Bratislava 29. januára (TASR) - Nedostatok času, neobjektívnosť ústnej skúšky a testy nezodpovedajúce stredoškolskému učivu či odporúčanej literatúre boli najčastejšími negatívami minuloročných prijímacích skúšok na vysokých školách (VŠ).
Vyplýva to z monitoringu Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI), ktorý po druhý raz uskutočnili počas minuloročných prijímacích pohovorov na 22 vybraných fakultách. "Monitoring však nepriniesol konkrétne podnety ohľadom možnej korupcie na prijímacích pohovoroch," uviedol dnes na stretnutí s novinármi jeden z autorov správy Rastislav Ďuriš.
Uchádzači sa podľa neho sťažovali aj na odpočítavanie bodov za nesprávne odpovede (Právnická fakulta Trnavskej univerzity). Niektorí upozornili na skutočnosť, že odpovede v zborníkoch nie sú vždy správne (Právnická fakulta Univerzity Komenského, Pedagogická fakulta Univerzity Mateja Bela - odbor slovenský jazyk). Za negatívum Ďuriš považuje aj doučovanie pred prijímačkami zo strany pedagógov alebo VŠ. Uchádzači, ktorí na takéto doučovanie nemajú peniaze, alebo bývajú vo vzdialených mestách a obciach, sú tak znevýhodnení," myslí si Ďuriš.
Autori správy sledovali aj ochotu jednotlivých fakúlt spolupracovať s monitormi SGI. Neochota zverejňovať znenie testov sa týkala dvoch tretín oslovených fakúlt. "V absolútnej väčšine prípadov však bola skúsenosť SGI s pracovníkmi VŠ napriek negatívnym a vyhýbavým odpovediam pozitívna," zhodnotil prístup fakúlt autor správy Andrej Salner.
Výnimkou sú tri fakulty - Fakulta humanistiky a Fakulta zdravotníctva a sociálnych vecí Trnavskej univerzity a Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, ktoré neodpovedali na žiadosť o informácie. Na poslednú z uvedených fakúlt preto SGI podá žalobu v súvislosti so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám. Ochotu zverejniť komplexné informácie o prijímacích pohovoroch do 10 dní prejavil rektorát Univerzity Mateja Bela, Filozofická fakulta Univerzity Komenského, rektorát Univerzity Konštantína filozofa a Ekonomická fakulta Technickej univerzity. Žiadosť o informácie kompletne zodpovedalo aj ďalších šesť fakúlt z 22 oslovených.