Majú v prezidentských voľbách aspoň teoretickú šancu vyhrať menej známi, prípadne preferenčne slabší kandidáti, alebo pôjde len o súboj medzi Kukanom, Mečiarom a Schusterom?
„Do tejto silnej skupiny by som zaradil ešte Gašparoviča, hoci sa zdá, že momentálne stráca. Skutočne je len teoretická šanca, že prezident vzíde z ďalších kandidátov. Stane sa ním niekto zo skupiny troch alebo štyroch prvých kandidátov."
Ktorý zo štyroch najsilnejších kandidátov má najväčšie šance?
„Výsledok nie je hotový, bude záležať, na čiu stranu sa oficiálne pridá Smer, prípadne či si vyberie jedného kandidáta, či podporí viacerých, alebo to nechá na voličov. Je otvorené, do akej miery bude Smer presviedčať voličov, aby za niekoho hlasovali. Záležať bude aj na tom, ako kandidáti zvládnu predvolebnú kampaň a nemyslím tým len oficiálnu. Obdobie do volieb je veľmi dôležité, ja ho obrazne prirovnávam k ohňu. Niekto má veľkú vatru, niekto malý ohník, ale ak nebudú prikladať, oheň do volieb zhasne aj tomu, kto má teraz vatru. Pravdepodobnosti, ktoré sú teraz prezentované, si môžu kandidáti vylepšiť alebo pokaziť."
Prečo myslíte, že menej známy kandidát, alebo kandidát, ktorý má teraz nižšie preferencie, sa nestane prezidentom?
„Musel by prísť s niečím mimoriadnym, čo by veľmi upútalo pozornosť verejnosti, musel by mať vynikajúcu kampaň. Ale to je veľmi nepravdepodobné."
Keby sa Smer priklonil na stranu kandidátov, ktorí majú nižšie preferencie, napríklad by podporil Mikloška, Bútoru alebo iného, mohol by sa taký kandidát dostať do druhého kola?
„Nie. Jednak to Smer neurobí, lebo to nie sú kandidáti, ktorí by mu konvenovali, a jednak by to nefungovalo, lebo voliči Smeru nie sú z hľadiska volenia takí disciplinovaní, aby jednoznačne podporovali toho kandidáta, ktorého odporučí vedenie strany, navyše ak im ešte je proti srsti."
Je niekoľko kandidátov, ktorí majú minimálnu šancu uspieť. Prečo kandidujú? Čím to je, že sa nechali vtiahnuť do súboja o prezidentské kreslo?
„Je viac dôvodov. Pre niektorých je to desať minút slávy, keď sa dostanú na obrazovku. Chvíľu sú vo svojom okolí slávni, a to môže byť dostatočný motív. Nevylučujem, že niektorí z kandidátov uvažujú, že by to mohol byť pre nich odrazový mostík do politiky. Ak v rámci kampane upútajú, môže si ich všimnúť niektorá politická strana."
Napríklad František Mikloško nepotrebuje desať minút slávy, lebo je dostatočne známy. A v politike je, nemusí mať odrazový mostík.
„Mám pocit, že v jeho prípade dostal kandidatúru ako stranícku úlohu. KDH ho vybralo, poverilo."
Vo voľbách pred piatimi rokmi zohrávali veľkú úlohu médiá. Terajšiemu prezidentovi výrazne pomáhala súkromná televízia, aj jeden z denníkov. Máte aj tento rok pocit, že médiá sa snažia niektorému kandidátovi nadštandardne pomáhať a dávajú mu priveľa priestoru?
„Na rozdiel od prezidentských volieb pred piatimi rokmi teraz nemám pocit, že by médiá favorizovali nejakých konkrétnych kandidátov. Zatiaľ sú veľmi neutrálne. Tým sú šance rovnaké, hoci sa nedá porovnávať Schuster a Mečiar s kandidátmi, ktorí sú bez zázemia."
(rf)