Čas na ohlásenie kandidatúry od 10. do 30. januára
Oficiálna predvolebná kampaň sa začína 20. marca
Prvé kolo volieb 3. apríla
Druhé kolo volieb 17. apríla
Preferencie kandidátov(Prieskum agentúry Focus, ktorý sa uskutočnil od 14. do 20. januára. V prieskume sú aj kandidáti, ktorí ohlásili, že chcú kandidovať, ale do včerajšej uzávierky novín sa neprihlásili.)
Reprezentatívnu vzorku tvorilo 1040 oslovených nad 18 rokov, ktorí odpovedali na otázku: „Predstavte si, že by sa prezidentské voľby konali už tento víkend. Ak by kandidovali nasledujúci kandidáti, ktorému z nich by ste dali svoj hlas?". Respondenti mali možnosť vybrať jedno meno z predloženého zoznamu 16 osobností alebo uviesť inú osobu, ktorú by preferovali na post prezidenta. Na voľbách by sa nezúčastnilo 11,3 percenta občanov a 24,4 percenta odpovedalo neviem.
Princíp volieb
* Občania zvolia prezidenta na päť rokov.
* Kandidáti sa mohli hlásiť v kancelárii predsedu parlamentu od 10. januára do včerajšej polnoci.
* Kandidátov mohlo navrhnúť najmenej 15 poslancov, alebo mohli kandidovať na základe petície, ktorú podpísalo aspoň 15-tisíc občanov.
Prvé kolo prezidentských volieb bude v sobotu 3. apríla.Prezidentom sa stane kandidát, ktorý získa nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov.Ak žiadny kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, postupujú dvaja najúspešnejší do druhého kola, ktoré je dva týždne po prvom (17. apríla).
STANISLAV BERNÁT
Občiansky kandidát, predložil hárky s podpismi občanov
Primátor Martina. Veľa oficiálnych informácií o ňom nie je. Do funkcie primátora bol zvolený vo voľbách v roku 1994 a aj v roku 1998 ako nezávislý kandidát. Bol predsedom Združenia miest Slovenska, po jeho zlúčení s Úniou miest a obcí Slovenska je viceprezidentom Únie miest Slovenska. Je vedúcim slovenskej delegácie v Kongrese miestnych a regionálnych samospráv a členom pracovnej skupiny ambasád miestnych demokracií Rady Európy.
MARTIN BÚTORA
Občiansky kandidát, predložil hárky s podpismi občanov
Bývalý veľvyslanec v USA, predtým pracoval okrem iného ako poradca prezidenta ČSFR Václava Havla pre ľudské práva, bol zakladateľom a prezidentom Inštitútu pre verejné otázky.
IVAN GAŠPAROVIČ
Predložil aj hárky s podpismi občanov, aj podpisy poslancov, čiže je aj politický, aj občiansky kandidát
Bývalá dlhoročná pravá ruka Vladimíra Mečiara v čase vlády HZDS, keď sa Slovensko dostalo do izolácie. Bol predsedom parlamentu a obhajoval vyhodenie poslanca z parlamentu proti jeho vôli. Na adresu bývalého prezidenta Michala Kováča povedal, že je starý ch..., ale pred novinármi tvrdil, že povedal starý ujo. Po búrlivom rozchode s Mečiarom založil konkurenčnú HZD, ktorej je predsedom.
JOZEF KALMAN
Občiansky kandidát, predložil hárky s podpismi občanov
Bývalý podpredseda Mečiarovej vlády do roku 1998. Bol členom Združenia robotníkov Slovenska, ktoré ho do funkcie vo vláde nominovalo, neskôr sa stal členom HZDS. Po odchode z HZDS založil stranu Ľavicový blok. Predtým bol dlhoročným odborárskym funkcionárom. Bol členom KSČ.
JÁN KRÁLIK
Občiansky kandidát, predložil hárky s podpismi občanov
Primátor Banskej Bystrice, pre ostatné Slovensko pomerne neznámy človek, člen SDĽ. Keď nastupoval do funkcie, mesto bolo pod hrozbou nútenej správy, ale už sa dostalo z najhoršieho. Neobjavoval sa v žiadnych kauzách, v Banskej Bystrici ho zvolili za primátora druhýkrát.
JÚLIUS KUBÍK
Občiansky kandidát, hárky s podpismi predložil včera
Chcel kandidovať aj pred piatimi rokmi, ale vtedajší predseda parlamentu Jozef Migaš jeho kandidatúru neprijal pre nedostatočný počet právoplatných podpisov. Pre verejnosť je neznámy. Bývalý emigrant, po 27 rokoch sa vrátil zo Švajčiarska, má dvojaké občianstvo. Nepodporuje vstup Slovenska do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Nedávno oznámil svoj zámer založiť politickú stranu.
EDUARD KUKAN
Politický kandidát, navrhla ho SDKÚ, odovzdal podpisy poslancov
Podpredseda SDKÚ, minister zahraničných vecí.
Oponenti mu často vyčítajú členstvo v KSČ a niekoľkokrát boli zverejnené informácie, že bol spolupracovníkom ŠtB. On na to odpovedal, že to nie je pravda a spoluprácu nikdy nepodpísal.
Svetové združenie bývalých československých politických väzňov ho v otvorenom liste vyzvalo, aby sa vzdal kandidatúry v prezidentských voľbách. Podobne vyzývalo aj Mečiara a terajšieho prezidenta Schustera.
Dlhoročný diplomat s dobrými medzinárodnými kontaktmi vrátane OSN. Často sa o ňom hovorí, že sa nechce vyjadrovať k chúlostivým témam a už vôbec nie ku škandálom v SDKÚ, hoci je jej vrcholným predstaviteľom.
VLADIMÍR MEČIAR
Politický kandidát, kandidatúru s podpismi poslancov ĽS-HZDS doručil včera dopoludnia do kancelárie predsedu Národnej rady poslanec ĽS-HZDS Tibor Cabaj
Mečiar kandidoval aj v minulých voľbách, ale v druhom kole prehral s Rudolfom Schusterom. Politik s autoritatívnymi sklonmi, za jeho vlády sa Slovensko dostalo do izolácie. V čase jeho poslednej vlády bola tzv. divoká privatizácia, obdobie bolo charakteristické aj rozsiahlym tunelovaním firiem.
Vo vláde skončil po voľbách 1998, ale škandály ho neobchádzali, najmä keď kúpil penzión Elektra a urobil z neho sídlo za desiatky miliónov. Dnes na prvý pohľad pôsobí ako umiernenejší politik, ale stále má problém dohodnúť sa s partnermi.
Bol členom KSČ a v zoznamoch ŠtB je vedený ako dôverník s krycím menom Doktor. Odmietol sa k tomu vyjadriť. Je predsedom HZDS a poslancom Národnej rady.
FRANTIŠEK MIKLOŠKO
Politický kandidát, predložil podpisy poslancov
Klasik politickej scény, v parlamente je služobne najstarší poslanec. Pomerne vyrovnaná je jeho obľúbenosť medzi koaličnými aj opozičnými poslancami.
ĽUBOMÍR ROMAN
Občiansky kandidát, predložil hárky s podpismi občanov
Podpredseda ANO, šéf Bratislavského samosprávneho kraja, bývalý herec, bývalý riaditeľ divadla, krátko aj minister kultúry. Pre mnohých zložitá osoba, v poslednom čase sa na neho vzniesla kritika za to, že firma jeho detí dostala od ministerstva hospodárstva, ktoré vedie Romanov stranícky šéf, peniaze na projekt.
JOZEF ŠESTÁK
Občiansky kandidát, do Národnej rady odovzdal hárky s podpismi občanov
Bol štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí poslednej Mečiarovej vlády, potom sa stal poradcom terajšieho ministra Eduarda Kukana.
V životopise na svojej internetovej stránke píše, že v študentskom časopise EKO v septembri 1968 kritizoval vstup sovietskych okupačných vojsk na územie Československa. V roku 1979 však údajne napísal list Ústrednému výboru KSS, kde sa hlásil k ideálom komunizmu.
Podľa životopisu pôsobí 30 rokov ako diplomat.
RUDOLF SCHUSTER
Predložil aj hárky s podpismi občanov, aj podpisy poslancov,čiže je aj politický, aj občiansky kandidát
Súčasný prezident. Založil politickú stranu SOP a z pozície predsedu tejto strany si vo vládnej koalícii, ktorá vznikla po voľbách v roku 1998, vyrokoval podporu celej koalície za svoju kandidatúru. Schusterovi kritici tvrdia, že vtedy si túto podporu kládol ako podmienku vstupu do koalície.
Keď sa stal prezidentom, jeho vzťah k bývalým koaličným partnerom ochladol a dnes vládne najmä medzi ním a premiérom Mikulášom Dzurindom nevraživosť. SOP prežila iba jedno volebné obdobie.
Bol vrcholným predstaviteľom KSČ a v zoznamoch ŠtB je vedený ako dôverník. Bol primátorom Košíc. (rf, hr)