SME

Chronológia: Kauza Mikuláš Černák

BRATISLAVA 5. septembra (SITA) -



august 1997

Neznámi páchatelia v presne nezistený deň uniesli Poliaka Grzegorza Szymaneka, ktorý patril medzi desiatich najbohatších mužov v Poľsku. Jeho telo našli naďaleko chaty pri Polomke v okre

se Brezno 17. októbra 1998 v značnom rozklade a z tejto vraždy vyšetrovateľ 22. októbra 1998 obvinil Mikuláša Černáka, ktorý v čase vystupoval ako podnikateľ. Pri vražde mala byť podľa výpovede Alexandra H. celá vtedajšia mimobratislavská mafiánska elita - M. Černák, Róbert Holub a Štefan Fabián a on.



24. september 1997

Neznámy páchateľ zastrelil v hoteli Danube v Bratislave jedného zo svedkov vraždy Grzegorza Szymaneka Štefana Fabiána a ďalšieho svedka - Róberta Holuba ťažko zranil. Na tomto stretnutí sa zúčastnil aj Mikuláš Černák, ten však vyviazol bez zranení. Holub unikol atentátu už dva dni predtým, neprežil však streľbu v nemocnici na bratislavských Kramároch 4. októbra 1997, kde sa zotavoval zo zranení spôsobených touto streľbou. Tieto vraždy sú dodnes neobjasnené.



27. november 1997

Podnikatelia a majitelia civilnej bezpečnostnej služby Security 3 Mikuláš Černák a Miloš K. zvolali tlačovú besedu, na ktorej sa ohradili proti niektorým vyhláseniam podnikateľa Františka Mojžiša, že ho Černák vydierania cez nastrčenú osobu - Júliusa G., ktorý vystupoval ako Černákov poradca. "Útoky majú stúpajúcu tendenciu a články osočujúce ich pracovníkov nie sú ničím podložené," vyhlásil na tlačovej besede v Banskej Bystrici Mikuláš Černák.



18. december 1997

Polícia obvinila z vydierania M. Černáka, Jána K., Miloša K., Vasiľa a Jaromíra I., ako aj Pavla K. Posledných troch menovaných pri akcií zadržala a po trojici Černák, Ján K. a Miloš K. vyhlásila celoštátne pátranie.



20. december 1997

Mikuláš Č. a Ján K. sa dobrovoľne prihlásili na polícii. Okresný sudca v Trenčíne ich vzal do vyšetrovacej väzby spolu s ďalšími tromi mužmi - Vasiľom I., Jaromírom I. a Pavlom K. Všetci boli obvinení z trestného činu vydierania podnikateľa a majiteľa púchovskej panelárne Vladimíra R.



12. február 1998

Vyšetrovateľ Krajského úradu vyšetrovania v Banskej Bystrici obvinil Černáka, Miloša K. a Jána K. z trestného činu vydierania. Táto trojica mala v novembri a decembri 1997 pod hrozbou násilia a s použitím násilia prinútiť Mariána Karcela, aby v ich prospech pod zámienkou údajného dlhu previedol nehnuteľnosť v Nízkych Tatrách. Podnikateľa tým mali pripraviť najmenej o 5,75 milióna korún.



4. marec 1998

Z trestných činov krátenia dane a porušovania predpisov o obehu tovaru v styku s cudzinou obvinil vyšetrovateľ Mikuláša Č a Jozefa Š., ktorí v roku 1997 doviezli na Slovensko z Nemecka BMW Alpine a Toyotu Land Cruiser a skrátili pritom clo o viac ako milión korún.



6. marec 1998

Neznámy páchateľ sa pokúsil zavraždiť posledného svedka vraždy Poliaka Grzegorza Szymaneka Alexandra H. Pred prešovským barom Viktória na neho vystrelil zo špeciálne upravenej guľovnice a ťažko ho zranil. Odvtedy ho polícia skrývala na neznámom mieste a "Šani" je pripútaný na invalidný vozík.



17. máj 1999

Vyšetrovateľ špeciálneho vyšetrovacieho tímu skončil vyšetrovanie kauzy Mikuláša Č. a prokurátorovi odovzdal vyšetrovací spis, ktorý obsahoval 6084 strán, sám návrh na podanie obžaloby mal 181 strán. Mikuláš Č. bol obvinený z trestných činov vydierania, krátenia dane i poplatkov a im podobných záloh, porušovania predpisov o obehu tovarov v styku s cudzinou, tiež z trestného činu brania rukojemníka a vraždy Poliaka Grzegorza Szymaneka.



1. júl 1999

Z Českej republiky bol na Slovensko eskortovaný Miloš K., na ktorého bol vydaný medzinárodný zatykač pre mimoriadne závažnú trestnú činnosť. Miloš K. Polícii od decembra 1997 úspešne unikal a v marci 1999 ho zadržali v Prahe.



29. september 1999

Polícia získala informácie, že za likvidáciu jedného z korunných svedkov v procese s Mikulášom Č. podsvetie ponúkalo 25 miliónov korún. To však už bol Alexander H. zahrnutý v programe chránených svedkov.



8. november 1999

Súdny proces s Mikulášom Černákom a jeho ôsmimi kumpánmi - Jánom K., Milošom K., Vasiľom a Jaromírom I., Andrejom A., manželmi K. a Jozefom Š. sa začal v Banskej Bystrici v Ústave pre výkon väzby. Prokurátorka obžalovala osem mužov a jednu ženu z deviatich trestných skutkov. Mikuláš Č. je obžalovaný zo siedmich činov. Hlavné pojednávanie sprevádzali mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Po prvý raz v dejinách slovenského súdnictva použili pri výpovediach niektorých dôležitých svedkov telemost.



Mikuláš Č. vypovedal k prvým trom skutkom, z ktorých ho viní obžaloba. Tej podľa vlastných slov porozumel, avšak odmietol ju ako nepravdivú. Tiež poprel obvinenie z trestných činov brania rukojemníkov a vraždy poľského podnikateľa Grzegorza Szymaneka.



10. november 1999

Tretí deň hlavného pojednávania sa o prekvapenie pričinil Ján K., obžalovaný z nelegálneho držania zbrane, ktorý pozmenil výpoveď o jej získaní.



Po druhýkrát padlo na pojednávaní meno bývalého ministra hospodárstva Jána Duckého, ktorý - ako vypovedal Vasiľ I. - navštívil v sprievode jedného z poškodených, Vladimíra R., jeho servis kvôli obchodom s automobilmi. Medzi Ukrajincami, ktorí I. poznali, bolo spomenuté aj meno Ivana M.



11. november 1999

Proces pokračoval výsluchom bývalého policajta Pavla K. Až siedmy obžalovaný vypočúvaný v procese - Jozef Š. sa priznal k účasti na čine, z ktorého je obžalovaný, ale zdôraznil, že účasť na colnom podvode za trestný čin nepovažuje.



12. november 1999

Advokátom Mikuláša Č. - Jánovi Geregovi a Danielovi Maukšovi sa v noci na ich mobilných telefónoch anonymne vyhrážal po poľsky hovoriaci muž. Ako spresnil Maukš, anonym povedal: "Skončíte ako ten Poliak hore. Máme tam svojho detektíva. Ide o veľké peniaze".

Za nepravdivú označili obžalobu obaja vypočúvaní obžalovaní v procese s Mikulášom Č. - Darina K., obžalovaná z vydierania, a Andrej A., obžalovaný pre trestný čin brania rukojemníka.



15. november 1999

Pojednávanie s Mikulášom Č. a ôsmimi spoluobvinenými pokračovalo výpoveďami chránených svedkov. Pomocou videokonferencie a iných špeciálnych technických zariadení vypovedal svedok Vladimír R. a jeho manželka, ktorých mal Mikuláš Č. spolu s ostatnými spoluobvinenými vydierať a pripraviť o púchovskú paneláreň v hodnote viac ako 30 miliónov korún.



17. a 18. november 1999

Skončili sa výpovede svedkov k prvému skutku obžaloby a začali výsluchy k druhému prípadu vydierania - obchodu s plechmi. Svedka Karola K. predvolali vysvetliť, ako získal Mikuláš Č., ktorý je, mimochodom, krstným otcom jeho detí, mercedes, ktorý pôvodne patril Vladimírovi R. Karol K., známy v košickom podsvetí, sa zmienil aj o tom, čo vie o priebehu vraždy Grzegorza Szymaneka. V popoludňajších hodinách telemostom dokončil výpoveď chránený svedok Alexander H.



19. november 1999

Počas 10. dňa hlavného pojednávania v procese s Mikulášom Č. a spol. pred trestným senátom Krajského súdu v Banskej Bystrici vypovedali svedkovia k tretiemu z deviatich skutkov obžaloby - predaju penziónu Majo v Bystrej v Breznianskom okrese, pri ktorom bol vraj jeho majiteľ Marián Karcel poškodený o sumu vo výške 3,5 milióna korún.



22. november 1999

Obchodovanie s naftou bolo predmetom výpovedí svedkov v počas 11. dňa procesu s Mikulášom Č.



23. november 1999

Mucinko, nadiktujem vám, čo tam poviete, mal povedať generálny riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko bývalému banskobystrickému spravodajcovi Dušanovi V., ktorý robil na jeseň 1996 spot o oslave 31. narodením Mikuláša Č. Riaditeľ TV Markíza podľa Dušana V. o narodeninových oslavách Mikuláša Č. vedel bez toho, aby mu to Dušan V. povedal.

Slavomír S., ktorý je už 13 mesiacov vo väzbe, oboznamoval súd s tým, ako Mikuláš Č. kúpil osobný automobil BMW Alpine v Mníchove a s okolnosťami prechodu cez hranicu.



26. november 1999

Vypočúvaním majiteľov chát, v ktorých bol pred svojím zavraždením väznený Poliak Grzegorz Szymanek, sa otvorilo pojednávanie o posledných dvoch z deviatich skutkov obžaloby.



30. november 1999

Len štvrťhodinku trvala niekoľkokrát pre nevoľnosť prerušovaná výpoveď Alexandra H., chráneného kľúčového svedka vraždy v procese s Mikulášom Č.



1. december 1999

Vo veci vraždy Grzegorza Szymaneka vypovedal poľský detektív Krzysztof Rutkowski



3. december 1999

Vrahom Poliaka Grzegorza Szymaneka vraj nie je obžalovaný Mikuláš Č., ale už nebohý Róbert Holub z košického podsvetia. Tvrdila to trojica partnerov R. Holuba, prizvaná pred súd. Odvolávali sa na vetu R. Holuba, ktorou svojich kamarátov o zavraždení Poliaka informoval večer po nezdarenom atentáte na jeho osobu 22. septembra 1997.

Chránený svedok Alexander H. vo vystúpení pred trestným senátom Krajského súdu v Banskej Bystrici v plnom rozsahu potvrdil výpoveď z prípravného konania a trvá na tom, že vrahom Poliaka Grzegorza Szymaneka je Mikuláš Č.



8. december 1999

Čítanie písomných výpovedí takmer 25 svedkov z prípravného konania bolo na programe 23. dňa hlavného pojednávania v procese s Mikulášom Č. pred trestným senátom Krajského súdu v Banskej Bystrici.



10. december 1999

Hlavné pojednávanie v procese s Mikulášom Č. a spol. pred Krajským súdom v Banskej Bystrici bolo prerušené na neurčito, keď Najvyšší súd SR (NS SR) požiadal o originál trestného spisu, aby mohol rozhodnúť o predĺžení zákonnej lehoty väzby pre troch obžalovaných Mikuláša Č., Vasiľa I. a Jána K.



16. december 1999

V Košiciach zastrelili Karola Kolárika, prezývaného Karči, bossa jednej zo skupín košického podsvetia, ktorý bol svedkom v procese s Mikulášom Č. a v lete 1999 bol vo väzbe za ublíženie na zdraví a vydieranie. Obvinenie proti nemu však prokurátor zrušil pre nedostatok dôkazov.



17. december 1999

NS SR rozhodol o predĺžení lehoty väzby u obžalovaných Mikuláša Č., Jána K. a Vasiľa I. do 30. septembra 2000.



19. december 1999

Spoluobžalovaných v kauze Mikuláša Č. a spol. - Pavla K. a Jaromíra I. prepustili podvečer z banskobystrického Ústavu na výkon väzby. Obom uplynula zákonná dvojročná lehota vyšetrovacej väzby a sudca nepožiadal o jej predĺženie.



12. január 2000

Plánované pokračovanie hlavného pojednávania s Mikulášom Č. a spol. V úvodný deň odročeného pojednávania vypovedal P. Rusko.



26. január 2000

Chránený a utajený svedok Alexander H., prezývaný Šani je "policajná disketa, nie svedok". Povedal to v záverečnej reči na Krajskom súde v Banskej Bystrici Mikuláš Č., obžalovaný z trestných činov vraždy, brania rukojemníka, trojnásobného vydierania a krátenia dane a cla. Keby bola Mikulášovi Č. umožnená konfrontácia s Alexandrom H., dokázal by mu, že klame. Dodal, že orgány činné v trestnom konaní nepreverili pravdivosť výpovede Alexandra H., na ktorej podľa Mikuláša Č. stojí obvinenie z vraždy podnikateľa Grzegorza Szymaneka. "Ten hlúpy Róm nevedel ani ročné obdobie, v ktorom sa mala tá vražda stať," povedal na margo jeho výpovede.



28. január 2000

Senát Krajského súdu v Banskej Bystrici uznal Mikuláša Černáka vinným z trestných činov vraždy, brania rukojemníka a dvoch skutkov trestného činu vydierania. Odsúdil ho na 15 rokov nepodmienečne v III. najťažšej nápravnovýchovnej skupine. Mikuláš Černák sa proti rozsudku odvolal. Za vinných uznal aj všetkých ostatných spoluobžalovaných, okrem manželov Dariny a Pavla K.



6. apríl 2000

Spis týkajúci sa proklamovaného bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka a jeho spoluodsúdených doručili na Najvyšší súd SR. V súlade s rozvrhom práce bude pridelený príslušnému trestnému senátu na prerokovanie príslušných odvolaní.



6. apríl 2000

Jaromíra Imrišeka zastrelili v Považskej Bystrici. J. Imrišek bol jedným zo spoluobžalovaných v procese s M. Černákom.



27. júna 2000

Mariána Karcela, ktorý vystupoval ako poškodený v procese s Mikulášom Černákom a spol., zastrelili v Banskej Bystrici, časť Kincelová pred jeho domom. Neznámy páchateľ do neho vystrelil viac rán, pravdepodobne dve dávky zo samopalu. Potom ušiel na aute, ktoré našli policajti zhorené v obci Slovenská Ľupča. Polícia vraždu dodnes neobjasnila.



4. septembra 2000

M. Dzurinda ubezpečil verejnosť, že "Mikuláš Černák z basy naozaj nevyjde". Ako dodal - polícia má pripravené riešenie v prípade, že by rozsudok nad Černákom do 20. decembra nenadobudol právoplatnosť. Orgány činné v trestnom konaní majú niekoľko možností, ako udržať Černáka vo vyšetrovacej väzbe. Prvou je novela Trestného poriadku, podľa ktorej by sa dĺžka vyšetrovacej väzby rovnala jednej tretine hornej sadzby za trestný čin, z ktorého je uväznený obvinený, alebo polovici dolnej sadzby, čo by pri vražde znamenalo päť rokov.



20. septembra 2000

Najvyšší súd SR vytýčil termín pojednávania s Mikulášom Černákom a spol. na 24. októbra o 9:00 v bratislavskom Ústave na výkon väzby. Medzitým predlžil väzbu M. Černákovi, Jánovi K. a Vasiľovi I do 20. decembra 2000.



9. októbra 2000

Obhajca Mikuláša Černáka Ján Gereg dostal list, v ktorom mu jeho klient vypovedal plnú moc a poďakoval za doterajšiu obhajobu. Údajným dôvodom rozhodnutia Černáka je, že Gereg mal informovať médiá o niektorých skutočnostiach z kauzy bez toho, aby ho tým Černák poveril. Černákovým obhajcom po vypovedaní plnej moci Geregovi naďalej zostáva advokát Daniel Maukš z Brezna, ktorý zastupuje aj Jána K.



11. októbra 2000

Senát Najvyššieho súdu SR nevyhovel žiadosti o prepustenie Mikuláša Černáka, Jána K. a Vasiľa I. z vyšetrovacej väzby. Žiadosť o ich prepustenie adresoval Najvyššiemu súdu SR bývalý Černákov obhajca Ján Gereg. Znamená to, že vo väzbe zostanú minimálne do skončenia odvolacieho konania, ktoré by malo byť na NS SR ukončené 3. novembra.



24. októbra 2000

Verejné zasadnutie Najvyššieho súdu SR v kauze Černák bude musel senát NS SR odročiť na 8. až 15. novembra, pretože na pojednávanie neprišli traja advokáti - Daniel Maukš a Tibor Bicko, ktorí sú práceneschopní a nový advokát Andreja A. František Hadušovský, ktorý však ešte nemá naštudovaný spis. Lehotu na naštudovanie spisu mu sudca stanovil do 8. novembra.



2. novembra 2000

Najvyšší súd SR zrušil novembrový termín verejného zasadnutia vo veci odvolania Mikuláša Černáka a spol., pretože Černákov advokát Daniel Maukš bol po zdravotnej prehliadke naďalej práceneschopný. Nový termín určí predseda senátu NS SR po splnení všetkých procesných podmienok verejného zasadnutia, čo znamená, keď sa bude môcť obhajca dostaviť na proces.



3. novembra 2000

Obhajca Mikuláša Černáka a Jána K. advokát Daniel Maukš zverejnil svoje rozhodnutie vypovedať k 20. novembru zo zdravotných dôvodov plnú moc na ich obhajobu. Liečenie jeho zdravotných problémov potrvá niekoľko mesiacov.



Poslanci NR SR prijali v skrátenom legislatívnom konaní novelu Trestného poriadku, ktorá predlžuje zákonnú trojročnú lehotu vyšetrovacej väzby na päť rokov. Novela bola prijatá účelovo, aby zabránila prepusteniu Mikuláša Černáka na slobodu.



1. decembra 2000

Novým obhajcom Mikuláša Černáka je František Hadušovský, ktorého si za svojho právneho zástupcu zvolil aj Andrej A. Novým obhajcom Jána K., je Ľudovít Štanglovič, ktorý je na verejnosti známy ako obhajca Olega T., obvineného z vraždy exministra hospodárstva Jána Duckého.



10. decembra 2000

Senát Najvyššieho súdu SR na základe novely Trestného poriadku predĺžil M. Černákovi, Jánovi K. a Vasiľovi I. väzbu až do 19. júna 2001.



29. januára 2001

Senát NS SR na neverejnom pojednávaní nevyhovel námietke zaujatosti proti celému senátu, ktorú podal jeden zo spoluobžalovaných v procese s Mikulášom Černákom Vasiľ I. Ten namietal, že sudcovia sú zaujatí vzhľadom na medializovanie celej kauzy.



30. januára 2001

Na Najvyššom súde SR v Bratislave sa začalo odvolacie konanie. Obžalovaný Jozef Š. sa vzdal účasti na odvolacom konaní a požiadal súd, aby vykonal dokazovanie bez jeho prítomnosti. Počas prvého dňa pojednávania oboznamoval predseda senátu Peter Krajčovič prítomných s odvolaniami šiestich obžalovaných a prokurátora. Mikuláš Černák, Miloš K., Vasiľ I., Andrej A. a Jozef Š. v odvolaniach tvrdia, že sú nevinní vo všetkých bodoch obžaloby a navrhujú vrátiť prípad do prípravného konania a po doplnení dokazovania zrušiť obžalobu. Podobné stanovisko zaujíma aj Ján K., ktorý však priznáva obžalobu pre trestný čin nedovoleného ozbrojovania.



31. január 2001

V bratislavskom ústave na výkon väzby pokračovalo pojednávanie za prísnych bezpečnostných opatrení. Predseda senátu čítal správu o stave veci.



1. február 2001

Pojednávanie má naďalej monotónny priebeh. P. Krajčovič číta správu o stave veci. V rovnakom zmysle pokračuje odvolacie konanie aj 2. februára.



5. február 2001

Chránený svedok Alexander H. zmenil svoju výpoveď, v ktorej pôvodne obvinil Černáka z vraždy Szymaneka. Za vraha Poliaka Grzegorza Szymaneka označil už nebohého Štefana Fabiána. Podľa jeho slov sa Černák na vražde Szymaneka nezúčastnil. Alexander H. zároveň písomne požiadal o uvoľnenie z programu chránených svedkov. Po jeho výpovedi navrhol prokurátor vrátiť vraždu prvostupňovému súdu na došetrenie.



Len niekoľko hodín po výpovedi Alexandra H. avizoval minister vnútra Ladislav Pittner, že verejnosť bude vývojom udalostí v procese ešte prekvapená. Hodinu na to zvolal šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor tlačovú besedu, kde oznámil, že polícia disponuje informáciami o ovplyvňovaní Alexandra H. Tieto dôkaz už mal na stole prokurátor, ktorý ich chcel predložiť Najvyššiemu súdu SR, čo predseda senátu zamietol.



6. február 2001

Polícia vyhovela Alexandrovi H. a uvoľnila ho z programu chránených svedkov. Dôvodom, okrem jeho písomnej žiadosti, bolo porušenie dohody Alexandrom H. Vzápätí ho však polícia zadržala a vyšetrovateľ obvinil jeho i jeho advokáta Štefana J. z trestného činu krivej výpovede. Alexander H. vypovedal pred vyšetrovateľom, kde povedal, že 5. februára nehovoril pravdu, k čomu ho donútil jeho advokát a ľudia z okolia Mikuláša Černáka.



7. februára 2001

Senát Najvyššieho súdu SR odsúdil Mikuláša Černáka na osem a pol roka nepodmienečne v 2. nápravnovýchovnej skupine za vydieranie. Vraždu Poliaka Grzegorza Szymaneka, ako aj trestný čin brania rukojemníka, vrátil na došetrenie Krajskému súdu v Banskej Bystrici. NS SR tiež odsúdil Miloša Kaštana za vydieranie na sedem rokov v 2. nápravnovýchovnej skupine. Ostatní odsúdení sa dostali do prvej nápravnovýchovnej skupiny - Ján Kán na sedem rokov za vydieranie a nedovolené ozbrojovanie, Vasiľ Imrišek na sedem rokov za vydieranie a Jozef Švidráň na tri roky za trestný čin porušovania záväzných hospodárskych pravidiel v styku s cudzinou a neodvedenie dane a poistného. Súd zároveň definitívne spod obžaloby oslobodil manželov Darinu a Pavla K.



18. júna 2001

Na Krajskom súde v Banskej Bystrici sa začalo nové hlavné pojednávanie vo veci vraždy a trestného činu brania rukojemníka. Obžaloba z vraždy viní Mikuláša Černáka, z brania rukojemníka sa pred súdom zodpovedá Andrej A. a Ján K. Hlavný svedok Alexander Horváth pred súdom potvrdil svoju februárovú výpoveď, že Szymanekovým vrahom je nebohý Štefan Fabián. Prokurátorka predložila nový dôkaz, odtajnenú audiokazetu zo stretnutia Horvátha s právnym zástupcom Štefanom Jordanom v júni 2000, po ktorom hlavný svedok zmenil výpoveď. Obhajoba sa snaží spochybniť totožnosť mŕtvoly Szymaneka, nakoľko časti kostí tela, o ktorom sa polícia domnieva, že patrí poľskému podnikateľovi, našli kriminalisti 30 až 40 centimetrov od zvyšku tela. Obhajoba tvrdí, že takýto posun kostí je vzhľadom na eróziu pôdy za jeden rok nereálny.



21. júna 2001

Senát banskobystrického Krajského súdu odročil hlavné pojednávanie vo veci Mikuláš Černák a spol. na neurčito. Dôvodom odročenia bola podľa predsedu senátu Ľubomíra Samuela nutnosť vypočuť ďalších svedkov a získať ďalšie znalecké posudky.



1. - 2. októbra 2001

Pokračuje odročené hlavné pojednávanie. Pred súdom vypovedal niekdajší údajný boss košického podsvetia Dušan Borženský a ďalší štyria svedkovia, nikto z nich však vo svojich výpovediach nepovedal nič v neprospech Černáka a jeho spoluobžalovaných. Borženský, ktorý čelí obvineniam z dvoch vrážd, pred súdom povedal, že od Štefana Fabiána počul, že Syzmaneka mal na chate držať nebohý Róbert Holub.



3. októbra 2001

Súdny znalec z odboru geológie pred súdom uviedol, že posuv zeminy a kostí odhalený pri exhumácii pozostatkov pripisovaných Poliakovi Grzegorzovi Szymanekovi je viac než desaťnásobne väčší, ako maximálny možný ročný pohyb pôdy. Podľa tohto záveru, by teda v prípade, že časť kostí patrí k ostatným telesným pozostatkom, muselo byť telo pod zemou podstatne dlhší čas než vyše roka. Exhumované telesné pozostatky sú však už spopolnené, nie je teda možné dokázať, či časti kostí patria k telu. Znalec však nevylúčil, že telesné pozostatky patria Szymanekovi.



4. októbra 2001

V záverečnej reči pred banskobystrickým Krajským súdom obhajoba spochybnila identitu mŕtvoly pripisovanú Poliakovi Grzegorzovi Szymanekovi a poukázala na procesné pochybenia polície pri získavaní dôkazov a na neobvyklé postupy vyšetrovateľov. Podľa obhajoby sa nepotvrdili obvinenia jej mandantov. Podľa prokurátorky sa však doložilo dostatok dôkazov na uznanie viny a podľa nej rozsudok možno vyniesť na rovnakom skutkovom základe ako v januári 2000. Štátny zástupca žiada pre Mikuláša Černáka 15 rokov väzby v najťažšej nápravnovýchovnej skupine za vraždu, pre Jána K. za branie rukojemníka trest v strede trestnej sadzby a pre Andreja A. za rovnaký skutok trest v dolnej polovici, obidvom v II. nápravnej skupine.



5. októbra 2001

Senát banskobystrického Krajského súdu oslobodil Mikuláša Černáka a jeho spoločníkov - Jána K. a Andreja A., spod obžaloby z vraždy a brania rukojemníka. Dôvodom rozhodnutia trestného senátu bolo, že sa pred súdom nepodarilo bez pochybností dokázať, že vraždu a únos spáchali obžalovaní. Podľa senátu sú značné pochybnosti aj o totožnosti mŕtvoly. Minister vnútra Ivan Šimko a šéf slovenských vyšetrovateľov Anton Kulich rozhodnutie súdu nekomentovali. Exminister vnútra Ladislav Pittner povedal, že po tom, ako Najvyšší súd SR vrátil prípad krajskému súdu, začal mať pochybnosti o odsudzujúcom rozsudku.



am;fa

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 890
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 225
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 806
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 816
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu