Minister Daniel Lipšic sa obáva, že poslanci budú neprimerane zvýhodnení. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
rozširuje imunitu poslancov tak, aby nemohli byť súdení za svoje výroky v parlamente ani v občiansko-právnom konaní. Doteraz majú takúto ochranu iba v trestných veciach.
Lipšic považuje Drgoncov návrh za „trochu škandalózny" a vláde odporučí, aby ho neschválila. „Do vládneho programu sme si dali záväzok zúžiť rozsah imunity," hovorí.
Lipšic sa obáva, že Drgoncov návrh by poslancov zvýhodnil oproti ostatným občanom v slobode prejavu. Poslanec by mohol iného občana žalovať napríklad za urážku na cti, ale naopak by to nešlo. „Ak by poslanec v parlamente svojím výrokom v parlamente zasiahol do cti inej osoby, tá by ho žalovať nemohla," povedal.
Drgonec vysvetľuje v dôvodovej správe, že mu ide o obnovenie zásady spravodlivej rovnováhy. Poslanci ju podľa neho teraz nemajú, lebo ich môžu v občianskoprávnom konaní žalovať aj politické strany a že „existuje možnosť vzniku povinnosti zaplatiť primerané zadosťučinenie vyjadrené v peniazoch". So samotným Drgoncom sa nám včera nepodarilo spojiť.
Jeho návrh v prvom čítaní pred dvoma týždňami podporilo 128 zo 137 prítomných poslancov. Lipšic ich chce presviedčať, aby za návrh nehlasovali, hoci vie aj to, že „moja presvedčovacia metóda poslancov v poslednom čase je limitovaná".
Za prijateľný kompromis považuje, aby výroky, ktoré zasiahnu do cti a povesti iného poslanca, neboli napadnuteľné na súde, ale riešil ich disciplinárne parlament. Pre výroky, ktoré sa nebudú týkať politika, má zostať zachovaná možnosť podať občianskoprávnu žalobu.
(rp)