
Kapitánka Silvia Slobodová. FOTO TASR
do Jordánska. Ako uviedol pred novinármi E. Olekšák, odborník z oblasti zásahových jednotiek, do Jordánska odchádza s pocitom veľkej zodpovednosti voči Slovensku, ale aj s určitými obavami. O niečo odvážnejšie k misii pristupuje Silvia Slobodová špecialistka na hraničnú a cudzineckú políciu. "Teším sa, nemám strach, som dobrodružný typ," vyhlásila. Dodala, že je plná očakávaní, uvedomuje si však, že do Jordánska nejde na dovolenku. Priznala, že jej priateľ s jej pracovnou misiou nesúhlasí a "vôbec ju neschvaľuje." Rodičov jej rozhodnutie neprekvapilo, pretože v minulosti veľa cestovala.
Slovenskí "misionári" budú v rámci projektu Iracká sloboda školiť irackých policajtov. Osemtýždňový výcvik pozostáva z dvoch častí - teoretickej zameranej na oblasť ľudských práv, a praktickej. Podľa Slobodovej by mali vyškoliť až 35 000 policajtov. Policajti zatiaľ nevedia, ktorú konkrétnu oblasť budú prednášať, predpokladajú, že sa o tom rozhodne až na mieste.
Cieľom misie je pomôcť Iraku, uviedol riaditeľ Úradu medzinárodnej policajnej spolupráce Jaroslav Paľov. Dodal, že Slovensko sa rozhodlo zapojiť sa do nej preto, "že doteraz sme len čerpali zo zdrojov Európskej únie a iných svetových mocností, teraz by sme mali prezentovať našu ochotu pomáhať krajinám, ktoré sa uberajú demokratickým smerom." Misiu financujú Spojené štáty americké a Veľká Británia, slovenská strana bude policajtom vyplácať len ich služobný plat a príspevok za výkon služby v zahraničí. Slobodová a Olekšák by mali v Jordánsku pôsobiť pol roka. "Vzhľadom na záťažové pracovisko a klimatické podmienky ich bude treba po pol roku vystriedať," vysvetlil Paľov.
O misie v zahraničí je podľa neho pomerne veľký záujem. Nie vždy však slovenskí policajti spĺňajú podmienky. Najväčší problém majú so znalosťou anglického jazyka. " V súčasnosti pracujeme s 250 policajtmi, pre ktorých organizujeme kurzy a snažíme sa zdokonaliť ich v jazykových znalostiach,"