avy SR tak, aby poslanec nemohol byť za svoje výroky na pôde parlamentu občiansko-právne stíhaný. Vláda sa týmto návrhom bude zaoberať na svojom stredajšom zasadnutí.
Ako dnes minister pred novinármi pripomenul, vláda sa vo svojom programe zaviazala imunitu zúžiť, a nie ju rozšíriť. "Myslím, že by sme mali svoj záväzok splniť a nie ísť opačným smerom a rozširovať imunitu ešte aj na občiansko-právnu zodpovednosť," vyhlásil Lipšic a upozornil, že by sa tak ešte viac zvýraznila nerovnosť medzi občanmi a ich volenými zástupcami.
To, že sa takýto návrh ocitol v parlamente, považuje šéf rezortu spravodlivosti za "škandalózne". Znamenalo by to podľa neho, že by občania nemali rovnaký prístup k slobode prejavu a k prostriedkom ochrany svojej osobnej cti a dôstojnosti. Dodáva, že by si vedel predstaviť, že by sa výroky zasahujúce do cti a dôstojnosti iného poslanca, neriešili súdnou cestou, ale prostredníctvom disciplinárnej právomoci parlamentu. Ak sa však poslanec dopustí takéhoto prehrešku, je podľa Lipšica spravodlivé, aby sa osoba, ktorej sa výroky poslanca dotkli, mohla brániť občiansko-právnou cestou.
Lipšic sa napriek tomu, že Drgoncov návrh už v prvom čítaní poslanci schválili, bude snažiť presvedčiť zákonodarný zbor, aby tento návrh neprijal. "Moja presvedčovacia schopnosť poslancov je v poslednej dobe limitovaná, každopádne sa o to budem snažiť," uviedol. K hlasovaniu poslancov sa vyjadrovať zatiaľ nechce. Zdôraznil, že išlo o prvé čítanie a podľa neho "väčšina návrhov zákonov, ktoré možno následne neprejdú, získa podporu v prvom čítaní, z toho by som teda veľa nevyvodzoval."