piera o tvrdenia rakúskych médií. Ako agentúru SITA informoval Milan Janák z Daphne, úrad sa vo svojej správe vyjadril nielen proti stavbe kanála pre lode, ale aj proti projektu výstavby cesty a mosta pri Marcheggu. Podľa Janáka sa v správe hovorí, že stavba kanála Dunaj-Odra-Labe by zničila lužné lesy pri Marcheggu, cesty a mosty by oblasť silne znehodnotili.
Ako konštatuje Janák, dobrovoľných ochrancov prírody z Rakúska aj zo Slovenska nečakaná podpora úradov potešila. Rakúski environmentalisti upozorňujú, že lužné lesy nie sú len ramsarským územím, ale aj územím Natura 2000. "To neznamená, že sa tam nič nesmie, ale určite nie je možný takýto postup. To musí krajská politika zobrať na vedomie", tvrdia rakúski ochranári. Podľa Janáka je rozhodnutie Najvyššieho kontrolného úradu pre Dolné Rakúsko dôkazom toho, že kompetentní si začínajú uvedomovať, že doteraz podporovaný spôsob regionálneho rozvoja je v rozpore s medzinárodnými záväzkami oboch krajín v ochrane územia Nivy Moravy.
Rakúsko sa na začiatku 80. rokov podpisom Ramsarskej konvencie medzinárodne zaviazalo chrániť obzvlášť významné mokrade na svojom území. Lužné lesy Dunaja a Moravy sú odvtedy jedinými ramsarskými územiami v Rakúsku, ktoré sú okrem toho zaradené aj v tzv. Montreux registri ohrozených mokradí. Na Slovensku je Niva Moravy ramsarskou lokalitou od roku 1993 a v súčasnosti sa pripravuje jej vyhlásenie za lokalitu Natura 2000 chránenú Európskym spoločenstvom, informuje Janák.