anovisku koordinačného výboru Aliancie Fair Play, MEMO 98, Občianskeho oka a Spolku právnikov a priateľov práva, návrh zákona prináša mnoho demokratizačných prvkov ako je možnosť voliť zo zahraničia alebo účasť súkromných médií v predvolebnom procese.
Podľa prieskumu, ktorý pre združenie Občianske oko urobila agentúra Focus na vzorke 1 049 respondentov, s požiadavkami na demokratizáciu volebného zákona súhlasí väčšina občanov Slovenska. Tri štvrtiny opýtaných úplne alebo skôr súhlasia s tým, aby mohli slovenskí občania voliť aj zo zahraničia. Dve tretiny sú za to, aby bol posilnený vplyv preferenčných hlasov na zmenu poradia kandidátov na kandidačnej listine politickej strany.
MVO však upozorňujú aj na nedostatky návrhu zákona, ktoré by podľa ich názoru bolo potrebné v legislatívnom procese odstrániť. Nepáči sa im, že možnosť hlasovať zo zahraničia je obmedzená a netýka sa tých občanov, ktorí sa mimo územia Slovenska zdržujú v čase volieb len krátkodobo. Výhrady majú aj k účinnosti preferenčných hlasov, ktorá nedosahuje ani úroveň z obdobia rokov 1992 až 1998. Návrhu zákona tiež vytýkajú, že v ňom chýba ustanovenie o volebnom moratóriu.