i keď ZMOS rešpektuje deklarovaný termín schvaľovania reformy. Uviedol to dnes na tlačovej besede v Košiciach po rokovaní predsedníctva ZMOS.
V súvislosti so schvaľovaním reformy verejnej správy vzápätí po prijatí novely ústavy dodal, že očakáva, že ZMOS bude prizvané na rokovania o konkrétnych riešeniach. V súčasnosti napr. prebieha diskusia o sídlach vyšších územných celkov (VÚC), otvorenou zostáva otázka obcí, ktoré chcú patriť k iným VÚC, nevyriešená je aj otázka usporiadania štátnej samosprávy a pod.
Združenie podľa Sýkoru vyjadrilo podporu časti návrhu ústavy týkajúcej sa samosprávy, či už miestnej alebo regionálnej s tým, že pozmeňujúci návrh týkajúci sa vzťahu samosprávy a NKÚ je pre nich neprijateľný. Dodal, že schválenie ústavy je nutné, aby sa vytvorila plnohodnotná regionálna samospráva. Schvaľovanie ústavy budú i naďalej starostlivo sledovať, pretože ZMOS sa rok a pol sa zúčastňovala na príprave novely.
Podľa Sýkoru je podstatný presun kompetencií zo štátnej správy na samosprávu, posilnenie moci smerom z centra k regiónom. Súčasne musí dôjsť k rozhodnutiu ako budú kompetencie finančne zabezpečené, preto presadzujú zmenu finančných tokov. V tejto súvislosti podotkol, že považuje za nedôstojné každý rok sa "doprosovať" v parlamente, aby mestá a obce dostali väčší podiel z daní. ZMOS sa nazdáva, že na samosprávu by mali prejsť také kompetencie ako stavebné konanie prvého stupňa, vydávanie stavebných povolení, matriky, overovanie podpisov, ďalej kompetencie v školstve (materské školy, základné školy), v sociálnej oblasti, v zdravotníctve, či kompetencie v zásobovaní obyvateľstva vodou.
Čo sa týka pôdy neidentifikovaných vlastníkov, bude ZMOS požadovať viac prostriedkov od vlády v záujme toho, aby sa objem pôdy neznámych vlastníkov do roku 2005 podstatne znížil.