Združenie pravicových strán krajín Európskej únie (EPP) pripravuje uznesenie, ktoré bude požadovať vylúčenie nomenklatúrnych komunistov z riadiacich funkcií v orgánoch únie. Návrh, ktorý by strany EPP mali schváliť na svojom tohtotýždňovom kongrese v Bruseli, reeaguje na blížiacu sa integráciu krajín, kde na vysokých postoch stále prežívajú vysokí funkcionári prosovietskych režimov.
Návrh EPP je sympatický a správny. Ak je EÚ postavená na hodnotách, minulosť komunistického aparátnika musí byť prirodzenou prekážkou prístupu k funkciám v inštitúciách únie. Ak európske spoločenstvo myslí svoj záväzok k základným slobodám, právnemu štátu a vláde zákona vážne, nemôže vo svojich orgánoch strpieť ľudí, ktorí pôsobili vo vedúcich funkciách utláčateľských režimov a nadštandardným osobným vkladom takto pomáhali udržiavať obdobie neslobody. Takýmto politikom sú demokratické hodnoty ukradnuté - hoci dnes hovoria čosi iné, nie je to dôveryhodné.
Primárnym cieľom rezolúcie však nie je ochrana inštitúcií - tie vydržia dosť, napríklad aj Romana Prodiho (exkomunista) na poste predsedu komisie. Nosnou myšlienkou dokumentu je morálne odsúdenie komunistického systému a jeho zločinov. Na rozdiel od fašizmu totiž EÚ jasné stanovisko ku komunizmu dodnes neformulovala. Rozšírenie únie o osem krajín, ktoré boli súčasťou „ríše zla", je poslednou príležitosťou tento historický dlh vyrovnať.
Otázka nezlučiteľnosti funkcií v totalitnom a demokratickom systéme však nie je zástupná. Odporcovia zdanlivo logicky namietajú, že postkomunisti majú legitímny mandát svojich voličov, a preto ich nie je možné spochybniť. Veľký omyl - v národných štátoch sa volí do národných funkcií. Zástupcovia voličov zo starých členských krajín však majú právo žiadať, aby ľudia spojení so zločinom, nedôveryhodní a skompromitovaní, ktorí už raz hanebne zlyhali, nerozhodovali na európskej úrovni. Zostáva len veriť, že slovenskí členovia EPP - SMK, KDH, SDKÚ - návrh v hlasovaní podporia.
Autor: PETER SCHUTZ

Beata
Balogová
