sa nakoniec podľa nej nesprávajú," povedal Vašečka pre agentúru SITA. Väčšiu šancu majú potom stranícki nominanti, takže na prezidentské voľby budú mať vplyv aj stranícke centrály.
Vašečka neočakáva, že prvé kolo prezidentských volieb skončí víťazstvom jedného. "Polarizácia spoločnosti pretrváva a na Slovensku výrazne nevíťazí žiadny ideový prúd," konštatoval. Podľa Vašečku sa ani politické strany, koaličné či opozičné, nechceli dohodnúť na jednom kandidátovi, takže "druhé kolo je takmer stopercentné."
Zamiešať karty vo voľbách môže podľa Vašečku "veľká sedmička", z nej najviac Rudolf Schuster, Vladimír Mečiar, Eduard Kukan, Ivan Gašparovič a potom Ľubo Roman, František Mikloško a Martin Bútora. Ostatní, ktorí majú preferencie pod jedno percento, nemajú reálnu šancu vyhrať a kandidujú z rôznych dôvodov. "Aby upozornili na problémy niektorých skupín obyvateľstva, majú politické či iné ambície alebo to môže byť aj forma exhibicionizmu," myslí si Vašečka.
Výsledky volieb môže ovplyvniť, keď sa niekto vzdá kandidatúry či témy, o ktorých sa bude v prezidentskej kampani hovoriť. "Napríklad, či sa bude spomínať komunistická minulosť kandidátov a či naopak, to bude pre Mikloška a Bútoru výhoda," dodal Vašečka. Situácia je podľa neho dnes menej prehľadná ako pred minulými prezidentskými voľbami v roku 1999. Predpokladá však, že sa v druhom kole môžu stretnúť tri dvojice: Schuster-Mečiar, Kukan-Mečiar, Schuster-Kukan.