Kováčová 6. októbra (TASR) - Získať nové poznatky z tímovej spolupráce a interdisciplinárneho prístupu v komplexnej starostlivosti o dieťa so špeciálnopedagogickými potrebami bolo hlavným cieľom konferencie, ktorá sa dnes skončila v Kováčovej neďaleko Zvolena. Skúsenosti si na nej počas dvoch dní vymenilo takmer 7O lekárov, liečebných a špeciálnych pedagógov, psychológov a učiteľov zo Slovenska a Nemecka.
Zhodli sa v názore, že starostlivosť o choré a zdravotne oslabené deti a deti s telesným, zmyslovým, mentálnym, rečovým a emocionálnym postihnutím je mimoriadne zložitou a citlivou otázkou. Ich integrácia do výchovno-vyučovacieho procesu spolu so zdravými rovesníkmi je na Slovensku stále neznáma. Preto je veľmi potrebný tímový prístup, avšak bez presadzovania osobných záujmov a profesie toho-ktorého špecialistu. Do tímu odborníkov patria lekári s rôznym zameraním, v prvom kontakte je to pediater, ďalej liečební a špeciálni pedagógovia a učitelia. Samozrejme nesmú sa vynechať rodičia postihnutého dieťaťa a iná verejnosť.
Odborníci poukázali aj na nedostatočný záujem ministerstiev školstva a zdravotníctva o túto oblasť. Práve ony by mali vytvoriť vhodné podmienky na tímovú spoluprácu medzi pomáhajúcimi profesiami v komplexnej starostlivosti o dieťa.
Celoslovenská konferencia s medzinárodnou účasťou sa konala pri príležitosti 25. výročia otvorenia Špecializovaného liečebného ústavu Marína v kúpeľoch Kováčová. Zorganizovala ju Spoločnosť pre špeciálnu a liečebnú pedagogiku na Slovensku v spolupráci s Metodickým centrom v Banskej Bystrici.