to dnes povedal riaditeľ slovenskej Národnej ústrednej Interpolu Tibor Baráth.
Iracké a následne francúzske médiá v uplynulých dňoch publikovali informácie, že režim zosadeného irackého lídra Saddáma Husajna dával svojim prívržencom v zahraničí "kupóny" na ropu za ich podporu a pomoc pri obchádzaní sankcií zavedených OSN. "Bývalý iracký režim dával Arabom a ďalším politickým osobnostiam kupóny v hodnote miliónov barelov surovej ropy, ktoré mohli predať na trhu a takmer vždy z nich mohli naplno profitovať," uviedol jeden z irackých predstaviteľov pre AFP. Podľa bývalého oficiálneho predstaviteľa tieto obchody boli "legálne" a koordinovala ich iracká štátna ropná spoločnosť SOMO, ktorá ich uskutočňovala ešte mesiace pred vojnou.
"Kupón na barel ropy od spoločnosti SOMO sa predával za 25 až 30 centov v rokoch 1999-2000, v roku 2002 poklesla jeho hodnota o 10 centov, lebo trh bol presýtený," uviedol anonymný predstaviteľ bývalého irackého režimu v telefonickom rozhovore. Mnohí dôležití predstavitelia dostávali takéto dary celé roky a "získali tak veľa peňazí", dodal.
Podľa bývalého irackého predstaviteľa príjemcovia takýchto obchodov "predávali svoje kupóny špecializovaným firmám predovšetkým v Spojených arabských emirátoch, ktoré ich predali na trhu". "Bol to rýchly a jednoduchý systém, ktorý umožnil týmto osobám rýchly zisk bez toho, aby sa museli zaoberať prevozom ropy z juhoirackého prístavného mesta Basra," uviedol.
Aj firmy, ktoré odkúpili kupóny, mali dobré zisky pre dopyt po irackej rope napriek poplatku, ktorý sa platil sprostredkovateľom. Iný bývalý iracký predstaviteľ, ktorého AFP kontaktovala uviedol, že medzi predstaviteľmi bývalého irackého režimu a "jordánskymi, libanonskými a sýrskymi obchodníkmi" existoval barterový systém. Vyvážali sankciami zakázané iracké výrobky výmenou za barely ropy.
Po tom, čo v roku 1996 OSN zmiernilo sankcie voči Iraku a zaviedlo program Ropa za potraviny, ktorý umožňoval Iraku predať ropu a zo ziskov nakúpiť potraviny, sa aj tento systém začal obchádzať. Niekedy obchodníci na základe povolenia nakúpiť legálne výrobky, získali od Iraku také, ktoré sankcie zakazovali.
V zozname 200 prívržencov, ktorí takéto výhody od bývalého irackého režimu získali, boli najmenej dvaja premiéri, dvaja ministri zahraničia a ďalší vysokopostavení politici, politické strany, novinári, rodinní príslušníci ministrov a hlavy štátov zo štyroch kontinentov. Francúzsky denník France Soir v stredu zverejnil zoznam subjektov, ktoré Husajn v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch obdaroval za lojálnosť. Na zozname bola aj Komunistická strana Slovenska, ktorá mala dostať za lojalitu od Husajna štyri milióny barelov ropy. Predstavitelia KSS to však popreli.