ale zároveň aj zoznam odporúčaní, ktorých by sa vysoké školy mali pridržiavať. Podľa Andreja Salnera z SGI by si VŠ mali definovať schopnosti a zručnosti, ktoré chcú pri testoch u uchádzačov zistiť. Súčasné prijímacie testy sú totiž zamerané na "encyklopedické vedomosti" a uspeje v nich nie ten najlepší, ale ten, čo si najviac zapamätá. Podľa Salnera by bolo lepšie aj to, aby prijímacie konania na školách nezačínali skoro ráno, pretože takto sú znevýhodňovaní uchádzači zo vzdialenejších častí Slovenska. Školy by podľa neho mali tiež zabezpečiť dostatočný dozor na prijímačkách a jasne stanoviť pomôcky, ktoré môžu uchádzači počas testov používať. Sú to odporúčania, ktoré by mali prispieť k transparentnejšiemu konaniu.
SGI odporúča školám, aby pri prijímacích konaniach čo najmenej používali ústne testy, pretože pri nich je veľmi ťažké určiť objektívnosť vyhodnocovania. Rovnako dôležité je podľa Salnera aj to, aby školy zverejňovali použité testy a správne odpovede, aby si uchádzači mohli spätne skontrolovať svoje chyby. Zároveň by sa tak zamedzilo aj tomu, aby sa testové otázky stali predmetom obchodovania. Mnohé VŠ totiž každoročne nevymýšľajú nové otázky, len obmieňajú ich poradie. Školy by mali tiež zabezpečiť, aby osoby, ktoré pripravovali prijímacie testy, sa nezúčastňovali na doučovaní uchádzačov pred prijímačkami. Rovnako by školy nemali ponúkať platené doučovanie. Ako vysvetlil Salner, takýmto spôsobom sa znevýhodňujú uchádzači, pretože nie každý má financie na zaplatenie doučovania.
Inštitút uskutočnil priamy i nepriamy monitoring. Priamo pomocou vyškolených dobrovoľníkov, ktorí sa zúčastnili na prijímačkách a hovorili s uchádzačmi. Tí sa opakovane sťažovali na nedostatok času, náročnosť testov i neobjektívnosť ústnej skúšky. Pri nepriamom monitoringu sa SGI obrátil na základe infozákona na 22 fakúlt, od ktorých žiadal informácie o prijímacom konaní. V rámci zákonom stanovenej lehoty odpovedalo na ich žiadosť len osem fakúlt. Promptne zverejnili svoje informácie Fakulta humanitných vied, Pedagogická fakulta, Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov banskobystrickej Univerzity Mateja Bela. Rýchlo odpovedala aj Filozofická fakulta Univerzity Komenského, ktorá však napríklad za poskytnutie niektorých informácií žiadala 830 tisíc korún. Vôbec SGI neodpovedala Fakulta humanistiky Trnavskej univerzity, ako aj jej Fakulta zdravotníctva a sociálnych vecí a Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika.