Bratislava 30. januára (TASR) - Politológovia sa zhodujú na tom, že ani jeden z kandidátov na post hlavy štátu nemá šancu zvíťaziť už v prvom kole prezidentských volieb.
Za najväčších favoritov, ktorí by mohli postúpiť aj do druhého kola, považujú Rudolfa Schustera, Eduarda Kukana a Vladimíra Mečiara. Okrem toho nevylučujú ani postup Ivana Gašparoviča. Takzvaná "antimečiarovská karta" už podľa politológov nebude taká silná, ako to bolo v roku 1999.
Podľa analytika Inštitútu pre verejné otázky Michala Vašečku možno hovoriť o siedmich výraznejších kandidátoch. Spomedzi nich vyčleňuje silnú štvorku, ktorá má v prieskumoch podporu nad 10 percent - Mečiara, Schustera, Gašparoviča a Kukana. Vysoké percentá, ale pod desať percent, majú podľa neho aj Martin Bútora, František Mikloško a Ľubo Roman.
Vašečka pritom predpokladá, že "veľká sedmička" sa ešte pred prvým kolom zmenší na "veľkú päťku". "Niektorí z kandidátov môžu posúdiť svoj šance nepriaznivo a vzdajú sa v prospech niekoho iného," vysvetlil.
Za najpravdepodobnejšie dvojice v druhom kole považuje tri konštelácie: Schuster - Mečiar, Mečiar - Kukan a Schuster - Kukan.
Tzv. "antimečiarovská karta" už podľa Vašečku rozhodne nebude taká silná ako v minulosti. "Len istá časť spoločnosti môže pochopiť to prvé kolo ako istý plebiscit ohľadne toho, aby sa Mečiar prezidentom nestal," povedal. Nepôjde podľa neho až o taký "tvrdý" predvolený zápas ako to bolo v roku 1999.
Kukan bude podľa neho v prvom kole nabaľovať hlasy stredopravého voliča a Schuster skôr stredoľavého až ľavicového. Mečiara a Gašparoviča zaradil do národného krídla, aj keď Mečiar sa snaží podľa neho vyhýbať tejto rétorike. Mikloško reprezentuje "kresťanské Slovensko" a Bútora "liberálne až postmoderné Slovensko", dodal.
Tohtoročné prezidentské voľby na rozdiel od predchádzajúcich nemajú podľa politológa Pavla Haulíka z agentúry MVK celkom jednoznačných favoritov. "Pred piatimi rokmi sa dalo v rovnakom čase celkom spoľahlivo odhadnúť, kto postúpi do druhého kola a aké šancu majú obaja tí uchádzači v druhom kole," povedal. V súčasnosti je situácia podľa neho nepomerne neprehľadnejšia. Domnieva sa pritom, že najväčšie šance uspieť majú traja kandidáti - Kukan, Mečiar a Schuster. "Trošku opadol z čela peletónu Gašparovič," doplnil.
Haulík takisto nevylučuje, že niektorí z uchádzačov si tesne pred voľbami svoj úmysel kandidovať rozmyslia. "Keď bude jasné, že príslušný kandidát nemá šancu postúpiť do druhého kola," vysvetlil. Mečiarovi a Schusterovi ide podľa neho vo voľbách nielen o samotný úspech, ale aj o prestíž a potvrdenie či zachovanie si svojho renomé.
Mečiar robí podľa Haulíka všetko pre to, aby si vylepšil svoj imidž. "Snaží sa o tom mnohými ústretovým krokmi voči súčasnej vládnej koalícii. Je otázne, do akej miery to platí aj na voličov," konštatoval. Odpor proti Mečiarovi je síce podľa prieskumov stále silný, ale nie až tak ako pred piatimi rokmi, uviedol.
Konanie aj druhého kola prezidentských volieb považuje Haulík za absolútnu istotu. Najpravdepodobnejšou dvojicou v druhom kole je podľa neho Kukan - Mečiar a Kukan - Schuster.
Politológ z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Marek Rybář sa taktiež domnieva, že je veľmi nepravdepodobné, aby sa rozhodlo už v prvom kole volieb. Najväčšie šance má podľa neho tiež Kukan, Mečiar, Schuster a Gašparovič. Otázne je, akú podporu budú mať Roman a Bútora, povedal.
"Antimečiarizmus" by hral podľa neho svoju úlohu pravdepodobne iba v druhom kole. "Určite podstatne menšiu, než to bolo vo voľbách v roku 1999," doplnil.
Nepredpokladá vzdanie sa kandidatúry spomedzi straníckych uchádzačov.
mab bar