Inými slovami - nie je tam napísané, že referendum môže byť aj v deň prezidentských volieb. „Upozornil som, že je možný výklad, ktorý bude spieť k tomuto záveru," myslí si Kresák. Podľa neho by bolo najlepšie, v prípade, že sa prezident dnes rozhodne vyhlásiť referendum v deň konania prezidentských volieb, aby sa najskôr obrátil na Ústavný súd. Hovorca prezidenta Ján Füle povedal, že medzi právnikmi, s ktorými hovoril prezident Rudolf Schuster, prevládal názor, že konanie oboch hlasovaní v jeden deň by nemalo byť v rozpore s ústavou.
Poradca Ústavného súdu Ladislav Orosz tvrdí, že „v každom prípade je táto vec sporná". Napriek tomu si netrúfa predpovedať výklad Ústavného súdu, ale upozornil na to, že „v ústave je napísané aj to, že referendum sa nemôže konať v období kratšom ako 90 dní pred voľbami do Národnej rady. Z toho by bolo možné vyvodiť opačný názor, že referendum sa môže konať kedykoľvek inokedy, teda aj v deň volieb prezidenta."
S otázkou na Ústavný súd sa v tomto prípade môže obrátiť iba strana, ktorá sa cíti v konflikte, a nie je isté, že by súd akceptoval žiadosť o výklad, ak by o to požiadali poslanci.
Ľubomír Lintner z ANO nevie, ako sa zachová koalícia, keď Schuster vyhlási referendum v deň konania prezidentských volieb, ale za pravdepodobnejšie považuje, „že by sme mali požiadať Ústavný súd o výklad, či je referendová otázka v súlade s ústavou." Roman Vavrík z SDKÚ si chce počkať na dnešné rozhodnutie prezidenta.
(rk)