Súhrn dnešných správ

VERHEUGEN: Hodnotiaca správa bude pre Slovensko povzbudivá Tohtoročná hodnotiaca správa Európskej komisie (EK) o pokroku Slovenska v integrácii do Európskej únie (EÚ) bude podľa komisára EÚ pre rozširovanie Güntera Verheugena povzbudivá. Ako dnes p

ovedal v diskusii s novinármi v bavorskom Passau, Slovensko v integračnom procese skutočne veľa vykonalo, no správa bude obsahovať aj kritické body, ktoré sú podľa neho slovenskej vláde dobre známe. Verheugen ocenil pokrok Slovenska napríklad v riešení rómskej otázky. Verheugen zhodnotil pripravovanú hodnotiacu správu na podujatí s názvom Ľudia v Európe - Slovensko, ktoré sa uskutočnilo v Passau pri príležitosti Slovenských dní.

Summit: Krajiny V10 o kolektívnej zodpovednosti a boji proti terorizmu

Summit kandidátskych krajín NATO sa dnes začal v bulharskej Sofii za účasti generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie lorda Georgea Robertsona. Slovenskú republiku na ňom zastupuje prezident Rudolf Schuster, prezidenti vedú delegácie aj ďalších deviatich krajín takzvanej Vilniuskej desiatky. Pôvodne sa dnes malo hovoriť predovšetkým o integrácii kandidátskych krajín do európskych a euroatlantických štruktúr, v kontexte zmenenej bezpečnostnej situácie vo svete po teroristických útokoch na USA bol však program summitu upravený.

Robertson: Boj proti terorizmu neohrozí rozširovanie NATO

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) George Robertson dnes na summite kandidátskych krajín NATO v Sofii vyhlásil, že rozhodnutie NATO aktívne bojovať s terorizmom neodsunie, ani neohrozí rozširovanie aliancie. Ocenil pokrok, ktorý kandidátske krajiny urobili a vyzval ich, aby v procese integrácie pokračovali rovnakým tempom ako doteraz. Podľa Robertsona bolo veľmi cenné, že aj kandidátske krajiny sa rozhodli bezprostredne po 11. septembri postaviť sa na stranu USA, a teda aj NATO v boji proti novodobej hrozbe - terorizmu a ukázali tak, že nie sú len planými priateľmi, ale vedia rýchlo reagovať. Dnes je dôležité zjednotiť sa v spoločnom boji proti teroristom, zdôraznil Robertson pričom dodal, že otázka rozširovania NATO je aj napriek tomu rovnako pálčivá a aktuálna ako pred 11. septembrom, ak nie viac.

Schuster: V boji proti terorizmu pomôžeme všetkými možnými spôsobmi

Ochotu Slovenska spolupracovať v rámci svetovej Antiteroristickej koalície všetkými možnými spôsobmi dnes vo svojom prejave na sofijskom summite kandidátskych krajín NATO prezentoval prezident Rudolf Schuster. Slovensko predstavil ako krajinu, ktorá sa bezprostredne po teroristických útokoch na USA rozhodne postavila na stranu Spojených štátov ako ich spojenec, napriek tomu, že sa ešte len staneme formálnym členom Severoatlantickej aliancie. Schuster zdôraznil, že Slovensko už vlastne v tomto boji pomáha, pretože poskytuje informácie spravodajských služieb, sprísňuje hraničné kontroly, preveruje finančné operácie a zabezpečuje, aby prednedávnom schválený spoločný slovensko-poľsko-český prápor bol schopný čeliť týmto novým výzvam a hrozbám.

Summit: Kandidátske krajiny NATO sa pripojili k boju proti terorizmu

Prezidenti deviatich kandidátskych krajín NATO dnes na sofijskom summite prijali Deklaráciu solidarity, v ktorej sa konštatuje, že kandidátske krajiny NATO vnímajú teroristické útoky na USA akoby boli namierené proti nim, pričom vyjadrili Spojeným štátom solidaritu svojich vlád a národov. Ako budúci členovia NATO sa kandidáti zaviazali riadiť sa v zahraničnej a bezpečnostnej politike článkom 5 Washingtonskej deklarácie. Desať prezidentov stredo- a východoeurópskych krajín deklarovalo, že ich vlády budú oporou vojny proti terorizmu. V deklarácii ďalej vyjadrili presvedčenie, že krajiny severnej, strednej a východnej Európy budú zo strategických dôvodov zaradené do ďalšej fázy rozširovania NATO. Skonštatovali, že po teroristických útokoch na USA je bezpečnosť Ameriky a Európy prepojená ešte viac než predtým, a o to viac stúpa význam NATO a jeho rozšírenia.

Britská vláda zverejnila dokument o vine bin Ládina

Septembrové teroristické útoky na americké mestá boli naplánované jedným z blízkych spolupracovníkov Usámu bin Ládina a z 19 únoscov lietadiel, ktorými boli uskutočnené samovražedné útoky, mali minimálne traja spojenie so skupinou Al-Kájda. Uvádza sa to v dokumente, ktorý britská vláda zverejnila na internete. Upozorňuje sa v ňom, že neobsahuje všetky fakty známe britskej vláde vzhľadom na to, že proces vyšetrovania nie je ešte uzavretý, ako aj vzhľadom na potrebu ochrany zdrojov informácie.

Salám Zaíf: Bin Ládina možno vydáme, najprv však chceme dôkazy

Afganské vládne hnutie Taliban je ochotné postaviť saudskoarabského teroristu Usámu bin Ládina pred súd, ak mu Spojené štáty predložia dôkazy o prepojení bin Ládina so septembrovými teroristickými útokmi na New York a Washington. Povedal to dnes afganský veľvyslanec v Pakistane mulla Abdul Salám Zaíf. Na otázku agentúry Reuters, či je Taliban ochotný vydať bin Ládina pred súd v inej krajine, povedal: "Presne o tom chceme diskutovať, no najprv musíme mať dôkazy".

Médiá: Takmer všetci slovenskí novinári sa už z Afganistanu vrátili

Takmer všetci slovenskí novinári, ktorí boli svojimi redakciami v septembri vyslaní do Pakistanu alebo Afganistanu, sa už vrátili domov. Do oblasti, ktorá mala byť cieľom prípadného útoku USA na teroristické základne v Afganistane, vyslali svojich spravodajcov Rádio Twist, Slovenská televízia (STV), Slovenský rozhlas (SRo) a televízia TA3. Jediným slovenským novinárom, ktorý na Strednom východe mapuje situáciu naďalej, je moskovský spravodajca STV Igor Pokojný.

POCHOD: Chceme NATO? Máme na to! vyvrcholí v sobotu

Pochod slovenských mimovládnych organizácií (MVO) pod heslom Chceme NATO? Máme na to! vyvrcholí v sobotu v Bratislave mítingom za účasti známych osobností slovenského politického, kultúrneho a spoločenského života. Na podujatí, ktoré sa začína o 10:00 na bratislavskom Námestí SNP, prehovorí premiér Mikuláš Dzurinda, minister zahraničných vecí Eduard Kukan, herci Stano Dančiak a Matej Landl a vystúpi aj hudobná skupina Vidiek.

GEMMA 93: Občania SR nemajú dostatok informácií o NATO

Občania SR pociťujú nedostatok informácií o Severoatlantickej aliancii (NATO) a privítali by diskusiu o výhodách a nevýhodách vstupu do aliancie. Cez médiá sa k nim dostávajú informácie o NATO len v podobe postojov jednotlivých politikov. Pre agentúru SITA to uviedol na dnešnej tlačovej besede na záver pochodu Chceme NATO? Máme na to! riaditeľ celého projektu, predseda občianskeho združenia GEMMA 93 Daniel Brezina. Účastníci pochodu, ktorí v priebehu dvoch týždňov od 24. septembra prešli v dvoch vetvách viac než 330 miest a obcí celého Slovenska, osobne kontaktovali približne 150 000 občanov.

LAMBACH: Nebolo by správne, aby zanikla tradícia krátkych cigariet

Problematika spotrebných daní, najmä za cigarety a tabakové výrobky, boli jednou z hlavných tém rozhovoru počas návštevy nemeckého veľvyslanca Franka Lambacha v závode S.I.T. v Spišskej Belej. Slovensko v prístupovom procese do Európskej únie (EÚ) v súčasnosti rokuje o kapitole daní, ktorá sa významným spôsobom dotýka aj jediného slovenského výrobcu cigariet. Uchádzač o vstup do EÚ si musí podľa Lambacha zvážiť svoje záujmy, ako aj požiadavky Európskej únie.

NR SR: Zmätky hneď na úvod rokovania

Druhým čítaním vládneho zákona o bankách pokračuje dnes 16. posledný rokovací deň septembrovej schôdze Národnej rady SR. Snemovňa mala hlasovať o bodoch, ktoré prerokovala vo štvrtok. Parlament má problémy s uznášaniaschopnosťou už tretí deň a predsedajúci dnes trikrát menil program, nakoľko v sále sa prezentovalo len 45 zákonodarcov. Snemovňa z vyše 130-bodového programu schôdze prerokovala za tri týždne takmer 100 bodov. Zostávajúce body z programu 51. schôdze, ktoré snemovňa neprerokuje sa presunú na 52. schôdzu, ktorá sa začne v druhej polovici októbra.

NR SR: Parlament schválil novelu zákona o bankách

Národná rada SR dnes definitívne schválila novelu zákona o bankách, ktorú predkladala ministerka financií Brigita Schmögnerová. Cieľom novely je zosúladenie zákona s príslušnými smernicami Európskej únie (EÚ). Novým spôsobom sa v ňom upravujú ustanovenia o obozretnom podnikaní bánk a sú v ňom zapracované tiež ustanovenia upravujúce dohľad na konsolidovanom základe. Upravuje tiež podnikanie bánk z krajín EÚ na Slovensku.

NR SR: Zákon o osvedčovaní listín v druhom čítaní

Parlament dnes posunul do ďalšieho legislatívneho procesu návrh zákona o osvedčovaní listín a podpisov na listinách obecnými úradmi z dielne poslanca Petra Bohunického. Splnomocnenie osvedčovať podľa uvedeného zákona budú mať orgány samosprávy v každej obci. Výška poplatku za osvedčenie podpisu na listine alebo jej rovnopise sa navrhuje 50 korún za každý podpis a za odtlačok pečiatky obce a úradný podpis sa navrhuje 100 korún za každý odtlačok a podpis. Obecný úrad pritom môže poplatok zvýšiť až o 100 percent, ak úkon vyžaduje zvýšenú náročnosť alebo urýchlené vybavenie . Vybraný poplatok bude príjmom obce.

NR SR: Pre nedisciplinovanosť poslancov schôdza ukončená

Posledný rokovací deň septembrovej schôdze Národnej rady SR bol poznačený absolútnou nedisciplinovanosťou poslancov, ktorá v parlamente vládne od schválenia zákonov súvisiacich s reformou verejnej správy. Predsedajúci dnes musel opakovane žiadať poslancov, aby zaujali miesto v sále, nakoľko pri každom hlasovaní bol nedostatočný počet zákonodarcov. Hlasovanie a rokovanie o ostatných takmer 40 bodoch sa tak presúva na októbrovú schôdzu, ktorá sa začne v druhej polovici mesiaca, pretože predsedajúci Pavol Hrušovský najprv prerušil a potom o 11:30 definitívne ukončil rokovanie 51. schôdze.

Prieskum: V septembri by bolo suverénnym víťazom volieb HZDS

Ak by konali parlamentné voľby v septembri, vyhralo by ich HZDS s 29 percentami pred Smer-om, ktorý by získal 14,8 percenta. SDKÚ by volilo 12 percent a SMK 10,5 percenta občanov. Do parlamentu by sa ešte dostalo KDH s 6,7 percenta, SNS s 6,4 percenta a ANO s 6,3 percentami hlasov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý od 18. do 30. septembra realizovala na vzorke 3717 respondentov agentúra pre marketingový a sociálny výskum Markant.

Prieskum: Najdôveryhodnejšími inštitúciami cirkev a armáda

Najdôveryhodnejšími spoločenskými inštitúciami na Slovensku zostávajú cirkev a Armáda SR, ktorým dôveruje viac než polovica oslovených respondentov. Samosprávne orgány v obciach a mestách majú 46,1-percentnú dôveru. Prezidentovi Rudolfovi Schusterovi dôveruje 33 percent a nedôveruje 64,3 percenta opýtaných, vyjadriť sa nevedelo 2,7 percenta ľudí. Dôveryhodnosť Policajného zboru je na úrovni 28,5 percenta. Odborom verí viac než 24 percent a nedôveruje im 56 percent respondentov.

Kukan: Spochybňovanie záväzkov vlády zlým signálom pre EÚ a NATO

Dôkazy, ktoré Slovensku v utorok poskytli Spojené štáty, jasne hovoria o tom, že za útokmi z 11. septembra stál Usáma bin Ládin. Niet pochýb, že nitky vedú k bin Ládinovi, vyhlásil dnes minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Dôkazový materiál je podľa jeho slov veľmi obsiahly a argumentačne presvedčivý. Kukan dodal, že hoci sa osem požiadaviek USA na podporu boja proti terorizmu nevzťahuje na Slovensko, ako budúci člen aliancie poskytneme partnerom všetku pomoc, o ktorú požiadajú.

MZV: Vydávanie víz do Ruska jednoduchšie od 31. októbra

Nótu slovenskej strany, ktorou sa zavrela Dohoda medzi vládami SR a Ruskej federácie (RF) o zjednodušení vydávania víz, odovzdalo Veľvyslanectvo SR v Moskve ruskému rezortu diplomacie. Dohoda tak nadobudne platnosť 31. októbra. Agentúru SITA o tom informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

Medzivládna zmluva umožní tiež členom vlakových, leteckých a lodných posádok, vodičom medzinárodnej osobnej a nákladnej dopravy získať viacnásobné víza.

MZV: Do konca októbra turisti do Juhoslávie bez víz

Vydávanie turistických priepustiek na hraničných priechodoch v Juhoslovanskej zväzovej republike (JZR) bolo predĺžené do 31. októbra. Vtedy sa skončí turistická sezóna a dovtedy bude JZR poskytovať bezvízový styk pre Slovákov. Na juhoslovanskej hranici, pred pobytom v JZR v celkovej dĺžke do 30 dní, juhoslovanská strana naďalej požaduje jednorazový poplatok 14 DM. Pri cestách občanov JZR na Slovensko naďalej platí vízová povinnosť.

Proces: Mikuláš Č. oslobodený spod vraždy

Senát Krajského súdu v Banskej Bystrici vedený Ľubomírom Samuelom dnes oslobodil Mikuláša Č. Mikuláš Černák a spol. bol obžalovaný z vraždy Poliaka Grzegorza Szymaneka a trestného činu brania rukojemníka.

Proces: Nepochybuje sa o zločinoch, ale o dôkazoch proti Černákovi

Nie sú pochybnosti, že došlo k únosu Gregorza Szymaneka a že došlo k vražde, ale nebolo bez pochybností preukázané, že by ich spáchali obžalovaní, zdôvodňoval dnes oslobodzujúci rozsudok v prípade Mikuláš Černák a spol. predseda trestného senátu Krajského súdu v Banskej Bystrici Ľubomír Samuel. Súd preto priznal vinu Mikulášovi Č. len v dvoch bodoch obžaloby, ktoré sa týkali trestných činov krátenia daní a poplatkov a porušovania predpisov o obehu tovaru s cudzinou pri dovoze dvoch automobilov. Priklonil sa k právnemu názoru Najvyššieho súdu SR, že tieto boli preukázané, nepristúpil k súhrnnému trestu a potvrdil trest NS SR - odňatie slobody na 8,5 roka v II. nápravnej skupine.

Kulich: Verdikt súdu nekomentuje, nepozná dôvody rozhodnutia

Šéf slovenských vyšetrovateľov Anton Kulich nemôže dnešný verdikt súdu v kauze Černák komentovať. Neviem na základe akých dôkazov banskobystrický krajský súd Mikuláša Černáka a jeho spoločníkov oslobodil, povedal Kulich pre agentúru SITA. Na adresu rozsudku však uviedol, že platí zásada voľného hodnotenia dôkazov.

Podľa Lipšica o vine a nevine rozhoduje súd

Nakoľko rozsudok, ktorý dnes vyniesol súd v Banskej Bystrici vo veci Černák a spol. ohľadom vraždy Poliaka Szymaneka nie je ešte právoplatný, vedúci úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic sa odmietol k celému prípadu vyjadriť. Podľa neho, o vine a nevine rozhoduje súd, existuje nezávislosť súdov a preto to nemieni komentovať. Lipšic len konštatoval, že v prípade trestu, ktorý mu bol vymeraný v prvom súdnom procese je podľa neho trest, ktorý žiadala prokuratúra nízky. Lipšic kritizoval postup predsedu senátu Ľubomíra Samuela, ktorý podľa neho zbytočne komentoval pre médiá každý deň dôkazový materiál.

Pittner: Rozsudok v kauze Černák exministra ani neprekvapuje

Rozsudok banskobystrického Krajského súdu, ktorý označil Mikuláša Černáka a jeho spoločníkov za nevinných v prípade vraždy a brania rukojemníka Poliaka Gregorza Szymaneka, exministra vnútra Ladislava Pittnera neprekvapuje. Ako dnes povedal pre agentúru SITA, isté pochybnosti o závere procesu z najsilnejším mužom slovenského podsvetia mal už po vrátení prípadu z Najvyššieho súdu SR na krajský. Dôkazy vyšetrovateľov sú podľa neho dostatočné, o čom podľa neho svedčí podanie obžaloby krajským prokurátorom.

PROCES: Spravodlivosť zvíťazila, tvrdí obhajca Hadušovský

"Spravodlivosť zvíťazila," uviedol dnes v Banskej Bystrici po vyhlásení rozsudku vo veci Mikuláš Černák a spol. František Hadušovský, jeden z trojice obhajcov Mikuláša Č., Jána K. a Andreja A. "Osobne to cítim ako facku spravodlivosti," priznala v rovnakej veci svoje pocity prokurátorka Jarmila Kováčová.

F. Hadušovský zdôraznil, že rozhodoval nezávislý súd. Podľa neho boli predložené dôkazy nepresvedčivé, zásadne boli znalcami spochybnené a spochybnené boli aj výpovede svedkov. S rozsudkom je preto obhajoba spokojná.

ARMÁDA: Poškodený vrtuľník odletel dnes na materskú základňu

Vojenský vrtuľník Mi-24, ktorý vo štvrtok pri Margecanoch neďaleko Gelnice zachytil listom nosného motora vedenie vysokého napätia, odletel dnes popoludní po oprave späť na leteckú základňu v Prešove. Podľa hovorkyne ministerstva obrany Ingrid Stanovej, pri kolízii nevznikli žiadne ekologické škody a Východoslovenské energetické závody škody ešte nevyčíslili. Komisia náčelníka Generálneho štábu Armády SR sa dosiaľ k záveru vyšetrovania nedopracovala.

SNS: Pripravení postaviť vlastných kandidátov do volieb do VÚC

Slovenská národná strana (SNS) je pripravená postaviť svojich kandidátov do volieb do vyšších územných celkov na post predsedov a poslancov VÚC, ako aj rokovať o prípadných koalíciách s politickými partnermi vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska. Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede podpredseda SNS Viliam Oberhauser, na vytvorenie možných koalícií na regionálnej úrovni národniari rátajú najmä s HZDS, Smer-om a stranou Stred. l

PSNS: Ustanovujúci snem o voľbe predsedu, stanovách a voľbách do VÚC

Voľbou predsedu a schválením stanov, štruktúr a politického programu Pravej Slovenskej národnej strany (PSNS) sa bude zaoberať ustanovujúci snem "pravých" národniarov v sobotu o 10:00 v žilinskom mestskom úrade. Pred samotným snemom položia vence pred Katolíckym domom pri príležitosti 63. výročia vyhlásenia slovenskej autonómie. Na snem národniarov prídu delegáti zo všetkých ôsmich krajov Slovenska.

Voľby: V Bratislave dnes rokovali HZDS-Stred-SDĽ-SOP

Predstavitelia bratislavských krajských organizácií politických strán HZDS, Stred, SDĽ a SOP rokovali dnes v Bratislave o postupe a vytvorení možnej spoločnej koalície do decembrových regionálnych volieb. Ako informoval agentúru SITA bratislavský krajský podpredseda HZDS Dušan Kleiman, hovorili aj o kandidátoch jednotlivých strán na posty predsedov VÚC. Každá zo strán predstavila svojho kandidáta, pričom podľa Kleimana sú všetci rovnocenní už známemu kandidátovi štvorkoalície KDH-ANO-SMK-DS, Ľubovi Romanovi. Ich mená Kleiman nechcel uviesť. V rokovaniach by totiž mali pokračovať na budúci týždeň. Prezradil iba, že spomenuté strany bilaterálne rokujú o možnej koalícii aj so stranou Smer.

Voľby: Smer pripravený podporiť Bílkovu kandidatúru na post šéfa VÚC

Strana Smer je pripravená v košickom vyššom územnom celku (VÚC) na post jeho šéfa podporiť ako nezávislého kandidáta súčasného hlavného poradcu prezidenta Jána Bílka. Ak poradca prezidenta ohlási svoju kandidatúru, viem si predstaviť, že by sme sa vedeli so stranami, s ktorými v košickom regióne rokujeme o vytvorení koalície, dohodnúť na jeho podpore, konštatoval na tlačovej besede podpredseda Smer-u Boris Zala.

Zala: Pri postoch, o ktorých sa rokuje, sú primárky absurditou

Primárne voľby pre kandidátov, ktorí sú predmetom koaličných rokovaní, sú absurditou. Všade vo svete sa primárne voľby v politických stranách organizujú v prípade nominácie kandidáta strany do prezidentských volieb alebo pri voľbe kancelára. Nikdy sa primárky nerobia v takých prípadoch, keď je potrebné viesť následne koaličné rokovania. Konštatoval to dnes na tlačovej besede Smeru jej podpredseda Boris Zala v súvislosti s prvými primárkami na Slovenku, ktoré sa konali v SDKÚ.

Banky: Devín banka zrejme stratí správcu konkurznej podstaty

Ernest Valko, ktorého Krajský súd v Bratislave 28. septembra vyhlásil za správcu konkurznej podstaty v Devín banke, dnes odmietol výkon tejto funkcie. Dôvody odmietnutia doručí sudcovi ešte počas tohto dňa. Mediálne tlaky na jeho osobu týkajúce sa výšky odmeny správcu totiž podľa jeho slov neustali ani po tom, čo deklaroval, že prispôsobí výšku odmeny novej vyhláške o odmeňovaní správcov. Podľa Valka však dôvodom tlakov na jeho osobu nie je výška odmeny, ale ide o krycí manéver, ktorým sa zúčastnení verejní činitelia snažia kryť vlastný podiel viny na súčasnom stave v Devín banke. O problémoch v nej totiž podľa neho vedela centrálna banka aj ministerstvo financií, neurobili však žiadny krok. "Ministerka financií Brigita Schmögnerová naopak pred dvoma rokmi označila banku za zdravú," skonštatoval.

Banky: Brigita Schmögnerová odmieta obvinenia Ernesta Valka

Ministerka financií Brigita Schmögnerová odmieta obvinenia Ernesta Valka, že sa verejní činitelia, ktorí spochybnili jeho vymenovanie do funkcie správcu konkurznej podstaty v Devín banke, snažia kryť vlastný podiel viny na súčasnom stave v banke. "Je to nezmyselné obvinenie a pán Valko bol menovaný do Devín banky ako správca konkurznej podstaty a nie ako vyšetrovateľ," povedala ministerka. Podľa ministerky je na vyšetrovateľoch, aby na základe viacerých trestných oznámení určili vinníka za vývoj v Devín banke.

SR-ČR: Mesiac kultúrnej vzájomnosti otvorí v sobotu pražské ND

Prvý Mesiac slovenskej a českej kultúrnej vzájomnosti otvoria v sobotu pražskí divadelníci, ktorí v Divadle Pavla Orságha Hviezdoslava v Bratislave uvedú predstavenie Obsluhoval jsem anglického krále. Známa próza Bohumila Hrabala, ktorú naštudoval režisér Ivo Krobot, je portrétom českej spoločnosti od 20. do 50. rokov minulého storočia. Počas mesiaca predstavia organizátori 14 hlavných a 120 ďalších programov.

MO SR: Modely reformy slovenskej a českej armády sú identické

Modely reformy slovenskej a českej armády sú identické a sú logickým vyústením riešenia problémov, ktoré sú v oboch armádach vzhľadom na ich spoločný základ. Zhodli sa na tom vo štvrtok na spoločnom rokovaní slovenský štátny tajomník ministerstva obrany Jozef Pivarči, ktorý je na návšteve v Čechách a splnomocnenec českej vlády pre reformu generál Jaroslav Škopok. Zároveň sa obaja informovali o priebehu prípravných prác reformy v oboch armádach.

MO SR: Ministerstvo prešlo výraznou reorganizáciou

Ministerstvo obrany SR a Generálny štáb Armády SR (GŠ) prešiel od 1. októbra na novú organizačnú štruktúru, ktorá výrazne zmenila ich podobu. Ministerstvo obrany znížilo počet sekcií zo sedem na štyri, pričom ich šéfovia sú všetko noví ľudia. Aj GŠ znížil počet štábov z desiatich na štyri. Znížil sa tiež počet odborov z 52 na 42 a oddelení zo 169 na 92. "Zníženie počtu organizačných prvkov bolo vykonané vhodným integrovaním činností tak, aby jeden funkcionár zodpovedal za celú oblasť svojej pôsobnosti," uviedol dnes na tlačovej besede minister obrany Jozef Stank.

MVO: Očakávajú razantný postup proti diskriminácii žien

Rozhodnutie vlády o rovnakej vekovej hranici obchodu mužov a žien do dôchodku privítalo občianske združenie Možnosť voľby – za dodržiavanie ľudských práv žien a detí. "Očakávame rovnako razantný postup aj pri odstraňovaní ďalších negatívnych javov diskriminácie," uvádza vo vyhlásení predsedníčka OZ Oľga Pietruchová. Pripomenula nízke zastúpenie žien vo vrcholových funkciách štátnej správy a v zastupiteľských orgánoch a nízku účasť na rozhodovacích procesoch.

Ostrovy života: Úspešný projekt DF už organizuje Nadácia Markíza

Tretí ročník Ostrovov života, ktorý vypracoval a doteraz aj viedol Detský fond SR, organizuje od tohto októbra Nadácia Markíza. Akcia, ktorej cieľom je vyzbierať dostatok peňazí na kúpu jednotiek intenzívnej starostlivosti (JIS) - ostrovov života - a pomôcť tak deťom v ohrození života, priniesla za uplynulé dva roky osem miliónov korún. Ako pre agentúru SITA uviedol primár Oddelenia intenzívnej starostlivosti Detského kardiocentra pri Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave Pavol Kunovský, ktorého oddelenie získalo od fondu peniaze na zakúpenie polovice z JIS, "pani Alena Synková z DF SR veľmi transparentne premenila získané peniaze na štyri ostrovy života". Aj preto mu nie je úplne jasné, prečo tento úspešný projekt nepokračuje pod jej vedením, ale prešiel pod Nadáciu Markíza.

Hudba: Na trhu pribudne ďalší výber slovenských skladieb z 90. rokov

Najlepšie skladby slovenskej populárnej hudby 90. rokov sa v týchto dňoch opäť dostanú k poslucháčom, ktorí ich nájdu na druhom výberovom CD SK Superhity 1989-2000. Nové dvojcédečko sa tak pripojí k predchodcovi z minulého roka, ktoré tiež vzniklo vďaka spolupráce hudobného vydavateľstva BMG a Produkčného domu (PD) Forza. Podobne ako pri predchádzajúcom výbere dramaturgovia Juraj Čurný a Július Viršík vybrali na CD spolu 37 piesní od 27 skupín, interpretov a interpretiek.

Prešov: Laureát Ceny M. Bosáka Jozef Bardík poletí do Ameriky

Študent gymnázia z Piešťan Jozef Bardík sa dostane vďaka Spoločnosti Michala Bosáka na týždeň do Brooklynu v USA. Zahraničný pobyt získal ako odmenu za víťazstvo v súťaži Cena Michala Bosáka 2001, ktorú vo februári vyhlásila táto spoločnosť. Oznámil to na dnešnej tlačovej besede potomok slávneho amerického bankára pôvodom zo Šariša Rudolf Bosák.

Bratislava: Experti o budúcej spolupráci v oblasti dopravy

Budúca kooperácia v oblasti dopravy medzi hlavnými mestami Slovenska a Rakúska a výmena skúseností je náplňou dnešného sympózia Spoločné stratégie pre spoločnú Európu: dopravná infraštruktúra, ktoré sa koná na bratislavskom magistráte. Ťažiská stretnutia expertov sa sústreďujú na oblasť dopravy a dopravnej infraštruktúry, koncepcie infraštruktúry, podporných projektov Európskej únie a spolupráce miest. Ako na tlačovej besede pripomenul mestský radca pre rozvoj mesta a dopravu mesta Viedeň Rudolf Schicker, debaty sa dotýkajú najmä dlhodobejších plánov, hoci význam majú aj krátkodobé kroky.

Prieskum: V Ružinove čistota na známku dva, v Petržalke na štvorku

Čistotu v bratislavskom Ružinove ohodnotilo 47,7 percenta opýtaných známkou dva. Staré Mesto ohodnotil najväčší počet - až 46,9 percenta ľudí, tiež známkou dva, Petržalku oznámkovalo 38,2 percenta opýtaných štvorkou, Nové Mesto 49,2 percenta známkou dva a čistotu v celej Bratislave 61 percent ohodnotilo známkou tri. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky o životnom prostredí, ktorý v čase od 3. do 7. septembra v mestskej časti Bratislava-Ružinov zorganizovala spoločnosť CES.

V Košickom kraji oddlžia školy, financie budú ešte v októbri

Na oddlženie štátnej správy v Košickom kraji uvoľní ministerstvo financií 168 miliónov Sk, z ktorých vyše 99 miliónov dostane rezort školstva. Ako uviedla v liste prednostovi krajského úradu (KÚ) Štefanovi Vranovskému ministerka financií Brigita Schmögnerová, zdroje dostane KÚ na účet ešte v tomto mesiaci. Hovorca KÚ Štefan Kočuta pre agentúru SITA potvrdil, že financie pokryjú aj výdavky na zabezpečenie decembrových volieb do vyšších územných celkov (VÚC), čo je v kompetencii štátnej správy. Vranovský ocenil reakciu vlády, ktorá podľa neho pochopila vážnosť situácie v kraji a hroziaci kolaps štátnej správy. Zo zdrojov by mali byť plošne oddlžené všetky školy a školské zariadenia.

BEZPEČNOSŤ: Mestským políciám v SR chýba zastrešujúci orgán

V Liptovskom Mikuláši dnes rokoval prípravný výbor nadchádzajúceho ustanovujúceho zjazdu mestských polícií, ktorý bude v tomto meste 19. októbra. Cieľom bola kompletizácia materiálov potrebných pre vytvorenie Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií. "Od prijatia zákona o obecnej polícii uplynulo 10 rokov, ale obecné a mestské polície nemajú zodpovedajúcu stavovskú organizáciu, ktorá by ich oficiálne zastrešovala a zastupovala vo vzťahu k rôznym orgánom," uviedol náčelník MP v Liptovskom Mikuláši Ľubomír Marjovič.

LEVOČA: Stav veže Kostola sv. Jakuba je viac než havarijný

Stav veže Kostola sv. Jakuba je viac ako havarijný,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči Ivan Tkáč. Prieskum veže, ktorý vykonali tohto roku pracovníci ORA potvrdil vysoký stupeň poškodenia celých kamenných blokov. Spolu s prieskumom urobili reštaurátori šablóny a sadrové odliatky najviac poškodených prvkov, ktorým hrozí vypadnutie zo steny. Súčasťou prieskumu bolo aj zameranie celej veže, ktoré doteraz neexistovalo.fa

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 22 045
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 12 051
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 854
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 489
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 394
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 173
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 546
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 413
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 368
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 110

Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

PLUS

Angela Merkelová: Krízová manažérka, ktorá ochránila Nemcov

Má dobré nervy a zvláda krízové situácie.

BLOG TRANSPARENCY

Ako Pellegrini svojim rodákom k zákazke pomohol

Už platí zníženie transparentnosti vo verejných zákazkách.

Neprehliadnite tiež

Domov

Aké stíhačky môže kúpiť Slovensko a ktoré ponuky sú nereálne?

Rozhodovať sa bude len medzi gripenmi a stíhačkami F-16. Analytik by radšej bral menej kusov, ale modernejších lietadiel

Domov

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine kontrolovaných zmrzlinární zistili hygienici nedostatky.

Domov

Z eurofondov sa nič nerozkradlo, Plavčan urobil kroky, hovorí Paška z SNS

Vláda robí dlhodobé opatrenia proti korupcii, povedal Ján Podmanický zo Smeru.

Domov

Danko nemá problém zasmiať sa na ľudovej tvorivosti aj na jeho účet

Prekáža mu, keď niektoré strany manipulujú verejnou mienkou.