Bratislava 3. februára (TASR) - O azyl požiadalo v minulom roku 10 358 žiadateľov, udelili ho iba jedenástim. Získali ho traja Afganci, dvaja obyvatelia Konžskej demokratickej republiky a po jednom občanovi z Pakistanu, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Iraku, Burundi a Beninu.
Počet žiadateľov od roku 1992 každoročne stúpa. Pred 12 rokmi sa o azyl uchádzalo 87 žiadateľov a Migračný úrad rezortu vnútra vyhovel 56 z nich. Celkovo v štatistikách evidujú už 33 376 žiadateľov, pričom takmer 85 percent žiadostí pribudlo len za posledné tri roky. Počet udelených azylov, naopak, klesá. Od roku 1992 ho udelili 550 žiadateľom, za posledné tri roky vyhoveli v 49 prípadoch.
Opačný trend je v prípade udelených štátnych občianstiev. Migračný úrad ho priznal v minulom roku 49 žiadateľom a ďalším 47 v roku 2002. Za posledných 12 rokov ho tak získalo už 148 žiadateľov. Najviac ich je z Afganistanu (59) a Arménska (27).