. máji budú parlamenty dostávať všetky legislatívne návrhy a politické stratégie v tom istom čase ako Európsky parlament a ministerská rada. Vzťahy medzi vládou a národným parlamentom vo veciach EÚ ale musí určiť každý štát sám. Ani jedna z krajín V4 ich ešte nemá upravené zákonom. Medzi ich poslancami prevažuje názor, že by vláda mala parlament informovať, o čom rokuje s Bruselom. Parlament by sa mal zaoberať najmä spornými vecami a nechať vláde manévrovací priestor.
Ministerstvo zahraničných vecí navrhuje zapojiť poslancov do pracovných skupín pri jednotlivých rezortoch a do slovenského Výboru stálych zástupcov. Podľa štátneho tajomníka MZV Józsefa Berényiho by sa tak zvýšila informovanosť parlamentu, ktorý by sa cez svojho zástupcu podieľal na stanoviskách k európskej agende. Predsedníčka integračného výboru Národnej rady Monika Beňová túto ponuku uvítala, šéf zahraničného výboru Ján Figeľ s ňou nesúhlasí. Pre SITA vysvetlil, že pracovné skupiny aj výbor tvoria experti, nie zástupcovia politických strán. "Nie je dobré zmiešavať politickú a expertnú úroveň," dodal. Podľa neho by bolo možné, aby v týchto skupinách boli nie poslanci, ale experti Národnej rady.
Budúci parlamentný výbor pre európske záležitosti by mal podľa Figeľa vstupovať do závažných záležitostí, ako je príprava smerníc a nariadení, stratégia politík EÚ či rozpočet Európskej únie. Vláda by ho mala na začiatku informovať, aký chce mať manévrovací priestor na rokovaniach v ministerskej rade EÚ. Poslanci by ho potvrdili a k veci by sa vrátili len vtedy, ak by sa pôvodný návrh ku koncu výrazne zmenil. Predseda integračného výboru českej Poslaneckej snemovne Pavel Svoboda sa domnieva, že parlament by nemal vládu zaväzovať. Český návrh zákona hovorí, že vláda "zohľadní" názor parlamentu. Zaoberať by sa mal len problematickými vecami po tom, ako by bolo známe stanovisko vlády.
O potrebe prijať novú smernicu alebo nariadenie rozhoduje v EÚ Rada ministrov. Pripraví ju pracovná skupina v Bruseli, zložená z expertov, zástupcov EK, členských krajín a významných záujmových skupín. Na národnej úrovni sa smernicou zaoberá pracovná skupina príslušného ministerstva. Potom návrh posúdi Výbor stálych zástupcov, kde sú veľvyslanci členských krajín EÚ. Jeho odrazom v SR je Výbor stálych zástupcov, tvorený expertmi. Schádza sa každý týždeň. Keď je nová legislatívna norma pripravená, schváli ju Rada ministrov. Členovia únie ju potom aplikujú do národného zákonodarstva.