ím sa skonsoliduje politická a ekonomická transformácia v strednej a východnej Európe začatá od roku 1989.
Ako Verheugen uviedol dnes na pôde košickej Technickej univerzity v prednáške na tému Slovensko na ceste do EÚ, rozšírenie je pokračovaním pôvodného cieľa EÚ, ktorým bolo prekonanie rozdelenia Európy a dosiahnutie stále užšieho zjednotenia jej obyvateľov. Vo vzťahu ku Slovensku zdôraznil, že po ťažkom štarte už "nastúpilo na dobrú cestu a naberá rýchlosť k cieľu".
V súvislosti s plnením takzvaných Kodanských kritérií a kritéria prijatého Európskou radou v Madride, týkajúceho sa administratívnej a justičnej schopnosti implementovať acquis communautaire, Verheugen pripomenul, že hodnotiaca správa EK v roku 1999 po prvý raz uviedla, že SR spĺňa politické kritériá. Podľa neho však niektoré otázky bude potrebné naďalej monitorovať. Vyjadril presvedčenie, že NR SR čoskoro prijme novelu ústavy, ktorá posilní nezávislosť súdnictva. K politickým kritériám, ako povedal, patrí aj dodržiavanie práv menšín, najmä rómskej. Aj keď slovenská vláda vypracovala dobré koncepcie na riešenie tohto problému, trvá medzera medzi formuláciou stratégie a jej skutočnou realizáciou. Pred týmto problémom, podčiarkol komisár, však stoja aj ďalšie kandidátske štáty a EK chce všetkým pomôcť finančne v rámci programov Phare.
Verheugen ďalej vyzdvihol pokrok Slovenska v plnení ekonomických kritérií, keď ostatná hodnotiaca správa konštatovala, že SR sa dá považovať za fungujúcu trhovú ekonomiku a v strednodobom horizonte bude konkurencieschopná. "Makroekonomická stabilita bola dosiahnutá opatreniami na zníženie fiskálneho a externého deficitu a tento pokrok bude potrebné konsolidovať pokračujúcou obozretnou politikou," povedal komisár.
Slovensko dosiahlo podľa Verheugena za posledné dva roky zásadný pokrok aj v harmonizácii legislatívy, napríklad v oblasti vnútorného trhu, telekomunikácií či audiovizuálnej techniky. Pridať však musí v takých kapitolách, ako je poľnohospodárstvo, životné prostredie, justícia a vnútorné záležitosti, finančná kontrola alebo regionálny rozvoj. Kľúčovú úlohu na ceste SR do EÚ zohrá aj reforma verejnej správy, decentralizácia a posilnenie regionálnej politiky.
Celkový pokrok, zhrnul Verheugen, ktorý doteraz Slovensko dosiahlo, je zohľadnený v procese rokovaní. Dodnes bolo z 30 kapitol uzatvorených 16 a 10 bolo predbežne uzatvorených. Za súčasného švédskeho predsedníctva, poznamenal, sa predpokladá otvorenie ďalších aspoň 12 kapitol a niektoré by sa mali uzavrieť.
"Dosiahnuté výsledky dávajú Slovensku spravodlivú šancu dobehnúť svojich susedov. Tento cieľ, ktorý sleduje slovenská vláda, vyžaduje neustále a posilnené úsilie, keďže rokovania vstupujú do náročnejšej fázy a budú sa preberať kapitoly technicky náročnejšie a politicky citlivejšie ako predošlé," dodal Verheugen.
V odpovediach na otázky komisár informoval, že do konca tohto roku sa skončí v EÚ diskusia, či uplatňovať voči kandidátskym štátom takzvané prechodné obdobia pri voľnom pohybe kapitálu, tovarov a pracovných síl. K citlivým etickým problémom, ako je napríklad zákaz interrupcií či možnosť eutanázie, podľa Verheugena EÚ nebude prijímať nariadenia, lebo "je to vnútornou vecou každej krajiny".