BRATISLAVA - Ministerstvo zahraničia vylučuje, že by sa Slovensko zúčastnilo na nelegálnych obchodoch s Irakom. „Ak nejaké obchodné aktivity boli, tak to bolo v rámci programu OSN Ropa za potraviny," povedal hovorca ministerstva Juraj Tomaga. To však bol podľa neho legálny obchod. Ten posledný sa udial ešte pred voľbami v roku 1998 prostredníctvom firmy Petrimex Supply.
Za firmu Petrimex bol v Iraku Marián Mojžiš, bývalý štátny tajomník na ministerstve hospodárstva. Pre SME to potvrdil bývalý veľvyslanec v Iraku Karol Sorby.
S irackým ministrom zahraničných vecí sa stretla bývalá ministerka Mečiarovej vlády Zdenka Kramplová. Ján Slota, ktorého SNS vtedy patrila do vládnej koalície, sa nečuduje, že „Mečiarovi ľudia sa na tomto možno podieľali". Vie o tom, „že niektorí ľudia sa dosť intenzívne náhlili v určitých obdobiach do Iraku".
Bývalý minister hospodárstva Milan Cagala (HZDS) to označil za totálny nezmysel. Exminister financií Sergej Kozlík nevylúčil nejaké obchodné kontakty, ale len legálne. Žiadne konkrétne mená však nevie.
Ďalší vtedajší koaličný partner - predseda ZRS Ján Ľupták nemá o ničom ani poňatia. „Keď Slota vie, nech povie."
Slovenskí policajti údajne preverujú informácie o jedinom reálnom transporte ropy na Slovensko. Firma mala v roku 1998 doviezť na Slovensko jeden milión barelov ropy. Doklady o obchode sa však v Iraku údajne stratili. Firma je od januára 2001 v likvidácii.
V roku 2000 sa exminister Ľubomír Harach zúčastnil na Bagdadskom veľtrhu. Boli tam aj Slovnaft, Nafta Gbely a VSS Košice. Hovorca ministerstva hospodárstva Alexander Škurla nám nevedel potvrdiť, či boli v tom čase uzavreté nejaké obchodné kontakty.
Slovenské zastupiteľstvo v Bagdade aj slovenská pobočka Interpolu už požiadalo iracké ministerstvo ropného priemyslu o zoznam ľudí, ktorí sa na údajných nelegálnych obchodoch podieľali. Podľa zverejneného zoznamu mala kupóny na ropu získať Komunistická strana.
(sita, rk)