadne uplatňuje istú formu antisemitizmu, ktorú vydáva za kritiku izraelskej politiky.

SkryťVypnúť reklamu

Extrémistické strany sa dostali na okraj aj vďaka svojej slabej pozícii v celoeurópskej politike. Voliči v Taliansku, Francúzsku, Holandsku či Rakúsku, teda v krajinách, kde takéto strany vzbudzovali najväčšie obavy, si postupne uvedomili, že tradičné demokratické sily v Európe umožnia extrémistom len obmedzený vplyv v Európskom parlamente a ďalších inštitúciách únie. Niektoré z týchto strán, napríklad rakúski Slobodní Jörga Haidera či talianski postfašisti Gianfranca Finiho boli nútení svoj radikalizmus zmierniť po vstupe do vládnych koalícií.

Zatiaľ čo západoeurópsky extrémizmus vyvolávala xenofóbia podnecovaná najmä obavami z prisťahovalectva, rozšírením Európskej únie a tlakmi globalizácie, xenofóbny radikalizmus na európskom východe má príčiny inde. Volebné úspechy Srbskej radikálnej strany Vojislava Šešelja či ruských nacionalistických strán, rovnako ako silná pozícia Strany veľkého Rumunska Vadima Tudora, pramenia prevažne z kombinácie zúrivého nacionalizmu a tlakov vyplývajúcich z modernizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto krajiny kráčajú s istým oneskorením v stopách niektorých postkomunistických štátov, kde nacionalistické či populistické strany, ako napríklad HZDS Vladimíra Mečiara, spomalili pred desiatimi rokmi demokratizáciu a reformu. Aj vo väčšine krajín, ktoré sa v máji stanú členmi EÚ, bol politický radikalizmus a nacionalizmus neutralizovaný za cenu toho, že ho do určitej miery prijali za svoj tradičné politické strany.

A tak dnes možno počuť miernejšiu verziu nacionalistických, euroskeptických či xenofóbnych sloganov od strán, ako je česká ODS alebo maďarský Fidesz - v obidvoch prípadoch ide o najväčšie opozičné sily. Inými slovami, jazyk a agendu, ktoré pôvodne patrili krajne pravicovým stranám, si dnes osvojil politický mainstream.

Rusko, Srbsko a Rumunsko majú pri potlačovaní extrémistov zrejme pred sebou ťažšiu cestu. Po prvé, na rozdiel od strednej Európy im chýbajú západné politické a filozofické tradície. Úzke vzťahy s pravoslávnymi cirkvami ukovali štátne náboženstvo, ktoré prispelo k vytvoreniu silného pocitu národného mesiášstva. Nacionalisti v Rusku, Srbsku a Rumunsku tak čerpajú z hlboko zakoreneného presvedčenia, že ich národy majú zvláštne historické poslanie. Po druhé, keďže pretrváva tradične silná úloha štátu, demokratické rozdelenie moci a úsilie o nastolenie vlády zákona sú tu pomerne novým javom, zostávajú tu silné a korporativistické tendencie, typické napríklad pre taliansky fašizmus v 30. rokoch minulého storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi Ruskom, Srbskom a Rumunskom však existujú významné rozdiely. Rumunsko je kandidátom na vstup do EÚ v roku 2007 a prístupový proces má na rumunskú politiku zmierňujúci efekt. Dva milióny etnických Maďarov, ktorí sú hlavným politickým terčom rumunských nacionalistov, predstavujú most k únii. Nádej na členstvo v nej dáva umierneným rumunským politikom a verejnosti silný impulz, aby nepodľahli sentimentom. V Srbsku a Rusku bola - z odlišných dôvodov - ranená národná hrdosť. Rusko takmer úplne stratilo postavenie superveľmoci, Srbsko bolo v roku 1999 hlboko pokorené s NATO.

Medzinárodné spoločenstvo, najmä EÚ, môže poskytnúť len málo stimulov, aby v týchto dvoch krajinách povzbudili umiernenú politiku. Skúsenosti priemerných Rusov s reformami po páde komunizmu boli navyše až dosiaľ skôr negatívne. Väčšina Rusov si síce zrejme uvedomuje, že komunisti už ich krajinu „nespasia", ale mnohí z nich stavajú na poloautoritatívnu vládu a obrodenie vyvierajúce z tradičných ruských hodnôt. Také spojenie však zostáva ďalším smrteľným pokušením modernej politiky.

SkryťVypnúť reklamu

© Project Syndicate

Autor: JIŘÍ PEHE(Autor bol hlavným politickým poradcom prezidenta Václava Havla, je politickým analytikom a riaditeľom Newyorskej unive

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 700
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 529
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 691
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 299
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 692
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 429
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štefan Hamran.

Rezort informoval, že vyhostený občan z Tadžikistanu čaká na vyhostenie v Sečovciach.


SITA
V znamení odporu k navrhovanému zákonu o Slovenskej televízii a rozhlase sa niesol aj posledný protivládny protest.

Organizácie podporujú zamestnancov verejnoprávnej televízie a rozhlasu.


SITA
Varia, žehlia, perú aj upratujú. Klienti v centre zvládajú aj jednoduchú starostlivosť o domácnosť.

Autizmus prekročením hranice dospelosti nezmizne.


Ilustračné foto.

Od februára 2022 je teda aktuálne podpora NATO druhá najvyššia.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu