odboru odvetvových činností Úradu BSK Štefan Jaška. Reagoval tak na dnešné vyhlásenie Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR, podľa ktorého by malo mať presťahovanie DSS z Veľkého Biela do Plaveckého Štvrtku inú podobu.
Do budovy kasární v Plaveckom Podhradí by sa podľa projektu BSK malo nasťahovať 53 zo 144 klientok sociálneho zariadenia pre mentálne postihnuté ženy vo Veľkom Bieli. Ostatných 91 klientok umiestni BSK pravdepodobne do viacerých sociálnych zariadení. Jednou z alternatív je nevyužívaný pavilón nemocnice v Malackách, uvažuje sa i o iných možnostiach. Projekt v tejto podobe schválil rezort sociálnych vecí, dodal Jaška. Na výstavbu a rekonštrukciu DSS v Plaveckom Podhradí by mal BSK dostať pôžičku 100 miliónov korún z Európskej banky pre obnovu a rozvoj a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Podľa Jašku by sociálne zariadenie pre mentálne postihnutých v Plaveckom Podhradí mali začať budovať tento rok, aby ho v roku 2006 mohli jeho klientky už používať. BSK tvrdí, že DSS v Plaveckom Podhradí bude na rozdiel od barokového kaštieľa vo Veľkom Bieli spĺňať všetky kritériá. Problémom sídla DSS vo Veľkom Bieli je okrem jeho dezolátneho stavu aj to, že kaštieľ je reštituovaný.
Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR a nezávislá platforma mimovládnych organizácií SocioFórum však tvrdia, že umiestnenie 53 žien do jedného zariadenia nie je humánne. Neumožňuje podľa nich individuálny prístup ku každej s klientok. Podľa mimovládnych organizácií by bolo pre mentálne postihnutých prospešnejšie, keby žili v zariadeniach pre 15, maximálne 30 ľudí. Tie by im zabezpečili užší kontakt s okolím a viac možností aspoň čiastočného zaradenia sa do spoločnosti.