
redpokladám, že bude aj kandidátom vlády SR," povedal dnes na tlačovej besede v Bratislave premiér Mikuláš Dzurinda. Kabinet by mal nomináciu Figeľa schváliť v stredu.
Vládna koalícia sa rozhodovala medzi Figeľom, ktorého navrhlo KDH a Ivanom Štefancom, ktorého presadzovala Dzurindova SDKÚ.
Životopis Jána Figeľa
V júli 2003 sa Ján Figeľ stal členom osemčlenného predsedníctva poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany - Európskych demokratov (EĽS-ED) v Európskom parlamente. Figeľ vo vedení reprezentuje 69 poslancov - pozorovateľov z pristupujúcich krajín vrátane Slovenska.
Od 31. októbra 1998 do polovice októbra 2002 (v prvej vláde Mikuláša Dzurindu) bol Ján Figeľ štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí SR (MZV SR). Od decembra 1998 do 16. apríla 2003 zastával funkciu hlavného vyjednávača SR s EÚ.
Vláda SR na svojej schôdzi dňa 23. januára 2002 schválila Jána Figeľa za člena Európskeho konventu s účinnosťou od 1. februára 2002. Do 30. októbra 2002 tam pôsobil ako zástupca vlády SR.
Ján Figeľ sa angažuje aj v občianskych združeniach. Od februára 1997 do novembra 1998 stál na čele Centra pre európsku politiku ako jeho predseda. Je členom Predstavenstva bratislavskej Nadácie Antona Tunegu, členom Predstavenstva Sociálnej akadémie v Bratislave, členom Predstavenstva Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku i Paneurópskej únie na Slovensku. Je čestným predsedom Kolpingovho diela na Slovensku. Od 14. júna 2003 pôsobí vo funkcii predsedu Paneurópskej únie na Slovensku.
Na Trnavskej univerzite prednáša o medzinárodných vzťahoch.
Je ženatý a má 4 deti.