Slovenskému voličovi je tak všetko jasné. Mečiar za žiadnu cenu neuvažuje o strate mocenského vplyvu v strane a strana nemá v pláne zbaviť sa svojho vodcu. Stratou Mečiara by ĽS-HZDS prišla o percentá, čím by sa ohrozila jej existencia. V prípade jeho víťazstva teda občania nadstraníckeho prezidenta mať nebudú. O opačnej alternatíve však zrejme ani nikto neuvažoval.
O nadstraníckosti nemôžeme uvažovať ani v prípade Eduarda Kukana, podľa doterajších prieskumov verejnej mienky predpokladaného finalistu. Ten stojí verne za svojím predsedom, ktorého kroky v druhej polovici roku 2003 priviedli vládu na pokraj jej záhuby.
Dôležitým poslaním prezidenta je vlastnou morálnou autoritou integrovať spoločnosť a prispievať k stabilite politickej scény. Silu osobnosti možno najlepšie pozorovať pri riešení krízových situácií. Prezident má byť morálnou nadstraníckou autoritou, ale tá nevzniká dňom nastúpenia do úradu. Autorita človeka sa rodí a upevňuje s jeho skutkami. Každé zlyhanie autoritu oslabuje.
Závažným zlyhaním Kukana je jeho podpora deštrukčných krokov predsedu vlády. Je mylné domnievať sa, že by sa ako prezident v krízovej situácii zachoval nadstranícky. Kariérny diplomat v týchto dňoch dostal jedinečnú šancu ukázať voličom vôľu prispieť k riešeniu vážneho politického problému. Jeho neschopnosť pozrieť sa na problém nezávisle od strany a od predsedu mu zabránila využiť ju.
V prípade kandidáta Rudolfa Schustera je všetko jasné. Škoda mu venovať viac než tri vety. Nielenže sa pri aktuálnej kríze ani náznakom nepokúša prispieť k stabilite, ale nemiestnymi komentármi len prilieva olej do ohňa. Počas piatich rokov sústavne dokazoval, že na svoju minulosť v komunistickej nomenklatúre nedokáže zabudnúť a je na ňu dostatočne hrdý. Prezident má byť nadstranícky počas celého funkčného obdobia, nie len vtedy, keď sa mu to hodí.
Veľkou biedou prezidentských volieb je komunistická minulosť mnohých straníckych kandidátov. Členstvo v KSS veľa prezradí o charaktere človeka. Slovensko si však po desiatich rokoch svojej existencie už konečne zaslúži čestného človeka, ktorý zločinnému režimu neprisluhoval, ale naopak pomáhal ho poraziť.
Nechutným faktom volieb hlavy štátu je tieň podozrenia z porušenia zákona u minimálne dvoch straníckych kandidátov. Bolo by nanajvýš vhodné kandidovať až po dôkladnom očistení svojho mena. Prezident podozrivý z porušenia zákona by bol pre nás skutočne veľkou hanbou.
Ak politické strany tvrdia, že do prezidentských volieb idú s tými najlepšími, je to veľmi zlá správa pre Slovensko. Na druhej strane sa však v tejto situácii voličovi vlastne zužuje okruh kandidátov a naskytá sa mu väčšia šanca vybrať si z nich toho správneho.
Autor: Radoslav Štefančík(Autor je politológom a učiteľom na UCM v Trnave)

Beata
Balogová
