Predstavitelia Slobodného fóra (zľava Branislav Opaterný, Ivan Šimko a Zuzana Martináková) od stretnutia SDKÚ (sprava Milan Hort, Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš) veľa neočakávali. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Usporiadať vzťahy vládnej koalície so Slobodným fórom sa včera pokúšali premiér Mikuláš Dzurinda a líder fóra Ivan Šimko.
O úspechu rozhovorov boli vážne pochybnosti už pred stretnutím obidvoch politikov. Predznamenalo ich aj dopoludňajšie hlasovanie v parlamente, keď vládna koalícia v spolupráci s HZDS a komunistami odmietla niekoľko návrhov SF. Ich cieľom bolo zamedziť politickým nomináciám v úradoch špecializovanej štátnej správy.
„Ako môžeme ísť na rokovania, keď základné veci, o ktorých hovoríme tri mesiace, nielenže neboli vypočuté, ale výrazne zamietnuté v spolupráci s HZDS. Naša zásadná požiadavka, aby politické strany nemali vplyv na štátnu správu, je vážna vec. Ukazuje sa, že v mocenských otázkach si vládne strany rozumejú s HZDS," povedala Zuzana Martináková zo Slobodného fóra.
Koaliční partneri v uplynulých týždňoch vyzývali premiéra Dzurindu, aby rokoval so Šimkom. Šéf SMK Béla Bugár hovoril o tom, že by to malo byť srdcovou záležitosťou premiéra, lebo keď začnú padať hlavy ministrov, problémy bude mať najmä premiér.
Predseda KDH Pavol Hrušovský zase povedal, že by sa mali zreálniť počty ministrov vo vláde. SDKÚ totiž opustilo sedem poslancov a tomu by mala zodpovedať aj jej sila vo vláde. Martináková nepredpokladala, že by sa na stretnutí s Dzurindom diskusia uberala práve týmto smerom.
Mikuláš Dzurinda pred schôdzkou so Šimkom povedal, že v jeho záujme je nájsť dohodu. Na ňu sú však potrební dvaja, ale ťažko sa hľadá s ultimátami. On ich vraj nemá. Zrejme myslel na požiadavku SF, ktoré nechce vstúpiť do vlády, ak ju bude viesť práve Dzurinda. Martináková povedala, že toto ich stanovisko zostáva v platnosti a vôbec ho nepovažuje za ultimátum. „Zo všetkých postojov, ktoré zaujal premiér, vyplýva, že on Slobodné fórum vo vládnej koalícii nechce," podotkla.
Za problém označila aj možnosť dohody s vládnymi stranami na parlamentnej úrovni. SF chce však dodržať dohodu, ktorá vzišla z rokovaní s SMK a KDH, že budú s ministrami týchto strán konzultovať návrhy zákonov, ktoré predkladajú do parlamentu. Stretnutie sa skončilo po našej uzávierke. (sp)