Nie je však jediný, kto chce zákon opäť predložiť. Poslanci za ANO už oznámili, že predložia v parlamente tú pozmenenú verziu zákona, ktorú minister Lipšic stiahol. Budú sa usilovať získať podporu ďalších poslaneckých klubov. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda túto iniciatívu včera privítal.
Lipšic vo svojom upravenom návrhu neprijal viaceré poslanecké zmeny, ale je pripravený opäť rokovať. „Keďže je potrebných 90 hlasov, minister sa bude, samozrejme, snažiť získať podporu koalície aj opozície," povedal Lipšicov hovorca Richard Fides.
Koaličná ANO nemieni upustiť od svojej iniciatívy ani napriek Lipšicovmu kroku. Jirko Malchárek povedal, že „poslanci sa nedajú vydierať takýmto postojom".
V poslaneckom návrhu by mala zostať zachovaná sporná podmienka, aby začatie konania vo veci konfliktu záujmov museli schváliť tri pätiny poslancov výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.
Pôvodný Lipšicov návrh požadoval iba tretinu, ale vo svojom novom znení už navrhuje polovicu členov výboru.
Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií bude zasadať na budúcu stredu. Jeho predseda Igor Federič zo Smeru chce „navrhnúť výboru, aby sa chopil zákonodarnej iniciatívy". Predpokladá, že ak uspeje, poslanecký návrh, o ktorom hovorí ANO, sa na rokovanie nedostane. „Chcel by som, aby to bol výbor, v ktorom majú zastúpenie všetky strany, aby to bol jeden spoločný návrh," hovorí Federič.
Smer už aj má predstavu, ako by zákon mal vyzerať. Bude takmer rovnaký ako Lipšicov návrh. Zmena by nastala v tom, že by boli jednotlivé prípady konfliktu záujmov rozdelené do dvoch či troch kategórií.
Prípady z prvých dvoch skupín by boli trestané vysokými finančnými pokutami. Pri najzávažnejšej katagórii by bolo trestom odstúpenie z funkcie a takéto konanie by sa považovalo za trestný čin. O strate mandátu by vtedy nerozhodoval parlament, ale súd.
(rp)
Zmeny v návrhu zákona o konflikte záujmov
Ministerstvo spravodlivosti opäť predložilo do pripomienkového konania návrh ústavného zákona o konflikte záujmov. Oproti pôvodnému zneniu ministerstvo akceptovalo niekoľko zmien, ktoré v parlamente pri hlasovaní o pozmeňovacích návrhoch presadili poslanci.
Zmeny, ktoré vychádzajú v ústrety poslancom:
* Rozšíril sa okruh osôb, na ktoré sa zákon vzťahuje.
* Okruh takzvaných tretích osôb, ktoré sú povinné podávať majetkové priznania, sa zúžil na manžela, manželku a neplnoleté deti žijúce v spoločnej domácnosti s verejným funkcionárom.
* Na začatie konania vo veci konfliktu záujmov má byť potrebná polovica hlasov poslancov výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Je to kompromis medzi pôvodne navrhovanou jednou tretinou a tromi pätinami, ktoré presadili poslanci.
Ustanovenia, ktoré sa nezmenili, hoci poslanci boli proti:
* O svojich majetkových pomeroch za uplynulý kalendárny rok je povinný informovať aj ten, komu sa funkcia pred rokom skončila.
* Všetky oznámenia verejných funkcionárov (aj samosprávy) týkajúce sa možného konfliktu záujmov sa uverejňujú na internete.