álnym postihnutím v SR (ZPMP). Napriek pokroku, ktorý SR dosiahla za posledné desaťročie, je diskriminácia mentálne postihnutých stále tolerovaná, konštatovala riaditeľka republikovej rady ZPMP Iveta Mišová. Porušujú sa ich práva na súkromný a rodinný život, obydlie a korešpondenciu. Problémom je i proces zbavovania ich právnej spôsobilosti, pri ktorom podľa ZPMP stačí jediný znalecký posudok od psychiatra. Pokiaľ občanovi zbavenému svojprávnosti určí súd opatrovníka, uplynie často deväť mesiacov až rok. Počas tejto doby nie je jasné, kto má napríklad poberať invalidný dôchodok postihnutého, zastupovať ho na úradoch. Právomoci opatrovníkov navyše nie sú právne regulované a ani kontrolované, upozorňuje ZPMP.
Ako upozornila Mišová, výslovný zákaz diskriminácie z dôvodu zdravotného postihnutia nie je dokonca ani v Ústave SR. Následkom toho neexitujú možnosti nápravy porušenia práv postihnutých. ZPMP preto chce o probléme otvoriť verejnú diskusiu. Chce zmeniť vnímanie mentálne postihnutých ľudí ako charitatívneho problému a upozorniť na potrebu obhajoby ich ľudských a občianskych práv, ich práva na život v spoločnosti.
Podľa Mišovej je nevyhnutné aj zlepšenie vzdelávania budúcich odborníkov na prácu s mentálne postihnutými. Viac informácií o tejto skupine občanov by mali mať i štátni zamestnanci, čo rozhodujú o ich budúcnosti. Združenie preto spolupracuje pri riešení problémov postihnutých s rezortmi práce, sociálnych vecí a rodiny a zdravotníctva. Správu o dodržiavaní ľudských práv mentálne postihnutých v SR poskytli i poslancom parlamentu a vláde. O dodržiavaní ľudských práv mentálne postihnutých bude ZPMP napríklad v marci hovoriť na zasadnutí parlamentného výboru pre ľudské práva. Správu združenie predložilo aj Európskemu parlamentu (EP) a o jej dôležitých zistenia rokovalo s niektorými poslancami EP aj osobne. "Chceli by sme, aby správa mala vplyv a aby jej informácie prispeli k vzniku nových zákonov," konštatovala Mišová.
Mimovládne ZPMP vzniklo v roku 1980, v SR má okolo 10 tisíc členov a 54 miestnych združení. Národnú správu o dodržiavaní práv mentálne postihnutých spracovalo v rámci medzinárodného projektu Viac práv pre ľudí s mentálnym postihnutím. Na projekte spolupracovalo združenie s Inclusion Europe - Európskou asociáciou spoločností ľudí s mentálnym postihnutím a ich rodín a nemeckým zväzom mentálne postihnutých Lebenshilfe. Finančne ho podporila sociálna lotéria, Deutsche Behindertenhilfe - Aktion Mensch.