Slovenský raj 6. októbra (TASR) - Zakladateľa rehole kartuziánov svätého Bruna si dnes pri príležitosti 900. výročia smrti uctili veriaci Spišskej diecézy počas svätej omše, ktorú napoludnie celebroval na Skale útočiska v Slovenskom raji generálny vikár Ján Zentko.
Kartuziánska rehoľa sa postupne rozšírila po celej Európe. "Možno povedať, že bola predobrazom súčasnej integrujúcej sa Európy. Myšlienke jednoty európskych národov pri zachovaní duchovných hodnôt venovali veriaci dnešné modlitby," uviedol pre TASR generálny vikár Spišskej diecézy. Dodal, že prostredníctvom posolstva sa v tomto duchu prihovoril k veriacim aj pápež Ján Pavol II.
Svätý Bruno sa narodil okolo roku 1035 v nemeckom Kolíne nad Rýnom. Študoval vo Francúzsku, kde severne od Grenoblu v údolí Chartreuse (po latinsky Cartusia) položil základy kartuziánskej rehole.
Obdobím rozkvetu tejto rehole, rozvíjajúcej podnes európske duchovné dedičstvo, bolo 16. storočie, keď existovalo takmer 200 kláštorov, z toho dva na Slovensku. Zhodou okolnosti boli oba situované na území súčasnej Spišskej diecézy. Okrem Kláštoriska v Slovenskom raji bol ďalším centrom kartuziánov Červený Kláštor v Pieninskom národnom parku, kde pôsobenie mníchov podnes pripomína časť expozície tamojšieho múzea.
V súčasnosti je vo svete 24 kláštorov tejto rehole s celkovým počtom asi 350 mužských a 100 ženských členov.