Brusel 29. januára (TASR) - Tri mesiace pred rozšírením Európskej únie nie sú ani zďaleka všetci noví členovia zrelí na vstup. Poľsko a Slovensko sú na listine nedostatkov Európskej komisie (EK) na predných miestach. Vyčítajú sa im početné zaostávania v prispôsobení vlastných pravidiel právnym normám spoločenstva, predovšetkým v oceliarstve. Brusel obviňuje obe krajiny, že prekračujú objem produkcie ocele, ku ktorému sa zaviazali vlani v apríli v prístupovej zmluve.
Slovensku, ako napísal nemecký denník Handelsblatt, hrozí podľa komisára pre hospodársku súťaž Maria Montiho zníženie pomoci v strednodobom horizonte o 500 až 800 miliónov EUR (vyše 20 až 32 miliárd SKK). Vláda v Bratislave sa v rámci prístupových rokovaní zaviazala k drastickému zníženiu produkcie ocele. Bol to ústupok za masívne daňové úľavy, ktoré dostal americký veľkoinvestor U.S. Steel za prevzatie košických oceliarní. Teraz EK konštatuje, že sa horná hranica povolenej produkcie nerešpektuje.
Podobná situácia je aj v Poľsku, ktoré musí do roku 2006 znížiť produkciu ocele o 900 000 ton. Kým v prípade Slovenska sa dá stále zistiť aktuálny stav výroby ocele, poľská vláda sa zdráha poskytnúť komisii potrebné údaje.
Hovorkyňa poľského zastúpenia pri EÚ v Bruseli kritiku odmietla. Poľsko podpísalo dohody o privatizácii štyroch oceliarni len v novembri. V dôsledku toho sa poskytovanie údajov o aktuálnej výrobe ocele nevyhnutne odďaľuje. Ako povedala ďalej, jej vláda je "pripravená spolupracovať v celom rozsahu".
Poľsko má problémy aj pri výstavbe lodí a obzvlášť citlivá je problematika dodržiavania hygienických noriem v potravinárstve a výrobe krmív. Podľa neoficiálnych údajov chce poľská vláda do prvého mája tohto roku zatvoriť až 50 % bitúnkov, mliekarní a spracovateľských závodov. Podľa údajov denníka 332 bitúnkov a 113 mliekarní v Poľsku nebude k 1. mája schopných vyrábať v súlade s normami EÚ.
(1 EUR = 40,621 SKK)