O situácii vo vládnej koalícii sme sa rozprávali s ministrom kultúry RUDOLFOM CHMELOM.
Ako by ste charakterizovali postoj Slobodného fóra voči vládnej koalícii?
„Vychádzajúc z praxe európskej politickej kultúry, vidím v ňom znaky istej schizofrénie. Keď raz niekto chce odvolať premiéra, mal by mať premyslené prinajmenšom, s kým, alebo aspoň ako. To po prvé. Po druhé by mal povedať, prečo. Ja síce môžem predpokladať, že pán Šimko má vážne dôvody na takéto stanovisko, ale zároveň mi nemôže stačiť formulácia o potrebe zmeny štýlu vládnutia. To je veľmi vágne, a to môže povedať každý politik o tom druhom kedykoľvek. A z takto, jemne povedané, vágneho dôvodu potom rezultuje aj dnes viditeľný politologický nezmysel, keď Slobodné fórum hlasuje za zákony navrhnuté vládou, ktorej premiéra chce odvolať. Nakoniec, ja ako člen vlády sa teším, že SF hlasovalo za vládne zákony, ale neviem, či sa môže tešiť SF. Dostalo sa totiž do pozície hada zo starogermánskeho mýtu, ktorý sa zahryzol do vlastného chvosta a postupne ničí sám seba. Z tejto schizofrénie sa však Slobodné fórum musí dostať samo. A čo najrýchlejšie."
Neporadili by ste však predsa len Ivanovi Šimkovi niečo?
„Možno to, aby sa pozrel na svoju pozíciu reálnym pohľadom. Táto koalícia je z hľadiska zodpovednosti vládnutia jednotná. Všetky štyri strany chcú realizovať programové vyhlásenie vlády a napriek častým roztržkám cítia zodpovednosť za osud reforiem, teda za budúcnosť krajiny. Ak však majú občania mať jasný obraz o tom, kto je kto v slovenskej politike, nebolo by asi dobré, keby koalícia bola nútená podpísať opozičnú zmluvu so Smerom, Ľudovou úniou alebo nedajbože s Mečiarom. Z toho vyplýva, že koalícia by mala konsenzuálne dospieť k tomu, aby sa SF dostalo do vlády tak, že Mikuláš Dzurinda bude naďalej premiérom. Z hľadiska budúcnosti tejto vládnej koalície to vidím ako jediné racionálne riešenie. Takže moja, ak chcete rada Ivanovi Šimkovi, je aj radou predsedovi SDKÚ: Mikuláš Dzurinda by mal zostať premiérom, ale pre Slobodné fórum by sa malo nájsť miesto vo vláde. Pokiaľ obidvaja aktéri toto nebudú akceptovať, tak je vláda odsúdená na menšinovú pozíciu a možno aj predčasný pád."
Ako by sa mali vykryštalizovať vzťahy vo vládnej koalícii?
„Táto vládna koalícia nie je jednoliata, sú v nej rôzne hodnotové trendy, dokázala sa však dohodnúť na zásadných zmenách ekonomického, sociálneho a zdravotného systému a, proti istým oprávneným výhradám SMK, aj na reforme verejnej správy. Takéto radikálne reformné zmeny v každej krajine možno uskutočniť len za cenu veľkej trpezlivosti, priam obetí. Ale po ich uskutočnení, a potvrdzuje to prax viacerých krajín, môže byť len lepšie. Tento program drží koalíciu pokope asi najviac. Všetky ostatné prvky, segmenty vládnutia, možno aj jeho etické dimenzie, ale v tom nie je v celom euroatlantickom priestore žiadnou výnimkou, sú druhoradé. Takže, zdravý sedliacky rozum mi hovorí, že preto treba získať Slobodné fórum a s Dzurindom dovládnuť. A k tomu dodávam, kto pozná lepšie riešenie, nech ho povie."
Kto je, podľa vás, teraz na ťahu?
„Obaja, Šimko i Dzurinda. Majú príležitosť preukázať svoju ľudskú veľkorysosť a z hľadiska toľkokrát skloňovanej zodpovednosti za štát, aj svoju štátnickú múdrosť. Ak by som im mohol poradiť, tak by som sa dovolal svetového spisovateľa, nášho košického rodáka, Sándora Máraia, ktorý podľa mňa aj im adresoval slová, ktoré tu parafrázujem: Môžeš sa rozčuľovať, koľko len chceš, môžeš nadávať, ale ak sa urazíš, je to tvoj koniec."
Myslíte si, že stačí vyrovnať mocenské pomery vo vláde tak, aby ANO spolu s SDKÚ nemali väčšinu, aby sa koalícia udržala?
„Pravda je, že v tejto chvíli SMK a KDH má v parlamente viac poslancov ako SDKÚ a ANO spolu, a vo vláde je to opačne, ale politika je aj o takýchto paradoxoch či absurditách. Vaša otázka však akoby naznačovala, že vo vláde sú dve vlády. Nevidím to tak, hoci na niektoré problémy existujú naozaj rozdielne názory. Ale to už patrí k vládnutiu v koalícii, v ktorej sú predstavitelia odlišných hodnotových orientácií. Viete si však predstaviť, čo by to urobilo, keby do takej už hodnotovo aj tak nie celkom homogénnej koalície vstúpil s opozičnou zmluvou ľavicový Smer?"
Čo si o tom všetkom má myslieť volič?
„Minulý týždeň bol v Bratislave môj dobrý priateľ, maďarský spisovateľ európskeho formátu Péter Esterházy. Rozoberali sme minulú i súčasnú maďarskú politickú situáciu, ale zvedavý bol aj na našu. Nedokázal celkom dobre pochopiť našu politickú krízu, keď som mu vysvetľoval, že Slobodné fórum je v opozícii a podporuje vládny program. Citoval mi na margo mojej interpretácie z jednej maďarskej politologickej úvahy záver, iba zdanlivo anekdotický. Aj v Maďarsku totiž veľmi dobre poznajú fenomén menšieho zla a na jeho základe hovorí volič dnešnej vlády: Pôjdem voliť, aj teraz pôjdem hlasovať za túto vládu, lebo kým vládol Fidesz, tak som žil v strachu a z tejto mi je len na vracanie. Nemá to ten volič ľahké. Ale, ako komentoval Péter Esterházy, po vracaní sa človeku predsa len uľaví..."

Beata
Balogová
